پیام استراتژیک آمریکا به ایران در خلیج فارس

در حالي ديپلمات‌هاي ارشد ايران و گروه 1+5 در لوزان سوئيس گردهم آمده‌اند تا درباره دستيابي به توافق هسته‌اي مذاكره كنند كه امريكا تحركات نظامي خود را در خليج فارس افزايش داده است.

به گزارش امید به نقل از انتخاب، پايگاه امريكايي وابسته به كنگره امريكا گزارش داد «اوايل هفته قبل فرماندهي مركزي ارتش امريكا كه ناظر بر عمليات نظامي اين كشور در خاورميانه است، اعلام كرد 3هزار نيروي امريكايي از هشتم تا 31 مارس يك مانور نظامي بزرگ در كويت و آب‌هاي دريايي آن در مجاورت ايران برگزار خواهند كرد. نيروهاي امريكايي همچنين در مانورهايي با شركت كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس مشاركت خواهند كرد». در ادامه اين گزارش آمده است: «در هفته‌هاي اخير همچنين فرانسه ناو هواپيمابر شارل دوگل را به خليج فارس فرستاد در آنجا به ناو «يو‌اس‌اس كارل وينسون» پيوست. براي اولين بار در تاريخ، فرماندهي عملياتي ناو فرانسوي تحت نظر امريكا قرار گرفته است.»

هر چند مقامات امريكايي و فرانسوي درباره دليل افزايش تحركات گفته‌اند هدف از حضور اين دو ناو، عمليات هوايي عليه داعش در عراق و سوريه است اما تحليلگران اين مسئله را به نزديك شدن به هفته‌هاي پاياني قبل از ضرب الاجل توافق هسته‌اي عنوان كرده‌اند. كريستفور هامر تحليلگر ارشد نيروي دريايي در موسسه مطالعات جنگ با اشاره به اينكه اعزام ناوها با نزديك شدن به ضرب‌الاجل توافق هسته‌اي به سختي مي‌تواند «اتفاقي» باشد به پايگاه هيل گفت: «همواره پيام‌هاي استراتژيكي از اين طريق منتقل مي‌شود.»

افزودن نظر جدید