وابسته نظامی ونزوئلا در آمریکا به مادورو پشت کرد

وابسته نظامی ونزوئلا در آمریکا از دولت کاراکاس جدا شده و قصد ماندن در آمریکا را دارد.

  سرهنگ خوزه لوئیس سیلوا، وابسته نظامی ونزوئلا در آمریکا

 به گزارش اميدنامه به نقل از ایسنا، سرهنگ خوزه لوئیس سیلوا، وابسته نظامی ونزوئلا در آمریکا در پیام ویدئویی ضبط شده در سفارت ونزوئلا در واشنگتن گفت: امروز با مردم ونزوئلا صحبت می‌کنم به ویژه برادرانم در نیروهای مسلح کشور از آنها می‌خواهم تا خوآن گوآیدو را به عنوان تنها رئیس جمهوری مشروع کشور به رسمیت بشناسند.

وی به خبرگزاری رویترز در واشنگتن گفت که یک دفتر رایزنی در هوستون و یکی دیگر در شهری دیگر در آمریکا گوآیدو را به رسمیت شناخته‌اند اما خودش تنها دیپلمات در آمریکاست که می‌داند چه کسی این اقدامی را در پشت کردن به نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا انجام داده است. رویترز نمی‌تواند به صورت مستقل سایر افرادی را که به دولت ونزوئلا پشت کرده‌اند، تایید کند.

سیلوا ادامه داد: مقامات عالی‌رتبه ارتش ونزوئلا و مقام‌های مدیریتی نیروهای مسلح را گروگان گرفته‌اند. افراد زیادی هستند که خوشحال نیستند. پیام من به نیروهای مسلح این است "با مردم خود بدرفتاری نکنید. " به ما برای دفاع از تمامیت ارضی کشورمان سلاح داده‌اند. آنها هرگز به ما یاد ندادند که بگوییم "این سلاح برای حمله به مردم است برای دفاع از دولت کنونی برای ماندن در قدرت است."

در حالیکه تعدادی شورش در نیروهای مسلح ونزوئلا علیه مادورو صورت گرفته اما شورش و قیام در مقیاس گسترده در ارتش علیه وی گزارش نشده است.

در همین حال، گرت مارکز، سخنگوی شورای امنیت ملی سازمان ملل امروز (یکشنبه) این اقدام از سوی وابسته نظامی ونزوئلا در آمریکا را ستود و در توئیتی نوشت: وابسته نظامی ونزوئلا در واشنگتن دی.سی با رئیس جمهوری موقت و مشروع این کشور اعلام بیعت کرده است. این نمونه‌ای از نقش ارتش برای دفاع از دستورات قانون اساسی و نه سرکوب و حمایت از دیکتاتورهاست. دیگران را هم به انجام چنین کاری تشویق کرده است.

گوآیدو نیز خواستار بررسی اطلاعات درباره وابسته نظامی ونزوئلا در آمریکا شده است.

وی امروز گفت که ضروری است اطلاعات درباره این وابسته نظامی که از وی حمایت و به دولت مادورو پشت کرده، بررسی شود.

رئیس جمهوری موقت ونزوئلا در پیامی توئیتری نوشت: از آنجا که ما یک ساختار مسؤول و مشروع هستیم، تمامی تلاش خود را برای تایید تمامی اطلاعات به کار می‌بندیم.

وی همچنین گفت از هرکسی که تمایل دارد طرف قانون اساسی و خواسته مردم ونزوئلا را بگیرد، استقبال می‌کند.

 

 

افزودن نظر جدید