گزارش ویژه المانیتور در مورد انتخابات ریاست جمهوری

المانیتور در گزاشی تحت عنوان "احمدی نژاد به دنبال میراث ایران" نوشت: خیابان های تهران این روزها بیش از هر روز دیگری شلوع هستند. ایرانی ها تنها چندین روز تا عید نوروز فاصله دارند. هر زمانی که به پایتخت ایران می رویم، نشانه های جشن فرهنگی و 3 هزار ساله ی آنها شما را احاطه می‌کند.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، حقیقتا، امسال سال جدیدی است. سالی که رئیس جمهور جدیدی انتخاب خواهد شد که جایگزین محمود احمدی نژاد می شود. اما مردم در اینجا ترجیح می دهند که اکنون در مورد انتخابات فکر نکنند.

به گفته ی علی اکبر، فردی که من او را در خیابان معروف ولی عضر در شمال تهران ملاقات کردم "زمان جشن فرا رسیده"

اکبر درحالیکه به همسرش خیره می شود و اطمینان می یابد که سخنانش درست است می گوید: چرا ما باید از الان نگران باشیم؟ هنوز سه ماه فصله داریم.

همسر او با تاکید بر گفته ی شوهرش می گوید: بله، هنوز سه ماه فاصله است.

بسیاری از ایرانی ها واکنشی مشابه عکس العمل اکبر دارند. با این حال، افراد دیگری هستند که مستقیما با انتخابات مرتبط هستند یا تحت تاثیر آن قرار می گیرند. این اشخاص از همین الان نگران هستند. من در اینجا از سیاستمداران سخن می گویم.

احمدی نژاد خودش با وجود این حقیقت که برای انتخاب شدن مجدد در انتخابات واجد شرایط نیست، اما نگران هست. او می خواهد دستیار نزدیکش اسفندیار رحیم مشایی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شود.

مشایی، مرکز مناقشه

مشایی سیاستمداری جنجالی است که به نظر می اید در مرکز مناقشه و اختلاف رئیس جمهور و اصولگرایان است. او متهم به اظهارات نادرست در مورد دین است چراکه ادعا کرده است که در ارتباط با امام زمان است. او همچنین زمانی که گفت ایرانی ها دوست تمام مردم جهان حتی اسرائیلی ها هستند مورد انتقاد قرار گرفت.

به گفته ی منابع نزدیک به احمدی نژاد، این مهم است که مشایی راه رئیس جمهور را برود و در امتداد مسیر او حرکت کند. چراکه احمدی نژاد تنها نماینده خود نیست بلکه طیف هایی از ایرانی ها به او، بینش و سیاست هایش معتقد هستند. بسیاری از مخالفان احمدی نژاد بر این باورند که چنین اقدامی به معنای پایان زندگی سیاسی اوست.

خاتمی کاندیدا می شود، رابطه خاتمی با رهبری به لطف هاشمی

دشمنان قدیمی احمدی نژاد در انتخابات گذشته ممکن است به متحدان بالقوه او در نبردش با اصولگرایان تبدیل شوند. اصلاح طلبان باری دیگر به دنبال ریاست جمهوری هستند، اما این بار کاندیدای انها میرحسین موسوی یا مهدی کروبی نیست. به احتمال زیاد، محمد خاتمی رئیس جمهور سابق که اصلاح طلبان را گرد هم خواهد آورد، کاندیدای اصلاح طلبان خواهد بود.

المانیتور مدعی شد: رابطه ی خاتمی و رهبر عالی ایران به لطف ایت الله هاشمی رفسنجانی شاهد تغییرات مثبتی بوده است. توصیه هاشمی به خاتمی در سال گذشته برای شرکت در انتخابات مجلس باعث شد بخش هایی از ناراحتی ها از بین برود.

البته آیت الله خامنه ای (مقام معظم رهبری) هرگز با خاتمی ملاقات نکرده است اما سه تن از متحدان نزدیک خاتمی چندین روز پیش چنین اقدامی را انجام دادند.

چه افراد دیگری کاندیدا می شوند؟

کاندیداها از اردوگاه اصلاح طلبان، احتمالا شامل حسن روحانی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و محمد رضا عارف معاون سابق رئیس جمهور می شود.

قدرتمندترین گروه در میان تمام گروها برای ریاست جمهوری همچنان اصولگرایان هستند. با این حال انها چندین کاندیدای قوی برای کسب مسند ریاست جمهوری دارند. علی ولایتی، مشاور نزدیک ایت الله خامنه ای و وزیر اسبق خارجه، غلامعلی حاداعادل رئیس سابق مجلس و محمد باقر قالیباف شهر دار تهران.

این سه ائلافی تشکیل داده اند تا در انتخابات پیروز و ایران را در مسیر درست قرار دهند. در حال حاضر، مشخص نیست که چه کسی کاندیدای نهایی خواهد بود اما منابع می گویند که هیچ یک از آنها کاندیدای نهایی نیستند، بلکه در عوض، سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران کاندیدای نهایی خواهد بود.

دیگر کاندیداهای اصولگرا برای انتخابات ریاست جمهوری محسن رضایی فرمانده سابق سپاه و منوچهر متکی وزیر سابق خارجه است.

المانیتور در پایان به سئوالی دامن می زند که همواره از سوی چهره های مخالف مطرح می شود: تنها یک سئوال در ذهن بسیاری از افراد در داخل و حارج از ایران وجود دارد. رهبر ایران از چه کسی حمایت می کند؟

المانیتور خود اما به خواست رهبری که "مشارکت بالا" و "تحقق اهداف انقلاب" است، اذعان کرده و می نویسد: به گفته ی یک منبع، ایت الله خامنه ای تنها به دنبال مشراکت مردم در انتخابات است. هر چه مشارت بیشتر باشد، انقلاب است که پیروز واقعی خواهد بود، حالا هر کسی که می خواهد رئیس جمهور بشود.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید