گزارش بلومبرگ از نقش ظریف در سیاست خارجی ایران

بلومبرگ نوشت:رئیس جمهور جدید ایران خواهان از بین بردن وضعیت بغرنج 35 ساله بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا است.

به گزارش امید،ظریف 53 ساله ، گزینه وزارت خارجه، فارق التحصیل دانشگاه دنوردر مقطع دکتری وسفیر اسبق ایران در سازمان ملل متحد در جریان مذاکرات محرمانه میان ایران وآمریکا در 20 سال گذشته بوده است.
رایان کروکر سفیر سابق آمریکا می‌گوید: ظریف بهترین چهره در ایران شناخته خواهد شد، اما توانایی‌های وی در اداره کردن امور سیاسی بسته به آزادی عملی است که به او میدهند.
فلاین لورت استاد دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و مدیر ارشد امور خاور میانه در شورای امنیت ملی گفت: روحانی دیداری با اعضای کابینه خود در رابطه با آمریکا داشت که این نشان دهنده جدیت ایران در این امر است.
اعضای پارلمان ایران زمانی که روحانی گفت " اگر به دنبال پاسخی مناسب هستید نباید با زبان تحریم صحبت کنید بلکه میبایست با احترام سخن گویید" ابراز شادمانی کردند.
مقام برتر دیپلمات غرب که با روحانی مذاکرات متعددی داشته ، می‌گوید: انتصاب ظریف نشان می‌دهد که روحانی به دنبال  فرار از تحریم‌های آمریکاست، چرا که او شخصی نیست که مستقل تصمیم بگیرد.
طبق گفته ی تریتا پارسی، بنیان گذار شورای ملی ایرانیان آمریکائی که مخالف تحریم های اعمال شده بر ایران است،ظریف روابط نزدیکی با بحث و گفتگوهای استراتژیک در سال 2003 داشته است.
ظریف قبل از رسیدن به منصب وزیر امور خارجه، در سال 1371 در زمان ریاست جمهوری اکبر رفسنجانی، با مداخله در مذاکرات ملل متحد، خواهان آزادی گروگان های غربی در لبنان شد.
بعد از واقعه 11 سپتامبر و حمله تروریست‌ها به آمریکا، ظریف در میان سیاستمداران ایرانی خواهان ایجاد روابطی گسترده تر با غرب بود.
او با تعدادی از سیاستمداران آمریکایی دیدار کرد و حتی در مورد مسائل مهم در رابطه با آینده افغانستان با آنها مذاکراتی انجام داد.
کامران بخاری، پژوهشگر خاورمیانه و جنوب آسیا می گوید :اگر روحانی اطمینان داشت که ظریف رد صلاحیت می‌شود او را کاندیدای وزارت خارجه  نمی‌کرد.

ترجمه از:شهرزاد رضایی

افزودن نظر جدید