واکنش‌ها به ماجرای مازیار ابراهیمی و ترور دانشمندان هسته‌ای

واکنش‌ها به ماجرای مازیار ابراهیمی و متهمان به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ای همچنان ادامه دارد. علی مطهری نماینده تهران در این باره گفت: "دولت و به طور کلی حکومت باید پاسخگوی ابهامات ایجاد شده باشند."

به گزارش امیدنامه به نقل از فرارو، این نماینده مجلس معتقد است: «اینکه تروری اتفاق افتاده و بعد مسوولان امنیتی و اطلاعاتی کشور برای اینکه به سرعت جوابی به مردم دهند و مسوولیت را از سر خود بازکنند، اقدام به بازداشت افرادی کنند و بعد هم آنان را تحت فشار به اعترافاتی درباره ترور دانشمندان هسته‌ای ایران کنند و در صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم نمایش دهند، اصلا متناسب با اخلاق و روش‌های اسلامی ما نیست.»

او در گفتگو با روزنامه اعتماد افزود: «متاسفانه شاهد هستیم که در جمهوری اسلامی از این اتفاقات رخ می‌دهد و افرادی به بهانه حفظ نظام، ممکن است فردی را که جنایتی مرتکب نشده متهم کنند. آن هم فقط برای اینکه جوابی به مردم داده باشند. این ظلم است؛ ما مجاز به این اقدامات نیستیم.»

مطهری همچنین گفت که در موضوع انفجار در حرم امام رضا (ع) در سال ۷۳ نیز ابهاماتی مطرح است و لازم است درباره آن روشنگری صورت بگیرد.

این نماینده مجلس اتفاق رخ داده در پرونده شهادت دانشمندان هسته‌ای را از منظر "مساله حفظ نظام" از قماش ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای دانست. او گفت: «آنجا هم می‌گفتند که ما برای اینکه دگراندیشان و روشنفکران را بترسانیم، چند نفر از آن‌ها را از بین می‌بریم. مساله قتل داریوش فروهر و همسرش نیز از همین جنس بود. مساله تصمیم به قتل نویسندگان (شانزدهم مرداد سال ۷۵) در ماجرای اتوبوس حامل نویسندگان در سفر به ارمنستان نیز به همین شکل بود.»

او ضمن ابراز خوشحالی از اینکه این متهمان "اعدام" نشده اند، گفت: "دولت و وزیر اطلاعات سابق (حیدر مصلحی) حتما باید پاسخگوی این موارد باشند. آن‌ها باید بگویند که چرا و به چه دلیل و با چه مجوزی این اقدامات را انجام دادند. آقای مصلحی باید پاسخگوی این سوالات و ابهامات ایجاد شده باشد."

این نماینده مجلس تاکید کرد " نمایندگان راهی جز طرح سوال از وزیر اطلاعات فعلی ندارند."

او از سکوت مسئولان در این باره انتقاد کرد و گفت: «سکوت درست نیست؛ افرادی که ثابت شده اشتباه کرده‌اند، باید عذرخواهی کنند و همزمان خسارت‌هایی را که به آن افراد (مازیار ابراهیمی و سایر متهمان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای) وارد کرده‌اند، جبران کنند. حتی باید از خانواده آنان نیز دلجویی شود. این اقدامات است که اعتماد جامعه را به نظام جمهوری اسلامی افزایش می‌دهد.»

در همین رابطه محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی روز شنبه ۲۶ مرداد در یک پیام توئیتری خبر داد که در ارتباط با سخنان ابراهیمی از وزیر اطلاعات پرسشی کرده که به هیئت رئیسه مجلس ارائه شده است.

در سال‌های ۱۳۸۸ تا ۹۰ پنج نفر از "دانشمندان هسته‌ای"، در حملاتی مشابه ترور شدند. از این بین چهار نفر به شهادت رسیدند و فریدون عباسی دوانی مجروح شد. فریدون عباسی پس از آن به عنوان رییس سازمان انرژی اتمی منصوب گردید.

در سال ۹۱ مستندی تحت عنوان "کلوپ ترور" در تلویزیون پخش شد که در یکی از آن‌ها مازیار ابراهیمی، یکی از متهمان این پرونده "اعتراف" کرد مسئول تیم ترور مجید شهریاری بوده و در ترور مسعود علیمحمدی نقش داشته است.

اعلام دستگیری عاملان ترور‌های هسته‌ای و ساخت مستند درباره آن‌ها این انتظار را ایجاد کرد که به زودی آن‌ها محاکمه و محکوم شوند. اتفاقی که رخ نداد.

