گدایی برخی ایرانی‌ها، عامل توقف صدور ویزای عمان

سلطان قابوس پادشاه عمان سوم شهریور برای دیدار با حسن روحانی به ایران آمد. او اولین مقام بلندپایه یک دولت خارجی بود که در دوره ریاست‌جمهوری جدید ایران به تهران سفر کرد، به همین دلیل نیز بسیاری از کارشناسان این سفر را نشانه‌ای از عمق روابط دوستانه ایران و این کشور پادشاهی در جنوب ایران تحلیل می‌کردند. با این حال کمتر از 15روز قبل از این سفر وزارت خارجه عمان صدور ویزای توریستی برای اتباع ایران را که پیش از آن به‌راحتی صادر می‌شد، برای مدتی نامعلوم متوقف کرد.

به گزارش امید به نقل از روزنامه شرق، برای پیگیری علت این موضوع اقدام کرد با این حال اگرچه مسوولان سفارت عمان در تهران علت خاصی برای این کار اعلام نمی‌کنند اما آنگونه که برخی منابع خبری نزدیک به این سفارتخانه گفته‌اند، علت این اقدام ورود برخی از اتباع ایرانی به این کشور با ویزای توریستی و سپس اقدام به گدایی در شهر مسقط پایتخت عمان علت اصلی آن بوده است.

این ممنوعیت همچنان ادامه دارد و هنوز هم اگر کسی از اتباع ایران برای دریافت ویزای توریستی عمان اقدام کند، پاسخی که از سفارت این کشور در تهران می‌شنود منفی خواهد بود. لغو صدور ویزای عمان برای اتباع ایرانی فقط به ویزای توریستی خلاصه نمی‌شود، اخبار حکایت از آن دارد سفارت این کشور حتی صدور دیگر انواع ویزا برای اتباع ایران را به‌نسبت قبل به‌شدت سخت‌تر کرده است. این اقدام سفر به این کشور را برای افرادی که به منظوری غیر از گردشگری قصد سفر به عمان دارند را هم مشکل کرده است.

علی شیرازی عضو یک سازمان غیردولتی به نام موسسه توسعه پایدار از افرادی است که اخیرا به همین دلیل با سفرش به عمان برای شرکت در یک همایش زیست‌محیطی بین‌المللی موافقت نشد. شیرازی در این رابطه به «شرق» می‌گوید: «من و یک عضو دیگر موسسه از تیرماه امسال برای شرکت در اجلاس معاهده بین‌المللی منابع ژنتیک گیاهی برای غذا و کشاورزی دعوت شده بودیم، چندی پیش برای شرکت در این اجلاس از سفارت عمان درخواست ویزای توریستی کردیم، با این حال پس از مدت زیادی ویزای ما صادر نشد و پیگیری‌های ما مشخص کرد صدور ویزای توریستی عمان برای اتباع ایرانی کاملا متوقف شده است.»

او می‌افزاید: «برای حل مشکل دست به دامن یکی از کسانی که با این سفارت در ارتباط است و اصطلاحا به آنها کارراه‌انداز می‌گویند، شدیم. او ابتدا قول حل‌شدن مشکل را داد اما پس از مدتی به ما گفت این ممنوعیت خیلی جدی است و گویا فعلا به هیچ‌وجه امکان صدور ویزای توریستی برای ایرانیان وجود ندارد. وقتی از او علت را پرسیدیم، به ما گفت اخیرا تعدادی از اتباع ایران با دریافت ویزای توریستی به این کشور سفر می‌کنند و با توجه به ارزش بالای واحد پولی این کشور که به آن عمانی گفته می‌شود و هر واحد آن برابر است با یک یورو، اقدام به گدایی و گاهی سرقت می‌کنند. همین موضوع هم باعث شده است مسوولان این کشور صدور روادید را برای اتباع ایران متوقف کنند.»

آنطور که شیرازی به «شرق» گفته است، در نهایت تلاش برای تغییر نوع ویزا جهت شرکت در این اجلاس که از 21 تا 28 سپتامبر (30 شهریور تا 6 مهر) برگزار می‌شود هم به نتیجه نرسید و آنها از حضور در این برنامه محروم شدند.

پیگیری‌های انجام‌شده از سفارت عمان هم نشان می‌دهد قانون توقف صدور ویزای توریستی برای اتباع ایرانی تا اطلاع ثانوی برقرار است. آنطور که برخی از مسوولان آژانس‌های فعال در زمینه راه‌اندازی تورهای خارجی به «شرق» می‌گویند، صدور ویزای کشور عمان برای اتباع ایرانی یکی از آسان‌ترین و بی‌دردسرترین نوع ویزاها بود.

با این حال ویزای توریستی این کشور برای اتباع ایرانی در زمانی که صادر می‌شد دو نوع 10روزه و یک ماهه داشت. برای دریافت ویزای 10روزه عمان هر نفر باید صددلار به‌علاوه یک چک ضمانت به مبلغ پنج‌میلیون‌تومان و برای ویزای یک‌ماه باید 140دلار پول به‌علاوه یک چک 10‌میلیون‌تومانی از شخص ثالث پرداخت می‌کرد. علاوه بر این دیگر مدارک لازم نیز پاسپورت با اعتبار بالای شش‌ماه بود.

نگاهی به آخرین آمار بانک جهانی از درآمد سرانه سالانه در کشورهای جهان نشان می‌دهد عمان با درآمد سالانه سرانه 18‌هزارو620دلار در رتبه 43 قرار دارد، این در حالی است که ایران در میان 173کشور مورد محاسبه این آمار با درآمد سالانه سرانه چهارهزارو520دلار در رتبه 96 است. این آمار از تقسیم درآمد ملی هر کشور به جمعیت آن به‌دست می‌آید. همچنین واحد پول این کشور ریال عمان است که در میان باارزش‌ترین واحدهای پولی جهان پس از دینار کویت و دینار بحرین مقام سوم را دارد. ریال عمان به هزاربیضا تقسیم می‌شود و یک ریال آن برابر با 59/2دلار است. بر همین اساس و با توجه به آخرین قیمت دلار در بازار ایران هر واحد پولی این کشور در حدود هفت‌هزارو500تومان ایران می‌ارزد.

  به‌نظر می‌رسد این نکات دست‌به‌دست هم داده و عامل اصلی سفر تعدادی از اتباع ایران به این کشور برای انجام گدایی بوده است. شواهد نشان می‌دهد گدایان ایرانی برای راه‌اندازی کار و کاسبی در کشور عمان هزینه‌های دریافت ویزا را با فراغ‌بال تقبل می‌کردند تا در این کشور پادشاهی در جنوب ایران با واحد پولی‌ گرانقیمتش در مدت 10روز یا یک‌ماه اعتبار ویزایشان، پول قابل‌توجهی به جیب بزنند. با توجه به ارزش بالای این واحد پولی به‌نظر می‌رسد هر گدا در این کشور اگر به‌صورت میانگین روزانه 50ریال هم درآمد داشته باشد، چیزی حدود 370‌هزارتومان درآمد کسب کرده است. با این حال طمعکاری گداهای هموطن کار را برای دیگر ایرانیانی که قصد سفر توریستی واقعی یا کاری به عمان داشته‌اند را با مشکل مواجه کرده و باعث شده است صدور ویزا برای همه هموطنان متوقف شود.

افزودن نظر جدید