پشت پرده شعار تازه اصولگرایان

محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین و از چهر‌های شاخص اصولگرا در گفت و گویی با روزنامه رسالت به تشریح آرایش انتخاباتی اصولگرایان پرداخت. البته او در این مورد به بیان کلیات بسنده کرد و فقط جدایی از جریان اصولگرا را تکذیب کرد.

به گزارش امیدنامه به نقل از فرارو،باهنر اما در سخنانی خواستار حضور پررنگ جوانان در عرصه سیاسی کشور شد. او گفت: ««جوانگرایی یک فرایند است که باید طی شود، اما یک شرط هم دارد، متاسفانه نسل ما آنقدر به این پست‌ها چسبیده که فقط ملک‌الموت باید ملت را نجات دهد، قبل از ملک الموت حاضر نیستند به هیچ قیمتی کنار بروند و این هم توصیه ما به هم‌ردیف‌های خودمان است که راه‌ها را باز کنید ان شاالله جوانان به میدان بیایند.»

از نکات جالب توجه این است که باهنر این سخنان را در گفت و گو با روزنامه رسالت نزدیک به حزب موتلفه اسلامی مطرح کرده است. حزبی که متهم است از جوانگرایی گریزان است و دست به اصلاحات درونی نمی زند.

مشابه این فراخوان چندی پیش از سوی محمد باقر قالیباف دیگر چهره شناخته شده اصولگرا مطرح شد. قالیباف در پیامی ویدئویی ضمن تاکید بر روند جوانگرایی اشاره شده در بیانیه گام دوم انقلاب توسط آیت الله خامنه‌ای، از همه جوانانی که خود را شایسته حضور در مجلس آینده می‌دانند، درخواست کرد با هدف ایجاد «مجلس نو» در سایت جهاد ثبت نام کنند.

البته این اولین بار نبود که شهردار پیشین تهران بر جوانگرایی تاکید کرد. او دو سال قبل و پس از پایان انتخابات ریاست‌جمهوری، در بیانیه‌ای با عنوان اصول و موازین «نواصولگرایی» از لزوم جوان‌گرایی و حفظ مبانی و ارزش‌ها در عین تحول در شیوه سیاست‌ورزی سخن گفت.

حالا سوال این است که اصرار چهره‌های شاخص اصولگرا به ورود جوانان به میدان از چه ناشی می‌شود؟ عده ای از ناظران می گویند این تلاش ها در راستای دست و پا زدن های انتخاباتی است. صادق زیباکلام معتقد است که این حرف‌ها صرفا انتخاباتی است و ناشی از وضعیت نامناسب محبوبیت گروه‌های سیاسی در میان مردم است.

زیباکلام چندی پیش در این باره به فرارو گفت: «من معتقدم بسیاری از صحبت‌هایی که در خصوص ورود جوانان به میدان مطرح می‌شود، پاک کردن صورت مسئله است. مطرح کردن این بحث‌ها نوعی عوامفریبی به حساب می‌آید. چرا که مشکلات و مسائل کشور به این دلیل نیست که مسئولان و مقامات کشور پیر و فرتوت هستند. مشکل جای دیگری است. مشکل این است که بسیاری از سیاست‌های کلان کشور با دچار مشکل شده است. ما در سیاست خارجی، اقتصاد، فرهنگ و جامعه دچار مشکلات بزرگی شده ایم که در جامعه سرخوردگی و ناامیدی رقم زده است.»

به گفته زیباکلام این سخنان در راستای انتخابات است.

اما  حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصولگرا در باره سخنان باهنرو قالیباف گفت: «جوانان همیشه در انقلاب پیشگام و پیشرو بودند. آن‌ها همیشه در خط مقدم دفاع مقدس، سازندگی، پیشرفت علم و صنعت و... حضور داشتند. اما در بحث صحنه سیاست غفلت‌های صورت گرفت. کسانیکه قدرت سیاسی را در دست داشتند کمتر به جوانان میدان می‌دادند.»

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: «احزاب، گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی به غیر از اینکه در صف‌های سیاسی از نیرو‌های جوان سود می‌برند باید در ستادهایشان هم نیرو‌های جوان را به عنوان کسانی که در تصمیم سازی‌ها اثر گذار هستند، مورد استفاده قرار گیرند. آنگونه نباشد که جوانان به عنوان سیاهی لشکر در نظر گرفته شوند.»

