گاردین: از دست دادن ظریف ضربه ای سنگین به روحانی است

جولیان بورگر در گاردین نوشت:

محمد جواد ظریف، مذاکره‌کننده ارشد ایران برای انعقاد توافق هسته‌ای بود و اگر استعفای او پذیرفته شود، میخ بزرگ دیگری بر تابوت این توافق کوبیده خواهد شد. رییس دفتر ریاست جمهوری ایران، واعظی، پذیرفته شدن این استعفا را تکذیب کرده است. اما برای حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، از دست دادن این متحد نزدیک در این لحظات دشوار و فشارهای شدید سیاسی، ضربه سنگینی خواهد بود.

 در ادامه این مطلب آمده است: ظریف پیشتر نیز هنگامی که برجام مورد انتقاد شدید تندروها قرار گرفت، به استعفا تهدید کرده بود اما تا این اندازه رسانه‌ای نشده بود. در رسانه‌های ایرانی از قول او نقل شده که علت اصلی استعفای او، دیدارهای روز دوشنبه بوده است.

سایت خبری انتخاب، نقل‌قول او را که به خودش با ضمیر سوم شخص اشاره کرده بود، منتشر کرده است: «پس از انتشار تصاویر ملاقات امروز، جواد ظریف دیگر اعتباری در دنیا به عنوان یک وزیر امورخارجه ندارد».

از زمانی که دونالد ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد، در ایران نیز از طرف‌های مختلف فشار می‌آمده تا دولت از پایبندی به مفاد این توافق خودداری کند. کشورهای اروپایی حاضر در برجام یعنی انگلستان، آلمان و فرانسه، به همراه روسیه و چین به ایران اصرار می‌کردند که به این توافق پایبند بماند و راهکارهایی نیز برای دور زدن تحریم‌های آمریکا ارايه کردند. اما تهدید تحریم‌های ثانویه آمریکا برای شرکت‌های همکار با ایران آنقدر کافی بود که اکثر سرمایه‌گذاران و شرکای تجاری ایران را بترساند و این کشور از مزایای اقتصادی برجام محروم شود.

گاردین در ادامه نوشت: استعفای ظریف موجب تقویت موضع تندروها در ایران می‌شود که مخالف تعامل میان ایران و غرب هستند. ایران و آمریکا دارای کانال‌های مستقیم اندکی برای مذاکره بوده‌اند و ظریف همواره یکی از حامیان اصلی مذاکره و تنش‌زدایی میان ایران و آمریکا بوده است. نقشه ترامپ برای ناکام کردن برجام، در واقع به تقویت موضع تندروها در ایران منتهی خواهد شد.

افزودن نظر جدید