واکنش مجلسی‌ها به تلاش برای احیای رییس‌دولت سابق

شرق نوشت: هنوز یک هفته از آمد‌و‌شد محمدرضا رحیمی معاون‌اول دولت گذشته به زندان اوین نگذشته که احمدی‌نژاد به‌یکباره سر از ترکیه درمی‌آورد. شرکت در مراسم بزرگداشت نجم‌الدین اربکان، نخست‌وزیر فقید ترکیه این‌بار به فرصتی برای محمود احمدی‌نژاد و همفکران او بدل شده تا بار‌دیگر در فضای سیاسی نفسی تازه کنند؛ آن‌هم در ترکیه‌ای که هنوز ماجرای رضاب ضراب و همکاری پشت‌و‌پس‌ پرده او با بابک زنجانی در هاله‌ای از ابهام است. ارزیابی اصولگرایانی از جمله محمدرضا باهنر این است که احمدی‌نژاد رفته‌رفته در لایه‌هایی از جامعه درحال بالا‌آمدن است.

 از‌سوی‌دیگر جریان اصولگرایی با فقدان چهره کاریزماتیک مواجه شده و کماکان احمدی‌نژاد فرصتی پیش‌روی برخی جریان‌های سیاسی است. جبهه پایداری‌ها بنا دارند روی موج نشسته و با اعلام قبض‌و‌بسط در رابطه با احمدی‌نژاد جریان رسانه‌ای را از همین‌حالا برای انتخابات رقم بزنند.  

آن‌هم در شرایطی که کوهی از تخلف‌های مالی و اداری در دولت‌های نهم و دهم اتفاق افتاده و در همین موضوع هزاران برگ سند تفحص از مجلس روانه قوه‌قضاییه شده است. جبهه پایداری‌ها، که یک‌روز هوادار پر‌و‌پاقرص احمدی‌نژاد بودند و این‌روزها تلاش دارند از او فاصله بگیرند، مواضع ضد‌و‌نقیضی از خود نشان داده‌اند. آقاتهرانی، معروف به معلم اخلاق کابینه احمدی‌نژاد به‌تازگی در برنامه شناسنامه تلاش کرده تا یکی، دومورد از خطاهای اساسی او را توجیه کند:  ماجرای یکشنبه سیاه و ١١روز خانه‌نشینی رییس دولت دهم. 
واکنش‌ها به سخنان آقاتهرانی در برنامه شناسنامه
در برنامه اخیر شناسنامه آقاتهرانی چنین وانمود کرد که مقصر بروز حادثه یکشنبه سیاه مجلس، هم رییس مجلس و هم احمدی‌نژاد بوده، نکته‌ای که حالا ازسوی نمایندگان مجلس با واکنش مواجه شده است. 
نمایندگان مجلس پیش از این به فعال‌شدن ستادهای انتخاباتی احمدی‌نژاد در استان‌ها هشدار داده بودند. گویا این مسایل از‌سوی ساختمان لادن- مقر احمدی‌نژاد- هدایت شده و سرتیم‌ها و برخی جزییات دیگر نیز مشخص است. با‌این‌حال وضعیت این‌روزها نشان از برخی خطاهای استراتژیک طیف نزدیک به لاریجانی در قدرت دارد؛ ٢٢بهمن٩٣ خیلی از نمایندگان میلی برای گفت‌وگو درباره سالروز حمله به رییس مجلس در قم نداشته و تلویحا از عدم اراده لاریجانی برای پیگیری قضایی مساله می‌گفتند. اما گویا بنا نیست آن‌سوی ماجرا بیکار بنشیند و حالا از هرفرصتی برای غوغاآفرینی رسانه‌ای استفاده می‌کند؛ حتی در موضوع‌هایی که بدون تردید اشتباه بزرگ از جانب شخص احمدی‌نژاد رخ داده باشد. 
خطای احمدی‌نژاد با آب زمزم هم پاک نمی‌شود
در‌همین زمینه حسین مظفر تاکید دارد: «اشتباه احمدی‌نژاد در کشور به‌ویژه موضوع خانه‌نشینی و اشتباهات پی‌در‌پی او با هیچ آب زمزم و کوثری قابل پاک‌کردن نیست.»حسین سبحانی‌نیا، از اعضای هیات‌رییسه نیز می‌گوید: «آقای احمدی‌نژاد در آن خانه‌نشینی بسیار بد عمل کرد و مساله او مریضی نبود؛ همچنان که بسیاری از دوستان و دوستان مشترک ما و آقای آقاتهرانی نزد آقای احمدی‌نژاد رفتند و با ایشان صحبت کردند و مشخص شد او اعتراض‌هایی داشت درحالی که آقای آقاتهرانی در برنامه تلویزیونی خود چنین مسایلی را اصلا مطرح نکرد.»حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین محمد باقری‌بنابی نیز تاکید دارد که «شورای نگهبان باید نسبت به عملکرد جریان انحرافی و آقای احمدی‌نژاد و کسانی که در پی تطهیر و احیای مجدد تفکر آنها هستند، فعال شود.

