نقش اصناف در مهار بیماری کرونا

داود حبیبی فرد، رئیس کمیسیون اصناف بنیاد امیدایرانیان در یادداشتی برای امیدنامه نوشت:

بیماری کرونا این روزها همه جهان را تحت تاثیرخود قرارداده است. تا جای که دولت ها برای مهارآن تمامی صنوف پرخطر را تعطیل نموده اند. اما دراین بین اشتغال های هستند که خطری برای جامعه ندارند. اما برای نابودی این بیماری و شکست آن با اقشارجامعه همگام شدند و با تعطیل نمودند واحدهای صنفی خود درپی غلبه برکرونا هستند.

حسب نظر و اذعان دولت و وزارت محترم بهداشت مبنی بر همکاری های خوب اصناف به عنوان جامعه ای بزرگ وتاثیرگزار  در مبارزه با شیوع بیماری کرونا که سلامت جامعه را بر تنگناهای مالی و اقتصادی که دچارشان شده اند مقدم دانسته اند و در خط مقدم این جنگ بزرگ عموما با تعطیلی واحدهای صنفی،رعایت نکات بهداشتی و توصیه های ستاد ملی مبارزه با کرونا تلاش دارند تا کشور را در گذر از این شرایط سخت یاری رسانند. بنابراین لازم است برای رسیدن به این اهداف اصناف توان از دست رفته خود را بازیابی کند و این خیلی خوب میسر نمی شود مگر اینکه دولت محترم چالش های مرتبط با کسبه را تا آنجایی که امکان دارد توجه و مرتفع نماید.

اصناف تهران بخصوص صنوف کم خطر که تامین کننده مایحتاج مردم و کالاهای مورد نیاز صنایع وبسیاری از کارخانجات کارگاههای تولیدی که نیاز جامعه را بر طرف میکند بنابر بخشنامه اتاق اصناف همراه مردم از منافع مالی خود گذشته و با قبول گرفتاری های اقتصادی برای حفظ سلامتی جامعه و خانواده واحدهای صنفی خود را تعطیل کرده و همکاریهای لازم را داشته اند .

در همین راستا کسبه محترم  صنوف مانند همه مردم آگاه در حد توان خود را مسئول دانسته و به صورت خودجوش در همفکری های درون صنفی در کانال ها و گروه های تلگرامی و واتساب پیشنهادهایی داشتند تا بعد از اعلام اتاق اصناف،ستاد ملی مبارزه با کرونا و اتحادیه مبنی بر بازگشایی واحدهای صنفی بتوانیم با اجرایی شدن آنها از این دوران حساس به خوبی عبور کنیم.

از جمله این پیشنهادها که امیدوارم توسط کسبه اجرایی شود جدای از رعایت کامل فاصله اجتماعی،نکات بهداشتی و توصیه های وزارت بهداشت که متولی این موضوع شده میتوان به تهیه ژل و مایع ضدعفونی دست و محیط، ماسک و دستکش های یکبار مصرف در واحدهای صنفی، ضد عفونی معابر همچنین ایجاد راهرو در ورودی پاساژها  که توسط پمپ مه پاش مواد ضد عفونی را توسط سنسور اسپری کند تا افراد بتوانند با خیال راحت ورود کنند اشاره کرد واینکه تا جایی که امکان دارد از خرید فروش اجناس به صورت حضور فیزیکی اجتناب شود. موضوعات دیگری نیز مطرح شده است که پس از بررسی در صورت مفید بودن توسط کسبه و اصناف اجرایی خواهد شد.  در خاتمه ضمن آرزوی سلامتی برای همه مردم امیدوارم موضوعات مطرح شده مورد توجه همکارانمان قراربگیرد.

 

افزودن نظر جدید