کنعانی مقدم معتقد است: «در این شرایط هم آقای قالیباف و هم آقای باهنر و دیگران به این موضوع می‌پردازند که در راس هرم قدرت سیاسی کشور عناصر جوان هم باشند. البته باید مراقبت کرد که جوانگرایی تبدیل به یک شعار تو خالی نشود بلکه تبدیل به شعور شود و در صحنه عمل هم تحقق پیدا کند. منظور از جوانگرایی صرفا سن و سال نیست بلکه مولفه‌های دیگر هم مهم است. در حال حاضر خیلی از آقایانی که فعالیت می‌کنند ممکن است سن چندانی نداشته باشند، اما به خاطرمحافظه کاری و عدم ریسک پذیری، نداشتن شهامت و شجاعت مفید نیستند و باید کنار بروند و فضا را برای کسانی باز کنند که توانایی‌ها بیشتری را دارند.»

این فعال سیاسی تاکید کرد در بحث‌های انتخاباتی شعار زیاد مطرح می‌شود، اما پس از پایان انتخابات مشخص می‌شود این شعار‌ها پوچ بوده اند و در عمل شاهد اتفاق مهمی نبوده ایم. شعار دادن کاری از پیش نمی‌برد، این دوستان باید در عمل جوانگرایی را نشان دهند.

به گفته کنعانی مقدم "در کار سیاسی جوان‌ها انگیزه‌های زیادی برای فعال شدن و اثرگذاری دارند، اما احزاب، تشکل‌های سیاسی و شخصیت‌ها در ستاد‌های عملیاتی خود به جوان‌ها توجهی ندارند. نگاه آن‌ها به جوان به عنوان سیاهی لشکر است. این رویکرد باید تغییر کند."

او در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند که فراخوان‌های اخیر چهره‌های سیاسی اصولگرا برای ورود جوانان به عرصه، انتخاباتی و به خاطر کاهش شدید محبوبیت جریان‌های سیاسی میان مردم است، گفت: «قطعا اشتباه بزرگی است که بخواهیم شعار‌های ارزشی همچون جوانگرایی را ابزاری برای کسب قدرت و رای کنیم. این اثر منفی در ذهن جوانان می‌گذارد وباعث می‌شود که مردم دیگر به هیچ یک از شعار‌های ارزشی نگاه مثبت نکنند و آن را ابزار انتخاباتی بدانند.»

او گفت: «اگر شخصیت‌های سیاسی شعاری مطرح می‌کنند باید مراقب باشند که خودشان الگویی برای اجرای آن شعار باشند وآن را عملیاتی کنند. اگر بخواهند از آن به عنوان یک ابزار انتخاباتی استفاده کنند اشتباه استراتژیک و خطای راهبردی مرتکب شده اند.»

کنعانی مقدم در پاسخ به سوالی درباره فعالیت‌های انتخاباتی اصولگرایان گفت: «در حال حاضر ستاد‌های انتخاباتی اصولگرایان مشغول ساماندهی و سازماندهی هستند. این ستاد‌ها به دنبال یافتن گفتمان انتخاباتی اثرگذار هستند و تا حالا فعالیت‌های اصولگرایان عمومیت پیدا نکرده و به قول معروف به کف خیابان نرسیده است.»

او افزود: «اصولگرایان در انتخابات نباید فقط دنبال یافتن کاندیدای اصلح نباشند بلکه باید کاندیدای اصلحِ مقبول را پیدا کنند. اگر کاندیدا‌ها مقبولیت نداشته باشند، هر چقدر هم اصلح باشند باید همان ابتدا سوت پایان رقابت را زد. چرا که نامزد‌ها برای پیروزی نیازمند رای مردم هستند.»

این فعال سیاسی تاکید کرد "اگر اصولگرایان می‌خواهند پیروز رقابت انتخاباتی باشند هیچ راهی جز وحدت و انسجام و ائتلاف ندارند. اگر بخواهند جزیره‌ای عمل کنند مشخص است شکست خواهند خورد. تنها راه کسب آرای مردم این است که به مطالبات مردم توجه کرد. رقیب انتخاباتی را دشمن فرض کردن هم خطایی استراتژیک است. "

افزودن نظر جدید