گزارشی از همراهان هنری نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری/ آسمان پرستاره روحانی 

روزنامه االکترونیک امیدایرانیان نوشت: اصغرفرهادی با انتشار پیامی اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری از حسن روحانی حمایت کرده و به او رأی خواهد داد. یک روز قبل از فرهادی شهاب حسینی دیگر ستاره مطرح سینمای ایران نیز به صف حامیان دکتر روحانی پیوست تا جمع چهره‌های سرشناس و مطرح در ستاد انتخاباتی حسن روحانی کامل شود. این درحالی است که روزشنبه و در همایش حامیان دکتر روحانی در استادیوم دوازده هزارنفری آزادی تعداد زیادی از چهره‌های محبوب و مطرح عرصه فرهنگ و هنر حضور داشته و در صف حامیان اعتدال و اصلاحات قرار گرفتند. چهره‌هایی چون باران کوثری، سحردولتشاهی، لیلی رشیدی، الهام پاوه‌نژاد و ...در این مراسم ضمن حمایت رسمی از هوادارنشان خواستند که در انتخابات به حسن روحانی رأی بدهند. اما برخلاف اردوی اصلاح طلبان، ستادهای تبلیغاتی و انتخاباتی نامزدهای جناح اصولگرا نسبت به روحانی خالی به نظر می‌رسد. با این وصف می‌توان گفت آسمان ستاد تبلیغاتی حسن روحانی پرستاره و امید بخش است.

 

به روحانی رأی می‌دهم
«به دکتر روحانی رأی می‌دهم و امیدوارم کسانی که هنوز برای رأی دادن در تردیدند با همه شرایط و دلایل قابل درکی که در نظر دارند به خاطر سرنوشت فرزندان این سرزمین و نسل آینده با رأی دادنشان از این حداقل حق انتخاب خود، استفاده کنند.» اصغر فرهادی با انتشار این متن درحالی به جمع حامیان حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری پیوست که پیش و همزمان با او بسیاری از اهالی سرشناس حسن روحانی حمایتشان را از او اعلام و فعالیت جدی انتخاباتیشان را رسمی کردند. نکته قابل توجه درباره انتخابات پیش رو و حمایت چهره‌های مطرح از حسن روحانی این است که حمایت این گروه همچنین معطوف به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و کاندیدای اصلاح طلب هست اما از آنجایی که همه می‌دانند رأی اصلی و اول اصلاحات و اعتدال حسن روحانی است این حمایت نیز به طور جدی و دسته جمعی از دکتر روحانی صورت گرفت که به معنای حمایت از جهانگیری و در نهایت تفکر سیاسی اصلاح طلبانه است.

از اردوگاه اصولگرایان چه خبر؟
بگذارید ابتدا از مصطفی میرسلیم شروع کنیم چون برنامه‌های این نامزد متعلق به حزب موتلفه کاملاً مشخص است. در اردوگاه میرسلیم تقریباً هیچ چهره مشهور فرهنگی و هنری دیده نمی‌شود. اما موضوع این است که وضعیت اردوی اصولگرایان بسیار شبیه اصلاح طلبان و اعتدالی‌ها است چرا که درواقع میرسلیم بهمراه یکی از دو کاندیدای دیگراین جناح در نهایت راه را برای یکی از کاندیداهای مورد توافق از میان ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف هموار خواهد کرد. اما برخلاف اصلاح طلبان و اعتدالیون که تقریباً وضعیت کاندیدای اصلی‌شان در رقابت‌های انتخاباتی امسال مشخص است و دیگر همه می‌دانند که نامزد اصلی حسن روحانی است امروز حتی خود اصولگرایان نمی‌توانند با قاطعیت از میان رئیسی و قالیباف را به عنوان یک نامزد نهایی نام ببرند.

قالیباف و تنها یک حامی
البته که از همان ابتدا مشخص بود که دست حسن روحانی از منظر حمایت چهره‌های مطرح پرتر از رقبایش خواهد بود. با این وصف اما درباره نامزدهای اصولگرا اتفاقات کمترقابل پیش بینی رخ داده است. محمدباقر قالیباف به عنوان شهردار تهران نه تنها در بخش فرهنگی و هنری شهرداری در طول مدت زمان مسئولیتش با هنرمندان زیادی در ارتباط بود و همچنین مؤسسات عرضه محصولات فرهنگی نزدیک به شخص او بشدت در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کردند، اما امروز حتی از منظر حمایت چهره‌های مطرح و تاثیرگذار فرهنگی اردوگاه تبلیغاتی انتخاباتی‌اش حتی از ابراهیم رئیسی نیز خالی‌تر است. نکته جالب توجه اینجا است که یکی از مؤسسات فرهنگی نزدیک به محمدباقر قالیباف همان موسسه‌ای است که آثاری چون «درباره الی..» ساخته اصغر فرهادی، «ماجرای نیمروز» ساخته محمدحسین مهدویان و «دهلیز» و «سیانور» را از بهروز شعیبی را پیش از این تولید کرده است. سیدمحمودرضوی که امروز سرپرست تبلیغات ستاد انتخاباتی قالیباف است تهیه کننده این آثار است اما جالب است با این وجود اما ستاد انتخاباتی قالیباف رسماً در جذب چهره‌های سرشناس ناکام بوده است به طوری که تنها نام سیدمحمودرضوی به عنوان هنرمند حامی قالیباف به چشم می‌خورد. نکته قابل توجه اینجا است که بخشی از هنرمندانی که انتظار می‌رفت به دلیل سابقه همکاری با قالیباف یا به نفع او وارد کارزار انتخاباتی شوند و یا اظهارنظر رسمی درباره حمایتشان از کاندیدای دیگر نکنند اما عکس این اتفاق رخ داد. اصغرفرهادی و شهاب حسین که سابقه همکاری با مجموعه قالیباف را داشتند همچنین هادی حجازی فر بازیگر نقش اصلی فیلم «ماجرای نیمروز» و برنده سیمرغ بلورین جشنواره اخیر رسماً به جمع حامیان روحانی پیوستند. بهروز شعیبی کارگردان فیلم‌های دهلیز و سیانور که به نظر می‌رسید به گروه محمدباقر قالیباف نزدیک باشد تا به حال اظهار نظر رسمی نکرده است. اما نکته قابل توجه اینجا است که نام بهروز شعیبی تا چندی قبل در میان فیلمسازانی دیده می‌شد که قرار است فیلم تبلیغاتی حسن روحانی را بسازد. البته از آنجایی که شعیبی هیچگاه چنین موضوعی را تکذیب نکرد می‌توان حدس زد لااقل در انتخابات آتی او حمایت رسمی از قالیباف نکند هرچند این احتمال هست که او نیز به زودی در صف حامیان روحانی و درصف رأی دهندگان به اعتدال و اصلاحات دیده شود.

