گاف پوتین در تبریک به اردوغان/وقتی پوتین،اردوغان را پیروز انتخابات می داند

نتخابات پارلمانی اخیر ترکیه با حاشیه های بسیاری همراه بود که در رسانه های ایرانی و جهان به برخی از آنها پرداخته شد.از حضور یک شهروند زخمی با دست و صورت باندپیچی شده تا تصویر بازیگر نقش فاطما گل پای صندوق که در صفحه اینستاگرامش مردم را تشویق به دادن رای می کرد.

به گزارش امید به نقل از روزنو، اما در این بین یکی از حاشیه های این دوره از انتخابات ترکیه که بیشتر در رسانه های داخلی این کشور بازتاب یافت،تماس تلفنی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به رجب طیب اردوغان،رییس جمهور ترکیه بود که به طنز انتخابات معروف شد.
ماجرا از این قرار بود که بعد از اعلام نتایج انتخابات که همان روز انتخابات (هفتم ژوئن) اعلام شد،پوتین با رییس جمهور اردوغان تماس تلفنی گرفته و به او بابت پیروزی حزبش (عدالت و توسعه) تبریک می گوید.
حال آنکه حزب اردوغان ۴۱ درصد آراء را کسب کرده و اکثریت خود را در پارلمان از دست داده و به حد نصاب دو سوم لازم برای تغییر قانون اساسی نرسید.
حزب اردوغان در این انتخابات پیشتاز بوده و رتبه اول را داشت اما همانطور که اشاره شد او حد نصاب لازم را برای تشکیل دولت به دست نیاورد.
گاف پوتین در تبریک به اردوغان/وقتی پوتین،اردوغان را پیروز انتخابات می داند
با این حال پوتین،رییس جمهور روسیه پیشتازی حزب همتای ترکیه ای را به منزله پیروزی مطلق او دانسته و به او تبریک گفت.
رسانه های ترکیه از این حرکت رییس جمهور پوتین به عنوان "گاف" نام برده و به انتشار آن پرداختند.
علاوه بر سایت های خبری چند روزنامه معتبر و پرتیراژ ترکیه به بازتاب این گاف پوتین پرداختند.
روزنامه یورت از جمله این روزنامه ها بود که در صفحه اول خود به پوشش خبر فوق پرداخته و تیتر زد:پیام تبریک پیروزی از سوی پوتین به اردوغان.
روزنامه جمهوریت نیز در صفحه اول خود به پوشش این خبر پرداخت.
این روزنامه با لحنی طعنه آمیز نوشت:پوتین،اردوغان را پیروز انتخابات می داند و فکر می کند او برنده شده است.
روزنامه جمهوریت همان رسانه جنجالی است که در جریان تبلیغات انتخاباتی با انتشار گزارشی پیرامون محموله کامیون میت به مقصد سوریه،رجب طیب اردوغان را به شدت عصبانی کرد و او نیز در تقابل با این اقدام روزنامه،آن را به جاسوسی متهم کرد.

تبریک پوتین به اردوغان بدتر از فحش بود

فارغ از این مسئله که گزارش امنیتی جمهوریت تا چه حد در ریزش آرای حزب حاکم عدالت و توسعه دخالت داشته اما پوشش گاف پوتین در صفحه اول این روزنامه بسیار جلب توجه می کرد.
برخی رسانه ها در خصوص تماس پوتین با اردوغان و تبریک پیروزی تحلیل طنزآمیز داشتند و نوشتند:این تبریک پوتین مثل یک فحش می ماند.
تصویری نیز که در این ارتباط از رجب طیب اردوغان با قیافه اخم آلود به اشتراک گذاشتند به موازات خبر جلب توجه می کرد.
گفتنی است خبرگزاری آناتولی ترکیه که از رسانه های مطرح این کشور در سطح جهان است در پوشش اخبار انتخابات روز یکشنبه نوشت:حزب اردوغان برای چهارمین بار در انتخابات اول شد.

افزودن نظر جدید