‎جايگاه خطير ناجا در شرايط كنوني

فاطمه ذوالقدر- امنيت و نظم همواره لازم و ملزوم يكديگر هستند و براي انجام فعاليت‌هاي متنوع اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و خدماتي با رويكرد ارتقاي انگيزه در ميان افراد جامعه بي‌شك نيازمند امنيت هم در بعد فردي و هم در بعد اجتماعي هستيم.

 عاملي كليدي كه در قرآن كريم آن را مايه افزايش ايمان مومنان بيان كرده و مقام معظم رهبري نيز آن را از اركان اساسي رشد و پيشرفت كشور برشمرده‌اند. ‎بخشي از اين مسووليت خطير يعني تامين امنيت بر ذمه نيروي انتظامي كشور قرار دارد كه با بهره‌گيري از نيروهاي انساني كارآمد، شريف و زحمتكش آرامش رواني فردي و اجتماعي را در درون مرزهاي كشور مهيا كرده است. اما امروز تهديدات و آسيب‌هاي كه بر جامعه وارد مي‌شود تنوع موضوعي و مفهومي و عملكردي در اخلال امنيت و آرامش و آسايش دارد و شاهد ظهور آسيب‌هاي اجتماعي جديدي هستيم كه اين سرعت تغييرات يقينا ابزارها و سازوكارهاي جديدي را طلب مي‌كند كه خوشبختانه نيروي انتظامي ما همگام با نيازهاي روز و مفاهيم جديد از امنيت و آرامش به پيش رفته و برنامه‌هاي دقيق و منسجمي را در برخورد با اين آسيب‌هاي اجتماعي نوظهور اجرايي و عملياتي كرده است. ‎بخشي از اين آسيب‌ها همراه با تكنولوژي‌هاي جديد و ابزارهاي اطلاع‌رساني جديد ايجاد شده كه تهديدات فضاي مجازي از جمله آسيب‌هاي غيرقابل انكار اين تكنولوژي نوين در بحث اخلال نظم در جامعه است كه پليس فتا به عنوان سايه‌سار امنيت در فضاي مجازي وظيفه جلوگيري و مبارزه با كلاهبرداري‌هاي اينترنتي و جعل، سرقت اينترنتي، جرايم سازمان‌يافته رايانه‌اي و موارد سوءاخلاقي و به‌خصوص تجاوز به حريم خصوصي افراد را عهده‌دار است كه بازخوردهاي موجود از عملكرد اين بخش از بدنه نيروي انتظامي نشان داده كه ...

همگامي و همراهي با زمان را در برخورد و كاهش اين تهديدات دارا بوده است.

اما اين آسيب‌ها گاهي نيز برخواسته از نوين بودن يك موضوع نيست؛ بلكه فقر اطلاعاتي و دانشي و فقر اقتصادي و فرهنگي مي‌تواند زمينه‌ساز آن شود. خانواده‌ها و جواناني كه به اميد دستيابي به كار و درآمد از روستاها و مناطق محروم و شهرهاي كوچك روانه شهرهاي بزرگ مي‌شوند و بعضا در حاشيه شهرها ساكن مي‌شوند كه از سويي با استمرار فقر وضع زندگي خود را با چالش‌هاي بيشتري مواجه مي‌كنند و از سوي ديگر به واسطه ضريب بالاي آسيب‌پذيري در اين مناطق بعضا دچار آسيب و گرفتاري در انواع جرايم مي‌شوند. حاشيه‌هاي شهرها فضايي است كه به دليل كمبود امكانات، نيروي انتظامي نتوانسته نقش اثربخش خود را در برقراري امنيت ايفا كند كه بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي به ‌عمل آمده مقرر شد از ظرفيت كلانتري‌هاي سيار براي اين مناطق استفاده شود كه با وجود اضطرار موجود استقرار اين كلانتري‌هاي سيار متناسب با نياز نبوده كه نيازمند سرعت عمل بيشتري در اين بخش هستيم و از آنجايي كه بخشي از آسيب‌هاي حاشيه شهرها و محلات ناكارآمد شهري متوجه كودكان و نوجوانان بود، قانون حمايت از كودكان و نوجوانان در دستوركار مجلس قرار گرفت و يكي از ظرفيت‌هاي لازم براي اجرايي شدن اين قانون پليس كودك است كه يقينا مي‌تواند نقش اثربخشي در كاهش آسيب‌هاي اجتماعي عليه كودكان و نوجوانان كه صدايي براي حمايت و دفاع از خويش ندارند، داشته باشد. ايفاي اين وظايف مطمئنا منوط به تخصيص منابع اعتباري لازم است كه با توجه به جايگاهي كه موضوع امنيت در بخش فرهنگ‌سازي و امنيت اجتماعي دارد در كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي و همچنين در مجمع نمايندگان تهران پيگير تخصيص اعتبارات لازم هستيم و از سويي باور دارم كه تمركز بر بخش پيش‌گيري با فرهنگ‌سازي و آموزش و آگاه‌سازي مي‌تواند بسيار مثبت و موثرتر باشد و لذا خوشبختانه در اين خصوص نيز واحد مشاوره نيروي انتظامي براي پيشگيري از جرم يكي از اقدامات بسيار مثبت و ستودني اين بدنه امنيتي كشور است. براين اساس ضمن حمايت همه‌جانبه براي تعالي امنيت و آرامش در كشور، هفته نيروي انتظامي را گرامي داشته و اداي احترام مي‌كنم به شهداي نيروي انتظامي، كساني كه براي برقراري و تداوم آرامش اين مرز بوم جان‌نثاران وطن و هموطن شدند.

منبع: اعتماد

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید