وزارت نفت عابر بانک شده است

یکی از مقامات وزارت نفت می گوید: «وزارت نفت در دولت گذشته با وجود کمبود منابع مالی در پروژه های خود ١٧٠٥٠٠٥١ میلیون ریال در چارچوب سفرهای استانی ریاست جمهوری برای اجرای پروژه های عمرانی به وزارتخانه ها و سایر نهادهای دولتی کمک کرده است.»

به گزارش امید به نقل از شانا، محسن امیریان مجری طرح کمک به عمران مناطق نفتخیز با اشاره به این که در دولتهای گذشته اجرای پروژه‌های عمرانی و عام المنفعه ابلاغی دولت با هدف ایجاد ارتباط بیشتر وزارت نفت با سایر وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی انجام شد، اظهار کرد: «هم اکنون این دید سبب شده نهادهای دولتی به وزارت نفت به عنوان عابر بانک و متولی تأمین بودجه پروژه‌های عمرانی نگاه کنند.»

بنا به گفته او؛ محدودیتهای شدید منابع مالی سبب شده بود صنعت نفت به جای عمل به وظایف اصلی و اساسنامه‌ای خود که (اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از منابع نفت و گاز) است، عملاً درگیر فعالیتهای غیر ذاتی شده و به جای سایر ارگانهای ذینفع پاسخگوی مطالبات عمومی مردم باشد.

امیریان تاکید کرده است "با توجه به حجم سنگین تعهدات و سیاست جدید دولت تدبیر و امید مبنی بر کنترل و مبارزه با افزایش سطح تورم و اجرای کلیه پروژه ها ابلاغی توسط متولیان مربوطه، با تأکید مقام عالی وزارت از این پس بسیاری از پروژه‌های باقیمانده را به مراجع و سازمانهای  ذیربط  ارجاع داده و مسئولیت اجرای این پروژه‌ها را به متولیان قانونی امر واگذار می‌کنند."

محمود  احمدی نژاد از شروع به کارش نزدیک به ۱۱۰ سفر استانی انجام داد با این هدف که حضور مقام های دولتی در مناطق مختلف حاضر شوند و باعث می شود ارتباط مردم و مسئولان بیشتر شود. با این حال سفرهای استانی احمدی نژاد مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی بود.

براساس اظهارات امیریان کمک های وزارت نفت در دوره محمود احمدی نژاد در سفرهای استانی به این شرح است:

    مبلغ ٤،٨٢٤،٠٠٠ میلیون ریال به عنوان قدرالسهم نفت برای مشارکت در احداث ١٠ پروژه راه سازی ( موارد مشخص و قابل قبول) در نظر گرفته شده که تا کنون ١،٧٤٦،٠٩٨ میلیون ریال آن هزینه و پرداخت شده است.

    برای ارتقاء سطح نشاط عمومی، سلامت جسمی و بهداشت روانی جامعه بواسطه کمک به ایجاد و افزایش فضاهای ورزشی استانها در ادامه فعالیتهای ذاتی وزارت ورزش و امور جوانان با تأمین اعتباری به مبلغ ٣،٠٣١،٥٥٨ میلیون ریال باهدف احداث، تکمیل و تجهیز ١٠٧٩ پروژه (شامل سالنهای ورزشی چند منظوره در ابعاد مختلف، استخرهای شنا، زمینهای ورزشی  روباز ، سالنهای باستانی و ...) موافقت شده که تاکنون ٩٣٢ مورد آن تکمیل و به بهره برداری رسیده و ٢،٥٥٢،٤٤٢ میلیون ریال آن نیز پرداخت شده است.

