محمدرضا خباز در گفت‌وگو با پایگاه خبری امید:

وقت‌کشی به صلاح اصلاح طلبان نیست

عضو حزب اعتماد ملی با انتقاد از تاخیر اصلاح طلبان در معرفی کاندیدای خود برای انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری گفت: برای خود اصلاح طلبان نیز سوال است که چرا توجهی به زمانی که از دست می دهند ندارند چراکه سال 84 نیز یکبار تجربه این وقت کشی را داشته‌اند و تکرار این تجربه عواقبی دارد.

محمد رضا خباز در گفت‌وگو با پایگاه خبری-تحلیلی امید در خصوص تصمیم اصلاح طلبان برای معرفی کاندیدای خود ،اظهار داشت: در حال حاضر اصولگریان چند جبهه دارند و به شدت مشغول فعالیت هستند ولی به نظر می رسد که اصلاح طلبان در این صحنه تاریخی آن طور که باید و شاید به صحنه نیامدند و این در حالی است که مردم از آنها توقع حضور قوی و پر رنگ دارند.
وی افزود: برای برون رفت از این اوضاع باید فردی سکان کشتی اصلاح طلبان را در دست گیرد و خیمه اصلاحات را در پایتخت بنا کند. در این صورت اجماعی صورت می گیرد که در نهایت به معرفی یک کاندیدای واحد ختم می شود.
خباز با اشاره به  احتمال کاندیداتوری سید محمد خاتمی گفت: اگر قرار باشد که آقای خاتمی پا به عرصه انتخابات نگذارد بنابراین فرصت برای کاندیداهای دیگر در حال سپری شدن است بنابراین یکی از آسیب های تعیین تکلیف نکردن کاندیدای اصلاح طلبان می تواند، عدم معرفی مناسب از سوی آنها باشد.
این نماینده دور پیشین مجلس با اشاره به از دست رفتن زمان برای اصلاح طلبان تصریح کرد: اکنون فرصت برای اصلاح طلبان سپری می شود و این آسیب های فراوانی دارد.
عضو هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین کشور ادامه داد: با اتلاف وقت از سوی اصلاح طلبان فرصت به دست رقیب برای قوی‌تر شدن می افتد. در این میان نیز حتی برخی اصلاح طلبان نیز که از معرفی کاندیدا از سوی جناج خود مایوس می‌شوند به سمت کاندیدای اصولگرایی می‌روند که  تا حدودی به جناحشان نزدیک‌تر است و این خود به نوعی ریزش میان اصلاح طلبان محسوب می شود.
خباز یادآور شد: ما به آقای خاتمی گفتیم که خیمه اصلاحات را بنا کند و از اصلاح طلبان سراسر کشور دعوت کند تا از این اجماع نتیجه بگیریم ولی تا کنون چنین اتفاقی نیفتاده است.
وی در توضیح این مطلب که چرا تا کنون اصلاح طلبان از اجماعشان نتیجه ای نگرفتند، گفت: آقای خاتمی در راس مجمع روحانیون است و طبق آنچه ما در جریان هستیم هنوز برای حضورشان به جمع بندی و نتیجه قطعی نرسیده اند. این در حلی است که ما معتقدیم از سوی حاکمیت چراغ سبزهایی برای حضور اصلاح طلبان ارائه شده است.
این نماینده سابق مجلس همچنین در ادامه توضیح بحث اجماع اصلاح طلبان اظهار داشت: وقی اصلاح طلبان اعلام موضع نکنند این تصور ایجاد می شود که اصلاح طلبان نمی‌توانند اجماع کنند و یا به جمع بندی برسد و این این وقت کشی و عدم اعلام موضع رسمی می تواند عواقبی را نیز در پی داشته باشد.
خباز ادامه داد: اصلاح طلبان یک گروه قدرتمند سیاسی هستند که برای برگزاری نشست‌های خود نیازی به اجازه از حاکمیت ندارند چون سایر گروه ها نیز برای برگزاری نشست‌ها و اجماع‌های خود از حاکمیت اجازه نمی گیرند. بنابراین نفس اینکه اصلاح طلبان بخواهند برای برگزاری نشست ‌ایشان اجازه بگیرد غلط و مورد سوال است. بنابراین این بهانه که گفته شود اجازه برگزاری نشست داده نمی شود هم پذیرفته شده نیست و فقط شانه از زیر بار مسئولیت خالی کردن  است.
عضو حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: در نهایت اینکه ما منتظر تصمیم نهایی آقای خاتمی هستیم و ایشان هم باید نتیجه تصمیم خود را زودتر اعلام کنند چون اگر قرار باشد پا به عرصه نگذارد اصلاح طلبان باید فکری کنند و تصمیمی بگیرند.          
خباز در پایان گفت: نباید این تصور را به وجود آوریم که اصلاح طلبان برای انجام تکلیف خود بلاخره یک کاندیدا معرفی می کنند و مهم نیست که آن کاندیدا کیست بلکه مهم فقط ادای تکلیف است. این برای وجهه صلاح طلبان خوب نیست.

 

افزودن نظر جدید