گزارش اعتماد از ضیافت افطاری عارف

محمد حسین مهرزاد در اعتماد نوشت :بهانه‌هاي سياسيون براي گردهمايي فراگير نه در مجامع و كنگره‌هاي حزبي است و نه در مجالس سياسي رسمي، آنها ديدارهايشان را در مراسم ترحيم و جشن‌هاي خانوادگي تازه مي‌كنند اما ماه رمضان كه مي‌رسد فرصت و بهانه براي ديدار و گعده‌هاي سياسي رنگ افطاري به خود مي‌گيرد.

سال‌هاست كه بزرگان سياست هر كدام برنامه‌اي منظم براي دعوت از فعالين سياسي دارند و هم آيين اطعام و افطاري را زنده نگه مي‌دارند و هم مجالي براي حرف‌هاي غيررسمي اما مهم مي‌يابند. رمضان امسال هم از اين قاعده مستثني نيست. تا اينجا كه ١٢ روز از ماه صيام گذشته در ميان ضيافت‌هاي دوستانه علي‌اكبر ناطق‌نوري، احمد پورنجاتي و محمدرضا عارف ميزباني دوستان و همكاران قديمي خود را عهده‌دار شده‌اند. از ميان مسوولان نيز هاشمي‌رفسنجاني و حسن روحاني در ميهماني‌هاي جداگانه‌اي ميزبان گروه‌ها و اصناف مختلف بوده‌اند.

رسم افطاري دادن چهره‌هاي سياسي حالا چند سالي است كه در روزهاي كم‌خبري سياست داخلي بستر اتفاقاتي است كه دامنه اثرگذاري‌اش گاهي تا جايي پيش رفته كه تشكلي مانند شوراي مشورتي رييس دولت اصلاحات هم از دل آن بيرون مي‌آيد. همين چند سال پيش غروب يكي از روزهاي ماه رمضان بود كه جمع كوچكي از اصلاح‌طلبان افطار را ميهمان رييس دولت اصلاحات بودند. فضاي سخت سال‌هاي ٨٨ به بعد براي اصلاح‌طلبان به گونه‌اي بود كه ميهمانان مي‌دانستند ديد و بازديد با ميزبان بي‌هزينه نخواهد بود اما رفتند. در همان جلسه هسته اوليه شوراي مشورتي شكل گرفت؛ شورايي كه يك سال و نيم بعد در انتخابات ٩٢ بار اصلي را به دوش كشيد و در اجماع اصلاح‌طلبان نقش كم‌نظيري ايفا كرد. حالا از آن روزها چندسالي گذشته و كمتر اثري از آن هزينه‌ها ديده مي‌شود. دوباره ماه رمضان و موعد افطاري‌هاي سياسي مي‌رسد.

غروب يكشنبه خيابان شريعتي نرسيده به پل سيدخندان چهره‌هاي آشناي زيادي را به خود ديد كه مقصدشان ورودي پانزدهم باشگاه پيام بود. محمدرضا عارف باني مراسم افطاري بود كه از اعضاي كابينه دولت روحاني تا رييس دولت اصلاحات و ملي- مذهبي‌ها تمامي اصلاح‌طلبان را پوشش مي‌داد. آنها كه غروب يكشنبه دعوت عارف را پاسخ دادند خوب به خاطر دارند كه ماه رمضان سال‌هاي سخت ٨٨ تا ٩٢ هرگز نمي‌توانستند چنين جمعي را دور هم ببينند اما اين‌بار معاون اول رييس دولت اصلاحات همه را دعوت كرد بدون خط‌كشي و مرزبندي‌هاي تحميلي و رايج. عارف در طول دو سالي كه از انتخابات رياست‌جمهوري گذشته روزبه‌روز منزلت خود را در ميان اصلاح‌طلبان ارتقا داده است. او كه در ميدان مبارزه‌هاي انتخاباتي طعنه‌ها و پرسش‌هاي جدي را پاسخ داده بود با اتمام رقابت‌هاي انتخاباتي مشغول كاري شد كه يكي از ثمراتش در مراسم افطاري به خوبي قابل رويت بود.

مرد دانشگاهي اصلاح‌طلبان در دوسال گذشته همانطور كه خود وعده داده بود نه عامل اختلاف كه بخش مهم و اثرگذاري از فرآيند اتحاد بود. كار تشكيلاتي، حفظ ارتباط با رييس‌جمهور، تداوم حضور فعالانه در تصميم‌سازي‌هاي اصلاح‌طلبان و اظهارات اصلاح‌طلبانه او به ويژه در مورد انتخابات آتي مجلس برايش جايگاهي را به ارمغان آورد كه كارت دعوت‌هايش براي مراسم افطاري بي‌پاسخ نماند.

