آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:

گرفتن حق انتخاب از مردم گناه بزرگی است/نمی توان با شعارهای تبلیغاتی و بیان آمار غیر واقعی مردم را فریب داد

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به توافق هسته ای و کار بزرگ تیم مذاکره کننده، دولت و حمایت های رهبری اشاره کرد و گفت: می توان از مخالفان این توافق فهمید که کار مهمی برای احقاق حق مردم ایران و جلوگیری از تداوم ظلم آنان در تحریم های بین المللی انجام شد.

به گزارش امید به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، مراسم گردهمایی سراسری حزب کارگزاران سازندگی ایران اسلامی از28 استان کشور در حسینیه جماران برگزار شد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی دراین مراسم عصبانیت اسرائیل، لابی صهیونیسم و استکباریون از توافق هسته ای را نشانه اهمیت کار دانست و گفت: ایران همیشه می گفت که براساس فتوای رهبری، ساخت بمب هسته ای را حرام می داند و الان همان قدرت هایی که به خاطر کمترین کار هسته ای جلسات بین المللی می گرفتند و قطعنامه می دادند، به عضویت ایران در باشگاه هسته ای رسمیت بخشیدند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاه به سفر اخیر اومانو و سخنان او در جلسه کمیته روابط خارجی کنگره امریکا درباره اسناد محرمانه آژانس هسته ای و گفت وگوی با ایران به مخالفان توافق هسته ای غرب با ایران گفت: وقتی دیدند نمی توانند به اسناد دسترسی داشته باشند، با حالت قهر جلسه را ترک کردند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی به سخنان رییس جمهور و وزیر امور خارجه آمریکا اشاره کرد و گفت: برای اینکه جلوی کارشکنی های صهیونیست ها و تندروهای کنگره در مسیر توافق هسته ای را بگیرند، حرف هایی زدند که توانایی ها وآسیب ناپذیری ایران را به رخ مخالفان کشیدند.
وی با بیان بعضی از جملات باراک اوباما در دانشگاه امریکن واشنگتن و تأکید او بر اشتباه بوش برای اشغال عراق، گفت: اگرچه اوباما به نمایندگان کنگره گفت که بوش با هزینه های تریلیون دلاری عراق را اشغال کرد ولی سود آن به ایران رسیده است، البته آنچه ما در عراق می کنیم، کمک های انسانی است که برق و گاز و دیگر نیازهای آنها را تأمین می کنیم.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این جمله اوباما و کری بسیار مهم است که تحریم تارنما شده و ایران از تحریم نمی ترسد و اگر توافق را کنگره رد کند، اعتبار دیپلماسی آمریکا در دنیا مخدوش می شود.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش با تحسین کار تیم دیپلماسی ایران در مذاکره با تیم های دیپلماسی 6 کشور دنیا، به بخش های از توافق اشاره کرد و گفت: می توانند بر اساس پروتکل الحاقی تحقیق کنند که ما به طرف بمب هسته ای نمی رویم که البته ایران و رهبر جمهوری اسلامی بارها این جمله را تکرار کردند.
وی با مهم دانستن متن برجام و متن توافق، به مدیران حزب کارگزاران سازندگی توصیه کرد که مطالب غیر محرمانه این متن را در جلسات حزبی برای اعضا و مردم توضیح دهید.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با توصیه و تأکید به اعضای حزب برای پرهیز از تندروی و پیروی از عقل و منطق در مباحث سیاسی، گفت: فرصت مهمی ایجاد شد که کشور خود را بسازیم و نباید سرمایه کشور را صرف بگومگوهای صرف سیاسی کرد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دیدار وزیر امور خارجه ایتالیا با ایشان گفت: قدرت های دنیا به این نتیجه رسیده اند که ایران جایی است که اگر در صحنه نباشند ضرر می کنند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این نکته که اسناد بالادستی ما بر تقویت بخش خصوصی تأکید می کند، نسبت به واگذاری­ها انتقاد کرد و گفت: از دولت گرفتند، با قیمت های غیرواقعی به شبه دولتی ها دادند که به هیچ جا جواب نمی دهند.
ایشان با اظهار امیدواری از اینکه افکار و اندیشه های امام روشن کننده راه جامعه باشد، از تصمیم جدید مسؤولان حزب کارگزاران برای احیای آن گفت و افزود: البته همیشه موقع انتخابات حزب فعال بود.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه وقت مناسبی را برای آغاز حرکت جدید انتخاب کردید، خاطر نشان کرد: امیدواریم اهداف اولیه حزب و مسایلی را که تاریخ و شرایط زمان برانسان تحمیل می کند، دنبال و در مسیر امام و انقلاب حرکت کنید.
وی انقلاب را حجت حق در عصر حاضر خواند و گفت: دنیا عادت کرده بود که انقلاب ها را با کودتا و یا احزاب نیرومند ببینند، اما انقلاب اسلامی بدون حضور تشکیلات سیاسی و تنها با پیشتازی روحانیت و رهبری های بی نظیر امام و حضور اکثریت قاطع مردم بود.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه درمبارزات به این نتیجه رسیده بودیم که بدون حزب کارها مشکل می شود، به تشکیل حزب جمهوری در همان سال های اول پیروزی انقلاب اشاره کرد و گفت: با اینکه به خاطر مشغله های فراوان وقت نداشتیم، اما برای تدوین مواضع حزب وقت گذاشتیم و آن را عالمانه، ملی، دینی وبه روز تهیه کردیم.