    خدمات دیگری نیز در حوزه فعالیتهای فرهنگی (حوزه‌های علمیه و مساجد) و کمک به شهرداریها برای ایجاد فضاهای سبز، پارکها و... همچنین آبرسانی و ایجاد تصفیه خانه‌های فاضلاب و برق رسانی و پروژه‌های ابلاغی شرکت ملی نفت ایران و ... جمعاً با اعتباری به مبلغ ٢،٩٢٦،٧١٦ میلیون ریال برای کمک به احداث، تکمیل و تجهیز تعداد ٢٢٤ پروژه به انجام رسیده که تاکنون مبلغ ١،٠٣٢،٩٨٠ میلیون ریال آن پرداخت و تعداد ١٥٣ مورد از پروژه‌ها نیز تکمیل و به بهره‌برداری رسیده است.

    برای افزایش فضاهای آموزشی و کمک آموزشی دانش آموزان به موازات فعالیتهای وزارت آموزش و پرورش با تامین اعتباری به مبلغ ٢،٠٦٤،٧٦٧ میلیون ریال بمنظور کمک به احداث، تکمیل و تجهیز ١٠٢١ پروژه (مدارس، خوابگاه دانش آموزی- مجتمع آموزشی، سالنهای چند منظوره ، هنرستان ، کتابخانه – کانونهای فرهنکی و همچنین تجهیزات مربوطه) موافقت شده که تاکنون با پرداخت ١،٤٨٧،٧٥٦ میلیون ریال آن تعداد ٧٩٣ مورد از این پروژه ها نیز تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

    برای افزایش و ارتقاء سطح امکانات و توسعه فضاهای آموزشی دانشجویان اقصی نقاط کشور همسو با فعالیتهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و کمک به مهیا کردن زمینه‌های تربیتی نیروی متخصص برای آینده کشور، وزارت نفت مسئول تأمین اعتباری به مبلغ ١،٩١٣،٦٧٠ میلیون ریال برای کمک به احداث، تکمیل و تجهیز ٣٤١ پروژه دانشگاهی (شامل دانشگاه دولتی،  پیام نور، جامع علمی و کاربردی و خرید تجهیزات مربوطه) شده که تاکنون ٢٨٤ مورد آن تکمیل و به بهره‌برداری رسیده و مبلغ ١،٤٦٨،٩٦٢ میلیون ریال آن پرداخت شده است.

    در همسویی برای ارتقای سطح بهداشت عمومی، سلامت جامعه و کاهش تلفات و خسارتهای جانی در موارد اضطراری و سهولت دسترسی هموطنان در شهرها و روستاها و همچنین راههای مواصلاتی به تجهیزات و امکانات بهداشتی و درمانی در راستای فعالیت‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت نفت با تخصیص اعتباری به مبلغ ١،٣٨٨،٣٣٠ میلیون ریال بمنظور کمک به احداث، تکمیل و تجهیز ٦٢١ پروژه (اورژانس جاده‌ای، خانه بهداشت، بیمارستان - دانشگاه علوم پزشکی و همچنین تجهیزات مربوطه) موافقت کرده که از این تعداد تاکنون ٤٩٨ مورد تکمیل و به بهره‌برداری رسیده و مبلغ ١،٢٢١،١٦٠ میلیون ریال نیز پرداخت شده است.

    برای رفع بخشی از محرومیتهای اقشار نیازمند جامعه بموازات فعالیتهای ٢ ارگان کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور جمعاً با تخصیص اعتباری به مبلغ ٥٩١،٦٦٠ میلیون ریال بمنظور کمک به احداث، تکمیل و تجهیز تعداد ٤٩٤ پروژه (شامل خانه محرومان، مجتمع‌های توانبخشی و اردوگاههای تربیتی و همچنین تجهیزات مربوطه) موافقت شده که از این تعداد تا کنون ٤٨٧ مورد تکمیل و ٥٢٣،٧٨٣ میلیون ریال نیز پرداخت شده است.

    مبلغ ٣٠٩،٣٥٠ میلیون ریال اعتبار برای کمک به اجرای پروژه های درخواستی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مقامهای استانی در ٥٧ پروژه به دستور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت وقت اختصاص یافته که تاکنون مبلغ ١٣،٨٠٠ میلیون ریال آن هزینه و یک مورد از پروژه‌ها نیز به بهره‌برداری رسیده است.

افزودن نظر جدید