ابراهیم رئیسی و چهره‌های شناخته شده
در اردوگاه انتخاباتی ابراهیم رئیسی از منظر حمایت چهره‌ها و اهالی فرهنگ و هنر نسبت به ستاد انتخاباتی قالیباف وضعیت بهتر است. ابراهیم رئیسی تقریباً همان طیف از اهالی فرهنگ و هنر که در طول هشت سال دولت‌های هشتم و نهم حامی محموداحمدی نژاد و سیاست‌های فرهنگی‌اش بودند حضور دارند. جمال شورجه کارگردان سرشناس سینمای دفاع مقدس یکی از کسانی است که رسماً از ابراهیم رئیسی حمایت کرده است. انسیه شاه حسینی یکی از کارگردانان زن حوزه دفاع مقدس نیز روزگذشته اعلام کرد که کاندیدایی که به آن رأی خواهد داد ابراهیم رئیسی است. سیدمحمد حسینی وزیرارشاد دولت دهم نیز یکی از مردان اصلی ستاد انتخاباتی این کاندیدا به شمار می‌آید. در کنار این چهره‌ها می‌توان از ابوالقاسم طالبی کارگردان فیلم «قلاده‌های طلا» نام برد که یکی از حامیان جدی این کاندیدای اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری است. اما در لیست حامیان ابراهیم رئیسی در حوزه فرهنگ نام‌های دیگری هم به چشم می‌خورند از جمله علیرضا غزوه شاعر و نویسنده است. بیژن نوباوه خبرنگار سابق تلویزیون و عضو سابق کمیسیون فرهنگی مجلس نیز دیگر حامی رئیسی است. اینکه آیا می‌توان حسن عباسی و علیرضا پناهیان را نیز در زمره حامیان فرهنگی ابراهیم رئیسی به حساب آورد یا نه را نیز به کارشناسان امور می‌سپاریم.

ستاره‌ها حامیان اصلی روحانی
اما اگر معیار انتخابات را حضور چهره‌های مطرح و تاثیرگذار جامعه فرهنگ و هنر درنظر بگیریم باید بگوییم اصلاح طلبان و اعتدالیون با کاندیداتوری حسن روحانی پشتاز انتخابات بوده و برتری قاطعی نسبت به رقبای اصولگرا دارد. کافی است نگاهی به تعدادی از اسامی که تا این لحظه حمایت قاطعانه و رسمی از حسن روحانی داشته‌اند بیاندازیم تا با واقعیت ماجرا بهتر و بیشتر آشنا شویم. شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، ممود دولت آبادی، جمشید مشایخی، باران کوثری، رضا کیانیان، مهدی فخیم زاده، فاطمه معتمد آریا، علی نصیریان، کیانوش عیاری، کمال تبریزی، پانته آ بهرام، مهتاب کرامتی، رخشان بنی اعتماد، پوران درخشنده، پگاه آهنگرانی، محسن تنابنده، لیلی گلستان، سحر دولتشاهی، فریبرز عرب نیا، لیلی رشیدی، مسعود جعفری جوزانی، مهراب قاسم خانی، حمید گودرزی، فرهاد توحیدی، سعید روستایی، احمد مهرانفر، مازیار میری، هوشنگ مرادی کرمانی، رضا صادقی، مهناز افشار، ستاره اسکندری و ...بسیاری دیگر از چهره‌های مطرح و سرشناس عرصه فرهنگ که رسماً حمایت خود را از حسن روحانی اعلام کرده‌اند. به این تعداد افرادی چون علی دایی، علی کریمی و بهداد سلیمی را اضافه کنید که خود چهره‌هایی فراتر از یک قهرمان ورزشی هستند. با این وصف اردوگاه اصلاح طلبان آماده حضور در انتخابات به نظر می‌رسد. طی روزهای گذشته حضور هنرمندان و چهره‌های محبوب جامعه فرهنگ نقش مهمی در ایجاد انگیزه برای حضور پرشور مردم ایفا کرده است. بی تردید چهره‌های مطرح و محبوب اجتماع می‌توانند در زمینه بیدارکردن آرای خاکستری تاثیربسزایی داشته باشند و این می‌تواند به معنای رقم خوردن یک پیروزی قاطع دیگر این بار در انتخابات ریاست جمهوری باشد.

افزودن نظر جدید