وی با بیان اینکه اگر دست حزب جمهوری را باز می گذاشتند، در نخستین انتخابات مهم کشور که برای ریاست جمهوری بود، قوه مجریه را می گرفتیم، افزود: امام با مصلحت هایی نسبت به حضور نامزداصلی حزب مخالفت کردند، اما پس از آن فرمودند برای مجلس کار کنید که نخستین ثمره حزب ورود افراد دینی و مبارز در مجلس شورای اسلامی بود که جلوی خیلی از انحرافات را گرفت.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری مجموعه مسایلی که منجر به پایین کشیدن فتیله حزب جمهوری شد، گفت: عقیده به تحزب در جامعه آزاد که مسؤولیت ها با رأی مردم مشخص می شود، جزو مبانی پذیرفته شده اسلامی ما بود که براساس آن، شخصیت های مهم نظام این کار را کردند که یک کار صرف سیاسی نبود، بلکه یک کار بنیادی بود.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان این جمله که پس از جنگ از مجلس برای ریاست جمهوری آمدم و به آشنایی خویش از نیروها و شخصیت­های جامعه اشاره کرد و گفت: سعی کردم کابینه دو دولت من معتدل و فراجناحی باشد و نیروهای چپ و راست و مستقل در کابینه باشند.
وی افزود: بر خلاف حرف هایی که می گویند، وابستگی به چپ و راست هیچ مشکلی در دولت نداشت، چون واقعاً کابینه کار بود.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح چرایی و چگونگی تشکیل حزب کارگزاران سازندگی، به جلسه جامعه روحانیت مبارز اشاره کرد و گفت: طبیعی بود که برای تهران از دو جناح و مستقل ها نیروهایی را معرفی کنیم، اما روحانیت مبارز که از یک جناح بودند، مایل بودند که هر 30 نامزد از جناح راست انتخاب شوند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این نکته که نفوذ، قدرت و شخصیت روحانیت در وحدت و محبوبیت بین مردم است، به منطق خویش در آن مقطع اشاره کرد و گفت: من می گفتم روحانیت باید حالت پدرانه خود را حفظ کند.
ایشان گفت: در جلسات روحانیت مبارز قبول کردند که 5 نفر از نیروهای خارج از جمع آنها باشند که تصویب شد، اما بعدها آقای ناطق نوری خبر داد که اعضای گروههای همسوی جامعه می گویند ما خودمان رأی داریم و چرا باید رأی خود را به دیگران بدهیم.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان سخنان خود و آقای ناطق نوری در این باره گفت: وقتی به نتیجه نرسیدیم، قرار شد با رهبری در میان بگذاریم که ایشان گفتند چرا می خواهید دست دیگران را ببندید و آنها هم نامزد معرفی کنند که در این صورت با رقابت انتخابات واقعی تر و صندوق های رای پر می شود.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به بیانیه آغازین کارگزاران گفت: دو بیانیه ، زلزله ای در فضای انتخاباتی جامعه انداخت و رقبا ترسیدند که متوسل به رهبری شدند.
ایشان با یادآوری شروط رهبری برای ورود و عدم ورود وزرا در لیست کارگزاران، گفت: وقتی کارگزاران شروط را شنیدند، پیش من آمدند و گفتند اگر رهبری راضی نیستند، ادامه ندهیم که من با رهبری تلفنی صحبت کردم و ایشان از زاویه پر کردن صندوق ها گفتند که معاونان و شهردار تهران می توانند برای نامزدها لیست بدهند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه منطق من حفظ جایگاه روحانیت و عدم القای اختلاف بین من و رهبری بود، گفت: وقتی دیدم آنها دارند برای بیانیه امضا می گیرند، ماجرا را به رهبری گفتم و ایشان هم دوباره تأکید کردند که مانع حضور این گروه نشویم.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: با مجموعه این سخنان، حزب کارگزاران با اقدام آقای ناطق و رهبری تأسیس گردید.
وی با اشاره به حضور قدرتمند کارگزاران در مجلس و نگرانی رقبا، گفت: از همان زمان هم مرا پدر معنوی این حزب می دانند و هم تبلیغات منفی علیه این حزب شروع شد که هنوز ادامه دارد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خویش به کتاب «کامیابی ها و ناکامی های توسعه در ایران» از آقای حسن واعظی اشاره کرد و گفت: این کتاب با بیان شاخص ها، عملکرد دولت های پنجم تا دهم از 67 تا 92 را مقایسه کرده است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان سرفصل های کتاب و عناوین زیر مجموعه آن، گفت: با استناد به آمار مراکز رسمی توضیح می دهد که هر یک از دولت ها چه عملکردی در توسعه داشتند.