بيش از ٧٠٠ نفري كه يكشنبه شب ميهمان عارف بودند نشان دادند كه تراز سياسي عارف تغيير كرده و او مي‌تواند تمامي تفكرات را در جريان اصلاحات زير يك سقف جمع كند؛ سقفي كه ستون اصلي آن با وجود تمام محدوديت‌ها و محروميت‌ها هنوز رييس دولت اصلاحات است. نشانه‌شناسي جريان‌هاي سياسي در مجالس ختم و ضيافت‌هاي اين گونه مرجع پاسخ به سوالات فراواني است كه بايد نهايت بهره را از آنها برد. صفوف نماز جماعت مغرب و عشا به امامت رييس دولت اصلاحات نشان از شموليت گسترده وي در ميان اصلاح‌طلبان داشت و نمادي بود بر محوريت انسجام آنان. سوي ديگر ميهماني يكشنبه شب گعده‌هاي چند نفره اهالي سياست بود. اعضاي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات با تمامي چهره‌هاي شاخص خود حضور داشتند و اتفاقا كنار يكديگر نشسته بودند. فرج كميجاني، رسول منتجب‌نيا و سيد هادي خامنه‌اي، آن سو‌تر مجيد انصاري، معاون رييس‌جمهور نشسته بود و حسين قاضي‌زاده هاشمي وزير پركار و بي‌حاشيه وزارتخانه پر مشكل بهداشت جايي در ميان اصلاح‌طلبان روزه خود را افطار كرد. عبدالواحد موسوي لاري كه اين روزها در كسوت رياست كميته راهبردي انتخابات فرماندهي استراتژيك جريان اصلاحات را به عهده دارد با جمعي از اصلاح‌طلبان به گپ و گفت مشغول بود. از خانواده خاتمي‌ها هم به جز رييس دولت اصلاحات، سيدمحمدرضا و سيدعلي دو برادر ديگر هم حضور داشتند.

قديمي‌هاي جبهه مشاركت و سازمان مجاهدين انقلاب كه اين روزها فعاليت رسمي سياسي ندارند هم دعوت عارف را پاسخ دادند تا خيال جدايي عارف از اصلاحات و مديريت او توسط جريان‌هاي ديگر اين‌بار به وضوح رنگ ببازد. بانوان اصلاح‌طلب هم يا در كنار همسر عارف بودند يا ميز شهيندخت مولاوردي، معاون رييس‌جمهور را براي نشستن انتخاب كردند. از ميان فعالين دانشجويي سابق و ستاره‌داران دولت نهم و دهم چند نفري به دعوت عارف در ضيافت يكشنبه حضور داشتند كه مجيد دري و مهديه گلرو از جمله آنان بودند. در فاصله كمتر از ٨ ماه مانده به انتخابات مجلس شوراي اسلامي به نظر مي‌رسد عارف توانسته با عملكرد سال‌هاي اخير خود اميد اصلاح‌طلبان را براي معرفي يك رييس مجلس اصلاح‌طلب ديگر زنده نگه دارد.

حاشيه

تعداد ميهمانان دعوت شده از سوي عارف حدودا ٤٥٠ نفر بودند اما او در عين شگفتي ميزبان بيش از ٧٠٠ نفر بود.

سيد محمود دعايي، به محض ورود سراغ نخستين ميز خالي رفت و در جمع تعدادي از جوانان اصلاح‌طلب نشست.

تك‌تك ميهمانان با استقبال شخص عارف وارد مجلس شدند.

حضور اعضاي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات و اعضاي شوراي مشورتي رييس دولت اصلاحات در كنار يكديگر و برخورد صميمانه آنها براي عده‌اي از خبرنگاران اصولگرا موجب شگفتي شده بود.

پيش از صرف افطار نماز مغرب و عشا به امامت رييس دولت اصلاحات ادا شد.

ابراهيم يزدي، وزير امورخارجه دولت مهندس بازرگان و محمد توسلي نخستين شهردار تهران پس از انقلاب به اتفاق يكديگر وارد شدند و مورد استقبال گرم عارف قرار گرفتند.

سيدشهاب‌الدين طباطبايي عضو شوراي مركزي حزب ندا نيز در اين ميهماني حضور داشت.

عبدالواحد موسوي لاري، وزير كشور دولت اصلاحات و مجيد انصاري، معاون پارلماني رييس‌جمهور براي دقايقي به گفت‌وگوي دو نفره پرداختند.

حضور نعيمه و زهرا اشراقي جاي اعضاي بيت حضرت امام را در ضيافت افطاري پر كرد.

الياس حضرتي و سيد محمود دعايي دو چهره سياسي - رسانه‌اي حاضر در مراسم بودند.

مرتضی حاجی،‌ جعفر توفیقی،‌ محسن مهرعلیزاده،‌ حمید میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی، ابوالحسن مختاباد عضو شورای شهر تهران، الهه کولایی، احمد معتمدي، وزير سابق ارتباطات، فاطمه دانشور، عضو شوراي شهر و فيض‌الله عرب‌سرخي از ديگر حاضران اين ميهماني بودند.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید