واکنش سایت جماران به خبر هدیه‌های ویژه سید حسن خمینی

سایت جماران نوشت: چهار سال پیش بود که خلف صالح یادگار امام، حاج سید حسن آقای خمینی که سال ها در حوزه ی تحصیل و تدریس علوم حوزوی، مشغول بود، پس از اتمام تدریس کفایتین، درس خارج اصول فقه خود را آغاز نمود؛ هوش و کیاست ذاتی، فضل علمی، محاسن اخلاقی و میراث داری علمی و عملی ایشان از حضرت امام (ره) موجب شده بود که علیرغم جوسازی های بیرونی و بداخلاقی ها و بی اخلاقی ها نسبت به ایشان و بیت امام (ره)، شروع درس خارج خمینی جوان، با اقبال زیاد طلاب حوزه علمیه قم، قرار گیرد.

هر چه از شروع درس می گذشت اقبال طلاب جوان و تحسین مراجع و بزرگان نسبت به ایشان بیش از پیش می شد و همین امر موجب عصبانیت بدخواهان و بد اندیشان نسبت به ایشان گردید. لذا در فکر چاره برآمدند تا به هر طریق بر ایشان حمله ور شوند شاید بتوانند فضل علمی و محاسن اخلاقی اش را بپوشانند.

دروغ پراکنی، شبهه افکنی و شایعه سازی را در دستور کار قرار داده و تریبون های فراوانی که به ناحق در اختیار داشتند بر یادگار شایسته امام تاختند اما «زهی خیال باطل»؛ اخلاق محوری، ادب و متانت و واکنش های عالمانه و کریمانه ایشان، کید و مکرشان را بی فایده می ساخت.

شکست خوردگان اخلاق در بازار پر تلاطم سیاست، که جهالت خصیصه اصلی آنان است به همراه جنود قلیل خود، هر چه زدند به در بسته خورد و هر چه تاختند، جلای آینده را بیشتر کردند.

همزمان با آغاز درس خارج اصول فقه ایشان بود که در رسانه های دروغ محور خویش، خبر از پرداخت پول های کلان به طلاب جوان برای شرکت در درس استاد دادند، و گاه شایعه اهدای لپ تاپ به طلاب حاضر در درس را منتشر ساختند و ... ؛

اینان که نه از علم بهره دارند و از اخلاق و ادب و صداقت حظی برده اند، نه حوزه علمیه را می شناسند و نه از تدریس دروس مرد افکن حوزوی آگاهی دارند، لذا انتظار اینکه نظام آموزشی حوزه و رابطه شاگرد و استاد و مباحثات علمی و اشکال و جواب در درس را بفهمند، آنگاه در شایعه سازی و دروغ پراکنی آنها را لحاظ نمایند، بی گمان زیاده و گزافه خواهی ست. اما به هر حال با این شایعات و دروغ پراکنی هایشان، روزهای شادی را برای ما که در درس استاد شرکت می کردیم، رقم زدند و خبرهاشان نُقل گعده های طلبگی و باعث انبساط خاطرمان می گشت.

روز گذشته (سه شنبه 8/11/92) بود که وب سایتی که خود را تریبون انقلاب نام نهاده تا ندای انقلاب که بر آمده از صداقت و راستی است، را نشر دهد، باز بر همین طناب پوسیده چنگ زد و کذب نامه ای جدید را بر خروجی خود قرار داد. خبری که به سرعت بر خروجی دیگر دوستانشان نیز قرار گرفت تا شاید رسالت بصیرت افزایی! خویش را انجام دهند؛ متن خبر چنین بود:

« شنیدیم حجت الاسلام سید حسن خمینی که چند سالی است جلسات درس خارج فقه خود را در قم آغاز کرده، به شماری از طلاب خود ۵۵۰ هزار تومان شهریه پرداخت می کند».

اما چند نکته راجع به این خبر:

فاجعه ای به نام «شنیده شده»، «گفته شده»، «منابع موثق»، «منابع غیر رسمی»، «فردی که نخواست نامش فاش شود»، «یکی از اطرافیان فلان شخص» و ده ها عنوان جعلی که غالبا مصدر آنها افراد و گروه های واحدی هستند، چند صباحی است که جای صداقت و امانت و دیانت را در عرصه خبر رسانی در حوزه های مختلف سیاسی – اجتماعی – اقتصادی و ... گرفته است و به ابزاری سهل الوصول و کم مؤونه برای فریب افکار عمومی و هدایت آن به سمت اغراض و امراض سیاسی و غیر سیاسی مبدل شده است و دریغ از ...

برادران خبر پراکن اعم از «گوینده» (موهوم که غالبا وجود خارجی ندارد) و «شنونده» که خبر خود را با عنوان «شنیده» منتشر می کنند از ابتدایی ترین اطلاعات نسبت به درس خارج استاد نیز بی خبرند؛ لذا نمی دانند که درس خارج فقه استاد چند ماه بیشتر از شروعش نگذشته و درسی که چند سال از آغازش گذشته، اصول فقه است نه فقه؛ که اگر می دانستند لا اقل در خبر پراکنی خود چنین خبطی نمی کردند.

به برادران خبر پراکن توصیه می کنیم برای انجام وظیفه خطیر! شایعه سازی و دروغ پراکنی، سعی کنند در جعل اخبار خویش، مطالبی بگویند که با واقعیات بیرونی، أدنی مناسبتی وجود داشته باشد؛ تا شاید در امر مقدس! فریب، موفقیت بیشتری کسب نمایند. مثلا پرداخت شهریه 550 هزار تومانی به طلاب، آنهم در شرایطی که شهریه عالی ترین سطوح حوزه علمیه به مراتب پایین تر این مبلغ است، خبری است که نقل آن میان ما طلاب جز انبساط خاطر، حاصلی نداشته و نخواهد داشت.

البته آنچه از نشر این خبر بارقه امید برای آینده موفق تر! این دوستان (که اساس رفتار و مواضع و گفتارشان کاسب کارانه است) را به ذهن متبادر می سازد، اینست که از شایعه دادن «لپ تاپ» به پرداخت شهریه 550 هزار تومانی رسیده اند؛ و این نشانگر این مطلب است که منابع معتبرشان (بخوانید اتاق فکر شایعه پراکنی) قدری ترقی علمی پیدا کرده اند و در نتیجه «فی» معامله خرید! شاگرد را کاهش داده اند... به امید روزی که بر علمشان افزوده و از نادانی و جهالشان کاسته گردد.

بی گمان اقبال روز افزون نسبت به درس استاد، که ثمره صلابت علمی و اخلاق و صداقت عملی ایشان و برآمده از بیان مستدل و صبر و حوصله در مقابل سؤال شاگردان (که گاه از آبادی به دور است) و پاسخگویی و مباحثه با آنان و ... است، برای بد خواهان و بد اندیشان بیت امام و یادگاران ایشان، بسیار گران و سخت است؛ لذا بجای نقد و بحث علمی به تخریب عملی و تاراج صداقت و دیانت خویش روی آورده اند؛ و این جای بسی تأسف است.

بدنه اصیل حوزه علمیه و قاطبه طلاب عزیز، هماره رفتار و گفتار خود را بر اساس آموزه های دین تنظیم می کنند نه خواست و اراده احزاب، گروه های سیاسی و میل افراد، و همین استقلال اندیشه و عمل آنهاست که رمز بقا و ثبات ایشان است. لذا نیک دیدیم که در خفقان سیاسی سال های اخیر که حتی حضور در درس استاد پر هزینه شده بود، طلاب جوان، میان سال و حتی پیران کهنسال، از نیش و طعن و گاه تهدیدها نهراسیده و عاشقانه و آزادانه بر پای کرسی تلمّذ زانوی ادب زدند و کسب فیض نمودند.

و این مسأله در نگاه دگر اندیشندانی که در مادیات غوطه ورند و بی اجر و مزد حرکتی نمی کنند، هضم ناشدنی است، لذا بر آشفته و یاوه سرایی می کنند، تا مقام و منزلت علم و معلم و شاگرد را کم ارزش و بی ارزش کرده و به بیدادگاه جهالت و ضلالت خویش متصل سازند. شاید گمان برده اند که علم هم، چون مدرک خریدنی است!!!

در پایان پیام تحسین برانگیز و معنادار آیت الله العظمی وحید خراسانی (زید عزه) در پی حادثه 14 خرداد 89، باز نشر می شود تا تلنگری برای غافلان باشد؛ «این حادثه روز 14 خرداد ماه اهانتی به سید حسن خمینی و موجب تاثر و تاسف عمیق شد زیرا که المرء یحفظ فی ولده»؛

آری نام و یاد امام امت هماره بلند و بزرگ مانده و خواهد ماند چرا که یادگار عزیز و خلف صالحش، «یوسف آل خمینی» میراث ار و نگه بان اوست.

افزودن نظر جدید