پشت پرده توییت ضرغامی علیه وحید حقانیان

عزت الله ضرغامی در توییتر خود نوشت: در حالی که رهبر معظم انقلاب مسئولیت بررسی صلاحیت نامزد دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی را مشخصا بر عهده نظر کارشناسی اعضای شورا گذارده بود متاسفانه در جلسه دیشب مکررا به صورت علنی و غیر علنی از تماس های آقای وحید حقانیان به منظور رای مثبت به این نامزد محترم سخن به میان آمد.

به گزارش امیدنامه ،این توییت ضرغامی، همه را غافلگیر کرد. همه در چم‌و‌خم ماجرا بودند که عزت‌الله ضرغامی با اختلاف سه‌ساعته توییت دوم خود را نیز منتشر کرد: «پس از بررسی بیشتر در این خصوص یقین پیدا کردم دخالت آقای وحید حقانیان در مسئله انتخاب آقای دکتر عاملی بدون مجوز معظم‌له و خودسرانه بوده است.»

گفتنی است عصر سه شنبه ۱۱ دی‌ماه شورای عالی انقلاب فرهنگی، رای‌گیری برای انتخاب دبیر جدید این شورا بود را برگزار کرد که «سعیدرضا عاملی» با رای اعضای شورا به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شد تا پس از تایید عضویتش در شورای عالی اتقلاب فرهنگی توسط رهبر معظم انقلاب، جایگزین مخبر دزفولی شود.

روزنامه شرق نیز در این‌باره با عزت‌الله ضرغامی‌ گفتگویی انجام داده که در ادامه می‌خوانیم:

برای ما خیلی عجیب بود که شما هم چنین چیزی را در فضای مجازی مطرح می‌کنید.
قطع نظر از سؤال شما، من توضیحی می‌دهم؛ رهبری معظم بار‌ها تأکید فرمودند: منصوبین محترم ایشان، هیچ مصونیتی از انتقاد سازنده ندارند. حتی در بالاترین سطوح مانند رئیس قوه قضائیه و ریاست صداوسیما که من سال‌ها بر عهد داشتم، ایشان بار‌ها در نشست‌های عمومی تأکید کرده‌اند برای اصلاح امور می‌توانید و باید انتقاد سازنده بکنید. درباره مسئله رأی‌گیری سه‌شنبه شب با توجه به اینکه این رأی‌گیری خیلی حساس بود...

آقای روحانی هم در جلسه دیروز بودند؟
بله، دبیر جدیدی هم که ایشان معرفی کردند، در واقع نامزد پیشنهادی خود رئیس‌جمهور بود، او هنوز عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هم نیست، اما قرار بود استمزاجی در جلسه شود و اگر نگاه مثبتی به پیشنهاد ایشان داشتند، بعدا با تقاضای آقای روحانی از رهبری معظم، ایشان اول عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بشوند، چراکه دبیر باید از میان اعضای شورا باشد و وقتی که عضو شدند، اقدام لازم برای دبیری او انجام شود.

همین فردی که می‌فرمایید و در توییت اشاره کرده‌اید؟
بله، آقای عاملی. رهبری هم تأکید فرموده بودند که نفیا یا اثباتا درباره این فرد هیچ نظری ندارند و کلا کار را به‌صورت کارشناسی بر عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی گذاشته بودند؛ بنابراین برای مسئولیت اعضای شورا خیلی سنگین بود. دیشب من دو بار صحبت کردم و به این مسئله اشاره کردم که مسئولیت ما این است که به‌خاطر اینکه ایشان کلا تفویض فرموده‌اند و می‌خواهند استمزاج جلسه را دریافت کنند، باید واقعا نظر شخصی و دقیق و کارشناسی خودمان را بیان کنیم. من اصلا به اینکه در آن جلسه چه گذشت و چه بحث‌های مخالفی شد، اشاره نمی‌کنم، چون باید طبقه‌بندی جلسه را هم رعایت کنم و نهایتا به رأی نهایی جلسه پایبند باشیم. بعضی از اعضای جلسه البته دارند گفتگو‌هایی را انجام می‌دهند. آنچه برای من مهم بود این بود که تعدادی از اعضای جلسه، چه در جلسه به‌صورت علنی و در صحبت‌های خود و چه به‌صورت غیرعلنی در نقل قول‌هایی که می‌کردند، تعداد زیادی از اعضا، می‌گفتند آقای حقانیان از اعضای دفتر مقام معظم رهبری با آن‌ها تماس گرفته‌اند و نسبت به آقای عاملی نظر مثبت خود را اعلام کرده‌اند. ممکن است این تماس‌های تلفنی در رأی آن‌ها مؤثر واقع شده باشد.

آقای عاملی، گزینه پیشنهادی آقای روحانی بودند؟
بله، گزینه پیشنهادی آقای روحانی بودند. من با توییت دوم خودم نیز مشخص کردم که با تحقیقی هم که در این فاصله، بین توییت اول و توییت دوم، انجام دادم، می‌دانستم ولی برای من یقین حاصل شد که به‌هیچ‌وجه نظر معظم‌له این نبوده که اعضا با توجه به توصیه ایشان یا نظر مشورتی ایشان باید رأی مثبت بدهند. نه، ایشان کماکان همان رهنمود اولیه که کاملا بر اصول دموکراتیک مبتنی بوده و توجه به شورا و شناختن و جایگاه اصلی انقلاب فرهنگی و شخصیت‌های اعضای محترم شورا، ایشان واقعا به آن اعتمادی که دارند و اعلام کردند، خبر اول کاملا درست است. تماس‌هایی که آقای حقانیان گرفتند و به‌نوعی این مسئله را مطرح کردند که احتمالا نظر رهبری معظم بر رأی مثبت‌دادن به آقای عاملی است، صد درصد خلاف است، اما به اعتقاد من یک رفتار خودسرانه محسوب می‌شود و باید برخورد شود.

آقای ضرغامی پیش از این هم از این موارد داشته‌ایم؟
من قبل از این را نمی‌دانم، اما در این مورد خاص، با توجه به همان توصیه‌هایی که رهبری فرمودند: واقعا احساس وظیفه کردم که این کار را انجام دهم. اگر خاطرتان باشد در زلزله‌ای که در کرمانشاه آمد و آقای وحید به آنجا رفتند و جملاتی را به آقای جهانگیری نسبت دادند که اصلا کار درستی نبود و در فضای مجازی هم انعکاس زیادی داشت. من خیلی محترمانه همان موقع گفتم رهبری که من می‌شناسم اصلا اهل نفرین‌کردن نیست. ایشان فقط مسئولان را دعا می‌کنند. این واقعیتی است که من در این سال‌ها دیده‌ام. در پاسخ به شما من این را عرض می‌کنم که بسیاری از ناهماهنگی‌ها و مشکلاتی که در همه سطوح اجرائی کشور، فرقی نمی‌کند در نهاد‌های دولتی و حاکمیتی و عمومی، وجود دارد معتقدم تا آنجایی که می‌شود باید خارج از اعلان عمومی، مسئولان آن‌ها را برطرف و حل‌وفصل کنند؛ اما اگر مورد خاصی ناگزیر در فضای عمومی مطرح شد و افکار عمومی را متوجه خود کرد، مسئله‌ای که دیشب اتفاق افتاد ادامه دارد و مسئله انتخاب دبیر تا حدی دچار چالش شده و آقای حقانیان در سطح وسیعی با اعضا تماس گرفته بودند و یواش‌یواش اعضا آن را مطرح کرد‌ند و من شخصا وظیفه دیدم که به این کار ناصواب اشاره کنم و هم اینکه اعلام کنم این به‌هیچ‌وجه نظر رهبری نیست. برای خود من به‌عنوان عضو شورا مهم بود بدانم آیا رهبری دستور جدیدی داده‌اند یا همان رهنمود کلی است.

افزودن نظر جدید