سید محمد خاتمی:

نگذاریم از شهیدان سوء استفاده شود

رئیس بنیاد باران تأکید کرد: ادامه راه شهدا این است که بر ارزشهای انقلاب و آنچه مد نظر شهدا بود پافشاری کنیم و نگذاریم از این مسائل سوء استفاده شود.

به گزارش امید ،حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی که چند روزی است بمناسبت سال نو برای دیدار با والده خود در زادگاهش اردکان - یزد به سر می برد در دیدار با جمعی از خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران شهرستان اردکان گفت: در آغاز پیروزی انقلاب آشفتگی در وضع مملکت -که متاثر از انقلاب بود - وجود داشت، ارتش زمان شاه به هم خورده بود؛ البته بدنه ارتش بدنه خوب و علاقه مند به ایران و ارزش های مردم بود، ولی در راس و سازمانش مقابله با ایران و ایرانی هدف بود. آن ارتش به هم خورده بود ،تازه به فکر افتاده بودند که نیروی نظامی منسجم یعنی سپاه پاسداران تاسیس بشود که آن هم اول کارش بود، هم تجربه و امکانات کم بود و خیلی نیاز به زمان داشتیم که هم ارتش و هم سپاهمان جایگاه خودشان را پیدا کنند، هم آشفتگی های مملکت که بعد از پیروزی انقلاب بوجود آمده بود سرو سامانی پیدا کند که جنگ تحمیلی آغاز شد. جنگی که واقعا اختلاف ایران و عراق بر سر مرز نبود بلکه نتیجه بلند پروازی های صدام و سوء استفاده کسانیکه از انقلاب ضربه خورده بودند، برای نابودی انقلاب اسلامی بود.


وی یادآور شد: به یاد دارید که صدام می گفت می خواسته سه روز بعد از حمله به ایران، در خوزستان باشد و بعد از چند هفته به تهران بیاید وکار را تمام کند. ما یک چیز داشتیم و آن ایمان جوانانمان بود و واقعا حضرت امام سبب تحول در جان مردم و بخصوص جوانان شده بود. یعنی جوانانِ آن روز دفعتا با نفَس امام تغییر پیدا کردند ، بچه های مومن، مقاوم و نوعا از طبقات متوسط و پایین. یکی ایمان جوانان و مردم و دیگری رهبری امام و علاقه و رابطه ای که بین آنها و امام ایجاد شده بود و آن وقت همین ایمان و رهبری سبب شد که مردم ما با دستان خالی بعد از مدتی تمام معادله را عوض کنند. لحظه به لحظه ایران با اینکه شهدای زیادی داد ولی پایدار تر شد و صدام و پشتیبانان او در وضعیت سختی قرار گرفتند و بالاخره بعد از هشت سال مقاومت ، عراق عقب نشست و هیچ گونه امتیازی به دست نیاورد و ما این را مدیون و مرهون مقاومت و خون جوانان عزیزمان هستیم و ایستادگی عزیزانی که جانباز شدند یا ایثارگرانی که در آنجا بودند واقعا پایمردی مردم و ایمان امام بود که ما توانستیم موفق شویم.

خاتمی تصریح کرد: شما وقتی فرزندانتان را از دست دادید از یاد نبردید که ایرانتان از لطمه و آسیب مصون ماند، انقلابتان که به نام اسلام و خدا و برای سربلندی ایران انجام شده بود موفق شد، دشمنان نتوانستند پیروز شوند و بالاخره چیزی که مد نظر بود "جمهوری اسلامی" بود که تاسیس شد .

وی افزود: با توجه به ایمان و اعتقادی که ما داریم که شهید زنده است و نزد خدای خود روزی می خورد، بنابراین شما نه تنها چیزی از دست نداده اید بلکه بدست آورده اید. زنده واقعی، شهیدان ما هستند؛ مطمئنا وضع آنان رضایت بخش تر و خشنود کننده تر از وضعشان در این دنیا است؛ جای ما آنجا خالی است نه اینکه جای آنها اینجا خالی باشد! گرچه دلهایمان پر از غصه و غم هست که چرا این عزیزان را از دست داده ایم ولی وقتی عمیق تر بنگریم می بینیم آنها به موقعیت بزرگ تری رسیده اند و دشمن هم ناکام شده است .

رئیس دولت اصلاحات با اشاره به شرایط امروز کشور گفت: آنچه امروز مهم است اینکه خواست آنها که جمهوری اسلامی است، درست باشد. یعنی آن طور که شهدا و امام می خواستند و در قانون اساسی ما هست و در ذهن جامعه ما بود؛ کشوری پیشرفته و آزاد، کشوری که زیر بار هیچ کس نباشد، کشوری که بتواند مشکلات خودش را حل بکند، کشوری که در جامعه اش عدالت حکم فرما باشد، کشوری که از منابعش بتواند به نفع کل مردم استفاده کند، کشوری که در دنیا آبرو داشته باشد، کشوری که آزادی های مشروع در آن وجود داشته باشد، کشوری که تعیین کننده در آن خود مردم باشند که صاحب این انقلابند. ادامه راه شهدا این است که بر ارزشهای انقلاب و آنچه مد نظر شهدا بود پافشاری کنیم و نگذاریم از این مسائل سوء استفاده شود .

وی اظهار داشت: امیدوارم خداوند به همه شما طول عمر و عزت دهد، انشاالله شهیدانتان درجاتشان عالی است متعالی بفرماید، جانبازان ما را شفا دهد و رزمندگان و ایثارگران را توفیق بدهد و دل دریای خانواده های شهدا مورد عنایت ویژه حضرت باریتعالی قرار بگیرد ودست رحمت و عنایت حضرت باریتعالی و حضرت ولیعصر (عج) بر این قلب ها کشیده شود و همچنان که تا به حال محکم و استوار بوده اید انشاالله محکم و استوار خواهید بود.

افزودن نظر جدید