-------------------------------------

غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی

  احمدی‌نژاد روحیه رضاخانی دارد
اتفاق یکشنبه سیاه مجلس هشتم به روحیه اقتدارگرایانه، انحصار‌طلبانه و دیکتاتور‌مآبانه احمدی‌نژاد برمی‌گردد. احمدی‌نژاد قایل به هیچ‌کس نبود و دنبال آن بود تا دولت، مجلس و حتی قوه‌قضاییه را در کنترل خود داشته باشد. احمدی‌نژاد روحیه رضاخانی داشته و دارد. ١١روز خانه‌نشینی او ناشی از روحیه سرکشی و عدم تبعیت از ولایت مطلقه فقیه است. شخص احمدی‌نژاد دلیل خانه‌نشینی خود را بیماری عنوان نمی‌کند، چطور آقاتهرانی چنین مساله‌ای را مطرح می‌کند؟ 

 

بهروز نعمتی

  زمینه‌سازی برای حمایت احمدی‌نژاد در ٩٦
برخی طرفداران احمدی‌نژاد تمام اوقات به‌دنبال پوشاندن اشتباهات بزرگ او بودند و حالا می‌گویند درصورت تغییر رفتار و سیاست‌های احمدی‌نژاد، از او در انتخابات٩٦ حمایت می‌کنند که این اشتباهی دیگر است. متاسفانه به‌علت فقدان ساختار حزبی در کشور، گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی به‌هیچ‌وجه جوابگوی اقدامات افراد و کسانی که از آنها حمایت کرده‌اند، نیستند، به‌طور مثال آقاتهرانی در سال‌های اخیر به‌طور مدام از اقدامات و اشتباهات احمدی‌نژاد حمایت کرد و اعضای تشکلش باید پاسخگوی رفتار او باشند.

 

 نادر قاضی‌پور

خانه‌نشینی احمدی‌نژاد کودتا علیه نظام بود
احمدی‌نژاد با خانه‌نشینی به‌دنبال کودتا در کشور بود. به آقاتهرانی گفتم که شما به‌عنوان مربی اخلاق احمدی‌نژاد باید جلو اقدام او را بگیرید. قطعا زمین و آسمان می‌دانند احمدی‌نژاد در ١١روز خانه‌نشینی به‌هیچ‌وجه مریض نبود و این اقدام به‌صورت عمد بوده است. برخی افراد مانند آقاتهرانی به‌صورت کورکورانه از احمدی‌نژاد حمایت می‌کنند، قطعا باید پاسخگوی رفتارهای سیاسی خود باشند، نه به‌دنبال تطهیر افراد. همین آقای آقاتهرانی در زمان بررسی لایحه بودجه دوهفته به خارج از کشور سفر کرده بود. 

 

علی مطهری

یکشنبه سیاه پروژه شخص احمدی‌نژاد بود
درباره سخنان آقاتهرانی، به‌نظر بنده این همکار محترم درباره ماجرای یکشنبه سیاه قضاوت نادرستی داشتند و نمی‌توان هم احمدی‌نژاد و هم لاریجانی را مقصر دانست زیرا آنچه به‌وقوع پیوست، یک‌پروژه شخصی و بی‌ارتباط با استیضاح در جلسه استیضاح بود. ظاهرا استاد اخلاق، رئوس و فصول درسی را که تدریس می‌کنند، فراموش کرده‌اند. اما نه افکار عمومی و نه نمایندگان مردم در خانه ملت، چنین چیزهایی را فراموش نمی‌کنند.

افزودن نظر جدید