حالا مشخص شده است مازیار ابراهیمی چند ماه پس از پخش مستند مذکور آزاد شده و مدتی پیش به فرانکفورت آلمان مهاجرت کرده است. او در مصاحبه‌ای که دو هفته پیش در بخش فارسی بی‌بی‌سی پخش شد گفت اعتراف‌هایش داستان‌های ساختگی ماموران امنیتی بوده که او تحت فشار و شکنجه مجبور به تکرار آن‌ها شده است.

او مدعی شد،ماموران وزارت اطلاعات قصد داشتند انفجار کارخانه موشک‌سازی سپاه پاسداران در ملارد را هم به پای او بنویسند، اما ماموران اطلاعات سپاه در جریان بازجویی‌ها به بیگناهی او پی برده‌اند و به همین دلیل پس از ۲۶ ماه از زندان آزاد شد. ابراهیمی گفته که دیگر متهمان پرونده "ترور دانشمندان هسته‌ای" هم آزاد شده‌اند.

واکنش دولت و سکوت مصلحی
انتشار سخنان مازیار ابراهیمی در ایران هیاهوی زیادی به پا کرده که همچنان ادامه دارد.

دوشنبه هفته جاری علی ربیعی سخنگوی دولت ادعای مازیار ابراهیمی را تائید کرد. او گفت: «این اتفاق در دولت ما رخ نداده است. من نیز اطلاعی از این پرونده ندارم.»

سخنگوی دولت افزود: «اما در گفتگو‌هایی که در این باره داشته‌ام، اعترافاتی از سوی افرادی انجام شده که درست هم بوده است، ولی اعترافاتی هم انجام شده که کار کارشناسی درباره آن‌ها انجام نشده است.»

سخنگوی دولت بیگناهی بازداشت‌شدگان این پرونده را تائید کرد و گفت: «کارشناس این پرونده‌ها، کارشناس ضدجاسوسی نبوده و کارشناسان حوزه دیگری بوده‌اند که در این پرونده کار کرده‌اند. همان موقع هم از این افراد دلجویی و عذرخواهی شده است.»

با وجود اینکه تقاضا‌های زیادی برای واکنش مقامات وزارت اطلاعات وجود دارد، اما تاکنون واکنشی نشان نداده اند. پیشتر گفته شده بود که وزیر اطلاعات نشست خبری برگزار می‌کند، اما این اتفاق نیز رخ نداده است.

مسئولان سابق وزارت اطلاعات از جمله حیدر مصلی که این اتفاق در دوران وزارت او رخ داده است سکوت کرده اند. آخرین سخنان مصلحی به مراسم جشن عید غدیر‌خم در امامزاده فضل‌علی (ع) ناران باز می‌گردد.

بیشتر رسانه‌های اصولگرا نیز در این باره سکوت کرده اند، رسانه‌های اصلاح طلب هم با محافظه کاری اخباری این ماجرا پوشش می‌دهند.

با این حال سایت الف، وابسته به احمد توکلی تنها رسانه اصولگرا بود که به طور مشخص در این باره موضع گیری کرد. این سایت چند روز پیش نوشت: "وظیفه قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه است که به صورت شفاف درباره این پرونده اظهارنظر کنند."

الف همچنین تاکید کرد: «سازمان اطلاعات سپاه باید در زمینه انفجار ملارد به افکار عمومی توضیح دهد. وقتی انفجار ملارد رخ داد، سپاه اعلام کرد این انفجار اتفاقی بوده است و شائبه خرابکاری دشمنان مطرح نیست. اما چندی پیش در سریال گاندو این مسئله مطرح شد که این انفجار توسط سیستم‌های جاسوسی دشمنان این کشور انجام گرفته بود.»

این سایت همچنین از قوه قضائیه نیز خواست توضیح دهد " چگونه تیمی که پنج ترور را در کشور انجام دادند اکنون آزاد هستند؟ آیا واقعا بیگناه بودند؟ اگر بیگناه بودند پس تکلیف اعترافاتشان چیست؟ "

ادعای عجیب
اما تازه‌ترین اظهار نظر در این باره به یک یادداشت تلگرامی از سوی عبدالله شهبازی پژوهشگر تاریخ و نزدیک به نهاد‌های امنیتی باز می‌گردد. او در کانال تلگرام خود مدعی شده است "مسئول پرونده دستگیرشدگان متهم به ترور دانشمندان هسته‌ای به اسراییل فرار کرده است." این ادعا بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشته است. او همچنین خواستار اطلاع رسانی مسئولان درباره این پرونده شده است.

افزودن نظر جدید