کناره گیری مقتدی صدر و آینده مبهم انتخابات عراق

روحانی شیعه “مقتدی صدر” رهبر جنبشی قدرتمند در عراق در بیانیه ای از عرصه سیاست کناره گیری کرد. صدر فردی مهم در بازسازی دولت عراق پس از سقوط صدام حسین بود و کناره گیری وی از سیاست در زمانی رخ می دهد که تنها دو ماه به برگزاری انتخابات مجلس عراق باقی مانده است.

به گزارش  امید به نقل از پیام نو، “مقتدی صدر” در بیانیه خود نوشت که از تمامی عرصه های سیاسی کناره گیری کرده و هیچ جناح یا نماینده ای از داخل یا خارج دولت و یا مجلس اعمال کننده نظر او نیست. گروه صدر در حال حاضر ۶ سمت دولتی و ۴۰ کرسی پارلمانی را در دست دارد.

همچنین میدل ایست آنلاین به نقل از صدر اعلام کرده است که دفاتر جنبش سیاسی صدر تعطیل خواهد شد ولی دفاتر وابسته به امور اجتماعی، رسانه ای و آموزشی این جنبش باز خواهد ماند. این امر که آیا این تصمیم دائمی است مشخص نشده و این بیانیه با شگفتی رهبران صدری همراه بود.

فعالیت های سیاسی “مقتدی صدر” با انتقادات تند او از حمله و حضور نیروهای نظامی آمریکا در عراق در سال ۲۰۰۳ آغاز شد. با پیروزی جنبش صدر در پارلمان عراق و سمت های دولتی که این جنبش در اختیار داشت باعث شد مقتدی صدر به فردی مهم در شکل گیری سیاست عراق تبدیل شود. صدر فعالیت های نظامی جنبش خود را در سال ۲۰۰۸ متوقف کرد. طبق این بیانیه، دلیل این کناره گیری پایان دادن به فسادهایی که رخ داده و یا رخ خواهد داد، است که به شهرت صدر صدمه می زند.

پیشتر رسانه ها در گمانی زنی درباره نتایج انتخاباتی، تایید “مقتدی الصدر” را یکی از عوامل تاثیرگذار در روند انتخابات برشمرده بودند. در حملات اخیر در بغداد یکی از حامیان مقتدی صدر و اولین نامزد انتخاباتی او کشته شد. آمار کشته شدگان که در جریان حملات خونینی که هر روزه میان نیروهای امنیتی و شورشیان ضد دولتی از استان الانبار جان باختند، افزایش یافته است. کشور عراق خود را برای انتخابات مجلس در ۳۰ آوریل آماده می کند. شورای عالی انتخاباتی در تبلیغات خود که به زبان های عربی، کردی، ترکی و آسوری است مردم را به شرکت در انتخابات دعوت می کند.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید