گزارش المانيتور از سايه بازداشت روزنامه نگاران بر سخنراني روحاني در سازمان ملل

سایت "المانیتور" با انتشار گزارشی اشاره می کند که به نظر می رسد نهادهای خاصی که با روحانی همدلی ای ندارند درصدد برآمده اند تا موج بازداشت ها را همزمان با ورود رییس جمهوری ایران به نیویورک که قصد سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را دارد افزایش دهند.

به گزارش امیدنامه به نقل از روزنو، روز دوشنبه گزارش ها حاکی از بازداشت صدرا محقق روزنامه نگار روزنامه شرق بود بازداشت ناگهانی او اعتراضاتی را در میان روزنامه نگاران، فعالان و شهروندان ایرانی برانگیخته است به طوری که نام محقق به یک هشتگ در توئیتر تبدیل شده است به خصوص آن که حساب توئیتری شخصی او روز سه شنبه به دلایل نامعلومی از دسترس خارج شد.

این سایت در ادامه می افزاید:"با توحه به خبری که "بسیج نیوز" منتشر کرده است محقق طی عملیاتی اطلاعاتی توسط نیروهای امنیتی بدون این که این سایت تعیین کند کدام سازمان و نهاد مسئول دقیق بازداشت او بوده دستگیر شد. در گزارش رسانه ها او متهم به برقراری ارتباط با رسانه های بیگانه و ضد انقلاب بوده است. بازداشت او تنها چند روز پس از دستگیری یکی دیگر از روزنامه نگاران ایرانی یعنی یاشار سلطانی مسئول سایت معماری نیوز صورت می گیرد وب سایتی که در حوزه اخبار شهری و معماری متمرکز شده است".

المانیتور اشاره می کند که به نظر می رسد بازداشت این دو روزنامه نگار مرتبط با یکديگر است و در این باره می نویسد:"محقق و سلطانی هر دو به تازگی مجموعه گزارش هایی محرمانه را مربوط به دفتر بازرسی کل کشور سازمانی وابسته به قوه قضاییه منتشر کرده اند گزارش ها با تمرکز بر موضوع انتقال اموال از سوی شهرداری تهران به تعدادی از تعاونی ها و مدیران زیر قیمت بازار بوده اند.

 وکیل سلطانی روز شنبه اعلام کرد که شاکیان علت شکایت شان گزارش معماری نیوز درباره واگذاری زمین ها و معاملات ملک از سوی محمدباقر قالیباف شهردار تهران و مهدی چمران رییس شورای شهر تهران بوده است. سلطانی گزارش داده است که موکلش قادر به ارائه وثیقه 57 هزار دلاری نبوده است. به گفته وکیل او سلطانی با بیش از سه شکایت مواجه شده است. 

شکایت اول مربوط به انتشار خبر عروسی دختر قالیباف در جنگل های لویزان است، شکایت دوم مربوط به اخبار درباره فعالیت های پسر چمران و مشارکت خود او با یک شرکت نوسازی و سومین شکایت مرتبط با اخبار منتشر شده درباره شهرداری و انتشار فهرست انتقال املاک و زمین هاست. گزارش ها درباره نوع مدیریت قالیباف در شهرداری زمانی مطرح شده اند که دولت روحانی زیر آتش سنگین حملات محافظه کاران درباره انطباق قوانین مالی ایران با دستورالعمل کمیسیون ویژه اقدام مالی (FATF) قرار دارد نهادی بین دولتی برای ترویج اجرای موثر اتخاذ اقدامات قانونی نظارتی و عملیاتی برای مبارزه با پولشویی. همکاری با این نهاد یک اولویت برای دولت روحانی است که علاقه زیادی به عادی سازی روابط بانکی با جهان دارد. در این راستا امتناع دو بانک ایرانی از ارائه خدمت به یک نهاد وابسته به سپاه که در فهرست سیاه آن نهاد و کشورهای غربی قرار دارد باعث عصبانیت محافظه کاران شده است آنان بدین خاطر این اتهام را علیه FATF وارد ساخته اند که پیروی از آن به معنای اعمال تحریم های داخلی است".

این سایت اشاره می کند که علاوه بر بازداشت دو روزنامه نگار در تاریخ 20 سپتامبر نیز گزارش شد که حکم نزار زکا شهروند لبنانی که اقامت دائم ایالات متحده را دارد در ایران صادر شده است. به گفته وکیل او در امریکا زکا به ده سال زندان به اتهام جاسوسی محکوم شده است. این حکم توسط دادگاه انقلاب تهران صادر شده است آن هم همزمان با سفر دو روزه روحانی به نیویورک. زکا در حالی که برای شرکت در کنفرانس و نمایشگاه زنان در توسعه پایدار قصد خروج از فرودگاه را داشت بازداشت شد.به گزارش روزنو، این در حالیست که او با دعوت رسمی برای حضور در این نشست به ایران سفر کرده بود. او یک بازرگان لبنانی و مدافع ازادی اینترنت و رییس یک گروه غیر انتفاعی است که با دولت امریکا کار کرده است. شاید عدم انتشار اخبار مرتبط  با حکم دستگیری زکا به دلیل تعطیلات مرتبط با عید غدیر و عدم فعالیت زیاد رسانه های خبری و تحلیلی در داخل ایران بوده باشد. هم چنین، عدم خبررسانی درباره بازداشت این فرد در سال گذشته سبب افزیش گمانه زنی ها شده است. 

افزودن نظر جدید