اخبار ضد و نقیض از مذاکرات آلماتی 2

۵+۱: پیشنهاد ما بی‌پاسخ ماند؛ ایران: پیشنهاد تازه ارائه کردیم

تلویزیون المیادین در خبری فوری مدعی پیشنهاد مهم ایران برای اثبات حسن نیت و افزایش اعتمادسازی شد.

به گزارش امید؛ این تلویزیون در این گزارش فوری، از " پیشنهاد و موافقت ایران با توقف 6 ماهه غنی سازی در قبال برداشتن برخی تحریم ها" خبر داده است.

المیادین هنوز به جزئیات موافقت ایران اشاره ای نکرده است.

هیات ایرانی می گوید، این پیشنهادات از سوی این کشور به 5 + 1 اعلام شده است.

این تلویزیون همچنین اوضاع و شرایط حاکم بر مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده است، منتها ایران خواستار به رسمیت شناختن حق هسته ای این کشور است.

همچنین منابع مطلع در گفت و گو با المیادین از قطعی شدن توافق دو طرف در مورد این پیشنهاد ایران خبر می دهند.

این درحالیست که این خبر هنوز از سوی دیگر رسانه های معتبر اعلام نشده است. حتی برخی رسانه ها نیز ادعای المیادین را تکذیب کرده اند.

۵+۱: پیشنهاد ما بی‌پاسخ ماند؛ ایران: پیشنهاد تازه ارائه کردیم

علی باقری، معاون سعید جلیلی، روز جمعه، ۱۶ فروردین‌ماه، پس از پایان نشست صبح ایران و ۵+۱، در جمع خبرنگاران گفت که جلیلی به عنوان رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران، در این جلسه «پیشنهاد‌های مشخص» خود را برای آغاز «دور جدیدی از همکاری‌‌ها» به ۵+۱ ارائه کرد.

در مقابل خبرگزاری اینترفکس روسیه به نقل از یک دیپلمات غربی حاضر در مذاکرات هسته‌ای آورده است که ایران هنوز به بسته پیشنهادی ۵+۱ پاسخ نداده است.

تعلیق غنی سازی در فردو به جای حذف تدریجی تحریم ها

یک دیپلمات قزاق به اینترفکس گفته است که مذاکرات هسته‌ای روز جمعه در آلماتی قزاقستان پس از یک تنفس، ساعت ۴:۴۵ دقیقه بعدازظهر به وقت محلی از سر گرفته شده است.

به گفته دیپلمات‌های مطلع از مذاکرات هسته‌ای، ۵+۱ از ایران در خواست کرده است که غنی‌سازی در تاسیسات فردو را تعلیق (و نه تعطیل) کند و میزان اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده لازم برای تزریق به رآکتور تحقیقاتی امیرآباد را در خاک خود نگه دارد.

این گروه وعده داده است که در مقابل این اقدامات ایران، برخی از تحریم‌ها علیه ایران نظیر تحریم طلا برداشته خواهد شد و تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران توسط شورای امنیت و اتحادیه اروپا وضع نخواهد شد.

مایکل مان، سخنگوی ۵+۱ صبح جمعه، در زمان آغاز این گفت‌و‌گوها به خبرنگاران گفت که شش قدرت جهانی امیدوار هستند ایران به پیشنهاد به گفته وی «منصفانه و متعادل» آنها پاسخی «واضح و قطعی» بدهد. پیشتر نیز کاترین اشتون که ریاست ۵+۱ را برعهده دارد از ایران خواسته بود به این پیشنهاد پاسخ دهد.

این در حالی است که  ایران نیز پیشنهاد خود را بر روی میز مذاکره گذاشته است.

به گفته علی باقری، پیشنهاد ایران بر اساس طرح مسکو تهیه شده است. بر پایه طرح «گام به گام» مذاکرات مسکو، ایران ضمن تأکید بر حق غنی‌سازی خود، ابتدا خواستار حذف تمامی تحریم‌ها علیه ایران شده است تا در ازای آن تدریجا غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف کند.

تحلیل رسانه های خارجی از نخستین روز مذاکرات هسته ای آلماتی
* شبکه المیادین گزارش داد؛ سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی پس از اقامه نماز جمعه در آلماتی قزاقستان، نشست خبری 'از پیش تعیین نشده' برگزار می‌کند.

* رویترز در پایان نخستین روز از مذاکرات هسته ای کشورمان با 1+5 نوشت : قدرتهای جهانی در تلاش برای شنیدن پاسخ ایران به پیشنهادات هسته ای هستند.

*سی ان ان نتیجه مذاکرات در روز نخست را کاملا مثبت ارزیابی کرده و نسبت به حل موضوع بحث برانگیز هسته ای کشورمان دیدگاهی خوشبینانه ارائه داد.

* خبرگزاری فرانسه با اشاره به پیشنهاد جدید گروه 1+5 به تهران در مذاکرات آلماتی2 درباره لغو تحریم صادرات محصولات پتروشیمی ایران نوشت: 1+5 در این پیشنهاد جدید خود به جای 'توقف' غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم در ازای کاهش تحریم‌ها، 'تعلیق' آن را خواستار شد.

* آسوشیتدپرس نوشت : با آغاز دور جدید مذاکرات هسته ای در آلماتی ، اتحادیه اروپا از مقامات ایران خواست سازش بیشتری با 1+5 داشته باشد.

* شین هوا و فرانس 24 به بازتاب سخنان " سعید جلیلی " دبیر شورای امنیت ملی کشورمان پرداختند که خواستار به رسمیت شناخنه شدن حق غنی سازی ایران توسط غرب شده بود.

*شبکه المیادین گزارش داد؛ در صورت تعلیق غنی سازی اورانیوم ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به جز تحریم‌های شورای امنیت علیه این کشور لغو می‌شود.

* رویترز نوشت: انتخابات پیش رو در ایران تصمیم گیری ها را در زمینه آن مذاکرات سخت تر کرده است. رویترز با جانبداری از اسرائیل، این کشور را صبور توصیف کرد و مدعی شد که در صورت شکست این دور از مذاکرات تحریم های فلج کننده بیشتری در انتظار ایران خواهد بود.

* در حالی که هنوز مذاکرات هسته ای در آلماتی قزاقستان در حال برگزاری است، شبکه خبری بی بی سی به نقل از یک دیپلمات غربی که نامش فاش نشده است، مدعی شد غرب از پیشنهادات جدید ایران سردرگم شده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز گذشته (پنجشنبه) در اسپانیا در دیدار با ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا ضمن ابراز امیدواری از پیشرفت مذاکرات ایران در آلماتی اعلام کرد که در دومین دور از مذاکرات در آلماتی پیشرفت چشمگیری حاصل شود.

بان کی مون در رابطه با بحث‌های موجود در رابطه با برنامه هسته‌ای هسته‌ای ایران اعلام کرد: « بحث‌های موجود در رابطه با انرژی هسته‌ای ایران می بایست هرچه زودتر به روشی صلح‌آمیز حل و فصل شود. وی تأکید کرد که در این مذاکرات هر دو گروه می‌بایست حقوق یکدیگر را به رسمیت بشناسند و به این حقوق احترام بگذارند و سپس با توجه به شرایط موجد تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.»

افزودن نظر جدید