ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ چه شباهت هایی دارند؟

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، گمانه زنی ها در مورد اتحاد دونالد ترامپ کاندیدای جمهوری خواه آمریکا با کرملین به موضوعی جذاب بدل شده است.

 

امیدنامه به نقل از انتخاب راشا دایرکت نوشت: در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، گمانه زنی ها در مورد اتحاد دونالد ترامپ کاندیدای جمهوری خواه آمریکا با کرملین به موضوعی جذاب بدل شده است.

 

 اغلب رسانه ها  چهره پوتین و ترامپ را در تصویر سازی های سیاسی، شخصیت و استراتژی های سیاسی شبیه به هم ترسیم میکنند. گرچه واقعیت ممکن است خیلی متفاوت باشد اما ژورنایست ها چنین رویکردی را دنبال میکنند.

 

پوتین و ترامپ قطعا هر دو دارای شخصیتی کاریزماتیک اند. بیش از آن، هر دو چهره هایی عملگرا هستند که سعی میکنند با معامله به اهدافشان برسند.

 

هر دو از اینکه بیانیه های قوی صادر کنند نمی ترسند حتی اگر عموم مردم احساس کنند از این بیانیه ها مورد تحقیر و خطر قرار گرفته اند. در حقیقت پوتین و ترامپ تنها چیزهایی را بلند عنوان کنند که هیچ رهبر سیاسی ای جرات چنین کاری را ندارد.

 

پوتین ده سال پیش در خلال بحران اقتصادی و بعد فروپاشی شوروی برای اولین بار انتخاب شد. او درست در میانه بحران های روسیه جدید به قدرت رسید.

 

در شرایط مشابه، ترامپ یک پدیده سیاسی اشت، محصول زمان خودش است. او کسی است که هیچ وقت نمیتوانست به یک رهبر سیاسی تبدیل شود، اگر آمریکا دچار بحران های متعدد نبود. قول معروفی وجود دارد که می گوید "دوره های رادیکال به مقیاس های رادیکال نیاز دارد" بنابراین رای دهندگان آمریکایی نیاز به تغییر دارند و آماده اند که به یک کاندیدای ضد تشکیلاتی رای بدهند.

 

برای عموم مردم آمریکا ترامپ نماینده یک تغییر قابل توجه و یک خطر بزرگ است. حتی بسیاری از دموکرات ها تلویحا معتقدند همه آنچه ترامپ می خواهد دیواری بین مکزیک و تجدید نظر در توافق هسته ای است و انتظار میرود که او اقتصاد جهانی را به شدت تهدید کند.

 

برخی متخصصان سیاسی  او را نا امن ترین فرد برای بزرگترین کشور جهان میدانند.

 

سوال کلیدی این است که آیا ترامپ قادر خواهد بود در دوره ریاست جمهوری تصمیمات درست در بحران های سیاسی و اقتصادی بگیرد؟ ترامپ با  اعتماد به نفسش این طور وانمود میکند که میتواند

 

افکار رای دهندگان آمریکایی چند قطبی است. بخشی از جامعه معتقد است ترامپ یک فاجعه است و بخش دیگر معتقد است او درست ترین فرد برای این شغل است.

 

پوتین و ترامپ در رسانه های استراتژیک شان وانمود کرده اند که اقرادی وطن پرستند. ترامپ قول داده تا آمریکای بزرگ را دوباره بسازد در حالی که ترامپ تلاش میکند قدرت شوروی  را به آن برگرداند.

 

هر دو ملی گرایان قوی ای هستند و اغب از محرک ترس های امنیتی  برای درگیر کردن مخاطبانشان استفاده می کنند. با بیان تفکراتی که عمده مردم از آن را به زبان نمی آورند و صحبت به زبانی که فهم آن براسی همه مردم راحت است و استفاده از تصویر سازی های قوی .

 

هر دو به شدت توسط قشر کم سواد و  طبقات اقتصادی و اجتماعی جامعه حمایت میشوند. رای دهندگان پوتین در روسیه از مناظق روسیتایی اند و رای دهندگان ترامپ عمدتا در بخش غربی آمریکا متمرکز شده اند.

 

هر دو درچار فقدان کفایت های سیاسی سنتی اند و تجربه سیاسی کافی در ابتدای کارشان نداشته اند. پوتین مامور سابق ک.گ.ب بوده در حالی که ترامپ یک تاجر است.

 

چه چیزی ترامپ و پوتین را متمایز میکند؟

 

در مقایسه پوتین با ترامپ ، پوتین استراتژیست بهتری است. او هیج مشکلی در روابط عمومی ندارد و یک شطرنج باز سیاسی ماهر است. پوتین از از بیان عباراتی که او را به دردسر می اندازد اجتناب میکند.

 

در حالی که ترامپ معروف به نازک نارنجی است و به عنوان یک شخصیت حساس شناخته میشود. به شدت به نظر دیگران اهمیت میدهد و وابسته است. او شخصیتی خود شیفته دارد. او می خواهد مخاطبانش را جذب کند و همه او را تحسین کنند. به نظر میرسد او همیشه آماده است که  عبارت جنون آمیزی را برای جلب توجه مردم به کار ببرد.

 

دقیقا به خاطر همین ضعف ترامپ به راحتی تحریک میشود. بسیاری میترسند که او را به جوش بیاورند چرا که او ممکن است اشتباه جبران ناپذیر و پرهزینه ای را مرتکب شود.

 

برعکس پوتین به شدت مستقل است و هیچ گاه تلاش نمیکند خوب و جذاب به نظر برسد. در حالی که او میتواند به راجتی یک سخنران جذاب باشد اما هیچ وقت توجهی به اینکه مردم در باره او چه فکر میکنند نداشته است.

 

تفاوت دیگر ترامپ و پوتین این است که پوتین قبل از اینکه به قدرت برسد کاملا ناشناخته بود در حالی که ترامپ یک تاجر است که ده میلیون فالوئر در توییتر داشته است. پوتین از سویی دیگر از توییتر استفاده نمیکند و به اندازه ترامپ اجتماعی به نظر نمیرشد. او یک سیاست مدار آفلاین است و به اینترنت اعتماد نمیکد.

 

در سال 2015 زمانی که پوتین با یاندکس کمپانی خدمات و کالاهای اینترنتی چند ملیتی روس که بزرگترین موتور جستجوگر روسیه را در دست دارد دیدار داشت گفت اینترنت پروژه سازمان سیاست.

بر همین اساس در کنفرانس آنلاین سال 2001 آژانس اطلاعات و ارتباطات روسیه وبسایت پوتین 30 باز توسط هکر ه مورد حمله قرار گرفت و 50٪ از این حملات از خارج بود  

 

اظهارات ترامپ در پشتیبانی از پوتین

 

سوالاتی در  خصوص رابطه ترامپ با روسیه و کرملین که به گذشته بر میگردد چیست . به ویژه بعد از رسوایی حملات هکر ها به سرور ایمیل های کمیته ملی دموکرات ها که یک گروه هکر روسی وابسته به دولت روسیه به این سرور حمله کردند

 

در حالی که ترامپ در جمع مردم اظهار داشت که ارتباط او با روسیه تنها یک جک و اتهام است اما برخی تحلیل گران سیاسی معتقدند این اتهامان ممکن است به نفع کاندیدای دموکرات آمریکا یعنی هیلاری کلینتون تمام شود.

 

مدتی بعد از حمله هکر ها به ترامپ از روسیه خواست تا به صحبت هایش گوش دهد. او گفت اگر روس ها صدای مرا میشنوند امیدوارم 30 هزار ایمیل کلینتون را گم شده  است را پیدا کنند.

 

او در توئیتر خود نوشت: اگر روس ها یا هر کشور دیگر یا هر فرد دیگری به 33 هزار ایمیل پاک شده کلینتون دسترسی دارد باید در اختیار اف بی آی قرار دهد.

 

 این صحبت های ترامپ واکنش های بی سابقه ای در رسانه های آمریکا داشت.

 

در خلال کنفرانس خبری از ترامپ پرسیده شد آیا کریمه را بخشی از سرزمین روسیه میداند و اینکه آیا تحریم ها را لغو میکند یا خیر که ترامپ پاسخ داد ما این قضیه را پیگیری میکنیم.

 

پیش از آنکه رسانه ها ترامپ را کاندیدای اهل سیبری بنامند و کاندیدای جمهوری خواه آمریکا گفته بود: روسیه یکی از مکان های جذاب برای سرمایه گذاری در جهان است. بازار روسیه برای من جذاب است.

 

بیش از یک بار ترامپ و پوتین نسبت به هم ابراز ارادت کرده اند. پوتین ترامپ را یک رهبر باهعوش و با استعداد خوانده که بدون شک یکی از کاندیداهای موفق برای ریاست جمهوری آینده آمریکاست. 

ترامپ نیز در پاسخ او را یک رهبر قوی خوانده بود.

 

بسیاری امروز نسیت به آینده روابط پوتین و ترامپ در آینده در صورت انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهور نگرانند. برخی کارشناسات در آمریکا  و روسیه معتقدند رابطه ترامپ و پوتین بهتر از رابطه کلینتون و پوتین خواهد بود. چرا که آنها می توانند همکاری های عملگرایانه تری با هم داشته باشند.

 

منافع افتصادی ترامپ در ترکیب با ساده لوحی سیاسی اش میتواند باعث تغییر در روابط روسیه با آمریکا از طریق بازگشایی مذاکرات با روسیه شود. 

افزودن نظر جدید