کس: جنگ ایران و عربستان در توییتر / سعودی ها تهران را به تروریسم متهم می کنند اما خیلی راحت فراموش کرده اند که «بن لادن» اهل کجا بود

مدت‌هاست که ایران و عربستان درگیر یک جنگ نیابتی هستند، جنگی که برای افزایش تسلط‌شان در خاورمیانه و جهان اسلام است و گستره‌ای از سوریه تا یمن را در بر می‌گیرد. اما در طول چند هفته اخیر جنگ میان این دو کشور از میدان نبرد در سوریه و یمن به فضای مجازی و نبردهای توئیتری کشانده شده است. هر دو کشور می گویند که طرف مقابل حامی تروریسم و عامل بر هم خوردن ثبات در منطقه است.

وکس نوشت: مدت‌هاست که ایران و عربستان درگیر یک جنگ نیابتی هستند، جنگی که برای افزایش تسلط‌شان در خاورمیانه و جهان اسلام است و گستره‌ای از سوریه تا یمن را در بر می‌گیرد. اما در طول چند هفته اخیر جنگ میان این دو کشور از میدان نبرد در سوریه و یمن به فضای مجازی و نبردهای توئیتری کشانده شده است. هر دو کشور می گویند که طرف مقابل حامی تروریسم و عامل بر هم خوردن ثبات در منطقه است. 

 

به گزارش «انتخاب»، اخیرا، نیویورک تایمز سرمقاله‌ای جنجالی که توسط محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نوشته‌شده بود را منتشر کرد که در آن دیپلمات ارشد تهران استدلال می‌کند که وهابیت عامل اصلی خشونت در خاورمیانه است و این ایدئولوژی افراطی توسط عربستان سعودی ترویج می‌شود. ظریف در این مقاله می‌نویسد بدترین خونریزی‌ها در منطقه، توسط وهابی‌ها صورت می‌گیرد. در پاسخ به این سرمقاله ظریف، حساب توئیتر سفارت عربستان در آمریکا چند اینفوگراف منتشر کرد که در آن‌ها ایران به‌عنوان عامل خونریزی در خاورمیانه معرفی‌شده بود.

 

در مراسم حج سال گذشته در عربستان سعودی 2400 نفر از مسلمانانی که در این مراسم شرکت کرده بودند به دلیل ضعف در مدیریت کشته شدند که 460 نفر از آن‌ها ایرانی بودند. رهبر معظم ایران آیت‌الله خامنه‌ای در واکنشی سریع اظهار داشت: دولت عربستان موظف به قبول مسئولیت سنگین خود در این حادثه تلخ است و باید تعهدات خود را مطابق با قانون بپذیرد چراکه سوء مدیریت و اقدامات نامناسبی که در پشت این فاجعه بودند عامل اصلی این حادثه تلخ بوده است. ایران همچنین پس از وقوع این حادثه سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

 

امسال، مفتی اعظم عربستان مدعی شد که ایرانی‌ها مسلمان نیستند، آن‌ها فرزندان مغ‌ها و آتش پرستند و به همین دلیل مدام به دشمنی با مسلمانان به‌خصوص اهل‌سنت می‌پردازند.

 

در ادامه این کشمکش‌ها زائران ایرانی در مراسم حج امسال حضور نیافتند اما عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان، در یک کنفرانس خبری با همتای انگلیسی خود، فیلیپ هاموند گفت که عربستان هیچ کشور مسلمانی را از حضور در مراسم حج محروم نمی‌کند و دلیل عدم حضور زائران ایرانی این است که ایران حاضر نشد که توافق‌نامه امنیتی میان دو کشور را برای حج امسال امضا کند. در همین گیرودار بود که سرمقاله ظریف در نیویورک تایمز منتشر شد.

 

کامرون گلن از مرکز بین‌المللی وودرو ویلسون در مقاله‌ای در ژانویه 2016 نوشت: در ایران، حکومت دینی به‌شدت نظام پادشاهی را رد می‌کند. در سال 1979، آیت‌الله {امام} روح‌الله خمینی برای سرنگونی رژیم پهلوی و باقی حکومت‌های طرفدار آمریکا در خلیج‌فارس به پا خواست، عربستان سعودی از جمله همین نظام‌های سلطنتی است. از سوی دیگر ایران مدل دیگری از حکومت اسلامی را پیاده کرد که شامل انتخابات و با سیستم حکومت عربستان به‌کلی متفاوت است، از همین جهت به‌سختی نوع حکومت عربستان را به چالش کشیده است.

 

ایران در این سال‌ها تلاش کرد تا خود را به‌عنوان تنها دولت واقعی اسلامی به تصویر بکشد و سال‌هاست که می گوید عربستان توان کافی برای اجرای مراسم حج را ندارد، از سوی دیگر سعودی‌ها به‌شدت از این مسئله خشمگین هستند، به همین علت پس از حادثه منا بهانه لازم برای درگیری بیشتر میان دو کشور فراهم آمد.

 

عربستان سعودی ایران را متهم به حمایت از گروه‌های تروریستی در سراسر جهان می‌کند درعین‌حال آن‌ها فراموش کرده‌اند که دولت عربستان خود به‌تازگی اعتراف کرده است که برای مدتی طولانی به گروه‌های افراطی سنی در سراسر خاورمیانه کمک مالی ارسال کرده است. آن‌ها همچنین ادعا می‌کنند که ایران و یا عواملش برای حملات تروریستی در سراسر جهان محکوم‌شده‌اند اما به‌راحتی فراموش می‌کنند که اسامه بن‌لادن و 15 نفر از 19 هواپیماربای حادثه 11 سپتامبر از شهروندان عربستان سعودی بوده‌اند.

افزودن نظر جدید