گزارش لس آنجلس تایمز از تجمع میدان فاطمی: ۵۰۰ نفر بودند اما پر سر و صدا!

لس آنجلس تایمز نوشت: در پی تازه ترین انتقاد تندروها از دولت حسن روحانی رئیس جمهور ایران ، محافظه کاران روز چهارشنبه در تهران تظاهرات بر پا کردند.

 حدود ۵۰۰ نفر در این راه پیمایی پر سر و صدا شرکت کردند. بسیاری از تظاهرکنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن ها شعارهایی از این قبیل نوشته شده بود: «از خداوند و رسولش پیروی کنید.»

راه بندان در پایتخت دو ساعت ادامه داشت و این موضوع خشم رانندگان وسائط نقلیه را برانگیخته بود

یکی از کسانی که در این راه پیمایی شرکت کرده بود، به نام فاطمه، ۲۳ ساله، که چادر مشکی به سر داشت و درخواست کرد که به دلایل شخصی نام خانوادگی اش ذکر نشود، گفت: «مسائل غیراخلاقی در جامعه بسیار رواج یافته است، ما باید پیش از آن که خیلی دیر شود، کاری کنیم.» او در ادامه افزود: «ما زنان مسلمان در اماکن عمومی احساس امنیت نمی کنیم.»

بر پایه قوانین اسلامی، زنان باید موهای خود را بپوشانند تا نجابت زنانه خود را حفظ کرده باشند.

به هر حال پلیس به اصطلاح امنیت اخلاقی{گشت ارشاد} به طور متناوب به گشت زنی می پردازد و زنانی را که به نظر برسد لباس نامناسبی پوشیده اند، بازخواست می کنند. متخلفان جریمه می شوند. تظاهرکنندگان روز چهارشنبه می خواستند که مسؤولان پوشیدن لباس های مدل غربی ممنوع کنند.

در این راه پیمایی اعتراض آمیز که در نزدیکی وزارت کشور برگزار شد، بسیاری از دانش آموزان مدارس و بسیجیان طرفدار دولت شرکت کردند. راه پیمایان می گفتند دولت به آن ها مجوز برگزاری این گردهمایی را نداده است. اما معترضان اصرار داشتند که به مجوز نیازی نداشته اند. به نظر می رسید که مأموران نیروی انتظامی برای راه پیمایان مزاحمتی ایجاد نکرده اند.

علی وفایی، طلبه چهارشانه ای که با گوشی همراه خود برای همکلاسی هایش از حوزه علمیه ایروانی که در نزدیکی همین محل قرار دارد، پیام می فرستاد و پیام آن ها را می گرفت، گفت: «ما تظاهرکننده های آرامی هستیم.»

روحانی که شخص میانه رویی شناخته می شود، اکنون در محاصره انتقاد تندروها و سایر جناح ها گرفتار شده است.

محافظه کاران از نحوه برخورد روحانی با غرب و حمایت او از توافقنامه احتمالی هسته ای با قدرت های جهان خشمگین هستند. محافظه کاران در مجلس شورای اسلامی ایران این هفته تلاش کردند تا محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه روحانی و مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران را به علت خودداری از انکار هولوکاست استیضاح کنند، اما موفق نشدند.

تظاهرات روز چهارشنبه در تهران با شعار «مرگ بر آمریکا» پایان یافت.
 

افزودن نظر جدید