وی  با توصیه حاضران و جوانان به مطالعه این کتاب، گفت: حزب کارگزاران می تواند با استناد به این کتاب، عملکرد خود را برای جامعه توضیح دهد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از کم لطفی کسانی که می گویند در دولت سازندگی کارهای فرهنگی نشده است، گفت: گسترش دانشگاهها و حتی تأسیس مدارس شبانه روزی درمناطق محروم، توسعه رسانه ها، افزایش بودجه مراکز فرهنگی از مشخصات آن دوره است که گویا منتقدین این مسائل را کارهای فرهنگی نمی دانند و به جای مسائل زیربنایی به ظاهر سازی ها اشاره می کنند.
وی افزود: درخصوص طبقات اجتماعی نیز مخالفان سیاسی سالهای سال است که تبلیغ می کنند در دولت سازندگی فقرا فقیرتر و اغنیا، قوی ­تر شدند، اما مستندات رسمی می گوید برای اولین بار در آن دولت بود که جدول جینی به نفع فقرا اصلاح شد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به انتقاد کسانی که می گویند دولت سازندگی کار سیاسی نکرد، به برگزاری در انتخاب پرشور، مخصوصاً انتخابات ریاست جمهوری در سال 76 اشاره کرد و گفت: بدون شائبه تقلب که همه قبول کردند، انتخاباتی برگزار شد که در نوع خود بی نظیر بود.
وی در خصوص سیاست خارجی دولت سازندگی، گفت: با سیاست تنش زدایی، روابط ایران با همه جای دنیا به سوی بهبود رفت که در دولت آقای خاتمی ادامه یافت.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان زوایایی از عملکرد دولت سازندگی برای مسایل هسته ای گفت: پایه های کار در آن زمان گذاشته شد که بعدها ادامه یافت.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش درباره تحول ایجاد شده در جامعه پس از هشت سال افراط کاریهای دولت نهم و دهم، گفت: مردم با توجه به شناختی که از مسؤولان داشتند، به این نتیجه رسیدند که افراط و تفریط کار به جایی نمی برد و باید با افکار اعتدالی کشور را اداره کرد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان این مطلب که اگر مردم ببینند مسؤولین با رأی آنها می آیند، صبوری می کنند، گفت: اگر انتخابات سالم باشد، همه چیز در کشور ما آماده است که ایران الگوی جهان باشد.
وی با اشاره به تمدن اسلامی و نیز تمدن باستانی ایران، گفت: می توانیم بر پایه مکتب اهل بیت (ع) فرهنگ و تمدن ایران اسلامی را به عنوان نمونه به دنیا عرضه کنیم.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، به ظرفیت های کشور در همه بخش ها اشاره کرد و گفت: می توانیم گذشته را جبران کنیم و در مسیر انقلاب حرکت کنیم.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر نقش انتخابات و حضور مردم، به جمله رهبری مبنی بر حق الناس بودن رأی اشاره کرد و گفت: گرفتن حق انتخاب از مردم گناه بزرگی است و تا خود صاحب حق نبخشد، فرد خطاکار در بارگاه الهی بخشیده نمی شود.
وی با تأکید بر این نکته که باید برای تبیین مبانی فقهی این جمله رهبری تحقیق و پژوهش کرد، گفت: رهبری می توانستند این جمله را نگویند، ولی با هدف خاصی گفتند و باید روی آن کار و پژوهش شود.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به جمله دیگر رهبری در دیدار اخیر با دانشجویان اشاره کرد که فرمود: آرمان خواهی با محافظه کاری کاملاً در تضاد است و آرمان خواهی با واقع بینی همخوانی دارد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاه به سالگرد مشروطه، به تحلیل آن انقلاب در فراز و فرود اتفاقات تاریخی پرداخت و گفت: با پیشتازی مراجع و همراهی اصناف توانستند استبدادی را که قانون نداشت، بشکنند و حقیقتاً یک انقلاب ساده بود.
وی با تأکید بر این نکته که مشروطه یک تفاوت اساسی با انقلاب اسلامی داشت، گفت: در مشروطه اصناف و عشایر بودند و در انقلاب اسلامی توده مردم به میدان آمدند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی به خاطره ای از شاه اشاره کرد که روزی با هلی کوپتر در تهران گشت و با دیدن حضور انبوه مردم در راهپیمایی های اعتراضی، بعد از آمدن به دفتر خود، به اطرافیان خود گفت که ما برای مردم زحمت می کشیم، پس چرا این گونه می کنند.
وی با بیان انواع توطئه ها علیه انقلاب اسلامی و تلاش دشمنان برای جدایی مردم از انقلاب گفت: هرکس با هر توجیهی مردم را از انقلاب دور کنند، خیانت به امام و آرمان های شهداست.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از کسانی که اهمیتی به رأی مردم نمی دهند، گفت: هنوز هم حرف اصلی را مردم می زنند و جوانان، تحصیلکرده و آگاه هستند و نمی توان با شعارهای تبلیغاتی و بیان آمار غیر واقعی آنها را فریب داد، چون در بطن حوادث هستند.

افزودن نظر جدید