هجمه هم‌زمان قالیباف و جلیلی به دیپلماسی دولت روحانی

روز گذشته هم‌زمان باقر قالیباف و سعید جلیلی برای چندمین‌بار به دیپلماسی دولت و سیاست‌های هسته‌ای آن حمله کردند.

به گزارش شرق، قالیباف در همه این سال‌ها مواضع ضدونقیضی درباره مذاکرات هسته‌ای و برجام اتخاذ کرده است؛ مثلا زمانی که قرارداد برجام نوشته شد، در حمایت از برجام سخن گفت: «قطعا اتحاد در حمایت از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، مانند پشتیبانی از سربازان عرصه نبرد با دشمن ضروری است.

 
نباید پشت تیم مذاکره‌کننده را خالی کنیم؛ این کار مثل آن است که وسط صحنه نبرد به دلیل اختلاف سلیقه و درگیری‌های قبلی شخصی و گروهی با سربازان، نبرد آن‌ها را زیر سؤال ببریم». او سال ۹۴ نیز گفته بود: «موضوع مذاکرات هسته‌ای، موضوعی ملی و فراجناحی است و تحلیل و موضع‌گیری درباره آن از عینک منافع و مصالح گروهی و جنــــاحـی، بزرگ‌ترین خیانت به آرمان‌های انقلاب و آینده این ملت و سرزمین است.
 
برای استقلال و رشد و شکوفایی این کشور خون‌های زیادی ریخته شده و سربازان و سرداران بسیاری جانشان را کف دست گرفته و از حیثیت و شرف این ملت و انقلاب دفاع کرده و می‌کنند.
 
نفوذ و اقتدار فعلی ما در منطقه، محصول همین جانفشانی‌ها و مجاهدت‌هاست. چه خیانت بزرگی است که در وانفسای نبرد منطقه‌ای و هسته‌ای، عده‌ای دنبال آن باشند که از این نمد کلاهی برای خودشان ببافند که قطعا این خیانت به مردم هرگز بخشودنی نیست.
 
اگر پیروزی در کار است، همه ملت پیروزند و اگر تنگنایی وجود دارد، همه باید مشارکت کنند تا مملکت از این تنگنا خارج شود».
 
اما زمانی که دید برجام به نتیجه نرسیده است، مواضعی به‌طور‌کلی علیه آن گرفت؛ مثلا دیروز با بیان اینکه مسئولان باید فرصت حضور مردم در عرصه اقتصادی را فراهم کنند، گفت: «طبق تجربیات و نظر اکثر متخصصان در اقتصاد، باید به توان داخلی تکیه کرد. مشکل اقتصادی راهکار سیاسی ندارد و با گفت‌وگوی سیاسی در سطح بین‌المللی مشکلات اقتصاد حل نخواهد شد».
 
او گفته: «اکنون مسئولان باور ندارند مردم می‌توانند کار را پیش ببرند و به همین دلیل ۸۰ درصد از اقتصاد، دولتی است. اقتصاد دولتی اشکالاتی بسیار جدی دارد؛ برای مثال بسیاری از پروژه‌ها نیمه‌کاره رها شده است. اگر مردم درگیر اقتصاد شوند، خودشان پروژه‌های نیمه‌کاره را به پایان می‌رسانند و سیستم بوروکراسی غلط را اصلاح می‌کنند».
 
شهردار سابق تهران پیش از این نیز گفته بود: «متأسفانه رویکرد مدیریتی دولت شرایط را به‌گونه‌ای رقم زده که جامعه حس می‌کند انرژی مسئولان به‌جای حل مشکلات آن‌ها صرف مسئله‌سازی‌هایی می‌شود که هدف از آن وابسته‌کردن کشور به مذاکرات هسته‌ای و گریزناپذیر نشان‌دادن توافق به هر قیمت است.
 
گویی هدف دولت برای دستیابی به توافق، رفع تحریم‌ها نیست، بلکه جلب آرای سیاسی برای پیروزی در انتخابات آتی است.
 
تردیدی در این نیست که قدرت دفاعی و اقتصادی کشور امکان چانه‌زنی و دستیابی به توافقی باعزت را افزایش می‌دهد و امروز تأسف‌برانگیز است که دولت با دست خود، خود را در میز مذاکرات خلع سلاح کرده است». سعید جلیلی، عضو شورای عالی امنیت ملی، نیز بار‌ها علیه برجام و سیاست‌های هسته‌ای سخن گفته است.
 
او همان زمانی هم که برجام در شرف تصویب در مجلس بود، جزء مخالفانش بود. مسئول سیاست هسته‌ای ایران در زمان احمدی نژاد، نه‌تن‌ها مخالف برجام، بلکه به‌طور‌کلی مخالف سیاست هسته‌ای و دیپلماسی دولت روحانی بوده و همواره علیه آن سخن گفته است.
 
او که در مناظره‌های انتخاباتی سال ۹۲ از سوی ولایتی متهم شده بود به‌جای مذاکره، کلاس فلسفه و انشا برگزار کرده بوده، دیروز گفته است: «اگر خدایی ناکرده ما ببینیم مسیر اشتباه پیش می‌رود، نباید بگوییم چه بهتر که این مسیر از سوی رقیب ما انتخاب شده؛ چراکه روزی سر او به سنگ می‌خورد و اعتبار او در افکار عمومی زیر سؤال می‌رود.
 
اگر رقیب ما به خطا رفت و به او تذکر ندهیم و او را آگاه نکنیم، به مردم‌سالاری دینی خیانت کرده‌ایم. در همین قضیه برجام وقتی موضوع توافق هسته‌ای میان ایران و کشور‌های ۱+۵ مطرح بود، ما با مطالعه توافق‌های انجام‌شده متوجه ایراداتی شدیم. وظیفه داشتیم توصیه‌های خیرخواهانه خود را تقدیم دوستان دولت کنیم.
 
منتها همان زمان برخی دوستان به این مسئله تأکید می‌کردند که به دلیل اقبال عمومی برای شکل‌گیری توافقی میان ایران و طرف‌های مقابل، به برجام ایراد وارد نکنیم تا مورد نکوهش افکار عمومی قرار نگیریم. از اردیبهشت ۹۷ که رژیم آمریکا از برجام خارج شد، طرف‌های غربی حتی یک بار رفتار آمریکا را محکوم نکردند و تا همین امروز هم سنگین‌ترین واکنشی که به خروج آمریکا از برجام داشتند، این بود که اظهار تأسف عمیق می‌کنند.
 
این مسیری است که از سوی اروپایی‌ها در قبال کشورمان دنبال می‌شود. در این شرایط، وقتی غربی‌ها در حال تحمیل خواسته‌های نابجای خود هستند، مکلف هستیم با تمام توان به دولت کمک کنیم تا با اتخاذ راهبرد مناسب، بتواند از منافع ملی در برابر زیاده‌خواهی غربی‌ها حراست کند».

 

افزودن نظر جدید