نظرسنجی سی ان ان در خصوص روابط دیپلماتیک آمریکا و ایران

ظر مردم در مورد رابطه دو کشور شاید تنها در نظرسنجی‌ها آشکار شود، مابقی، نظر اعضای مجلس و روسای جمهوری و مشاوران است که یا حکم بر سر رابطه یا قطع یا حتی جنگ می‌دهند. شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در قالب نظرسنجی‌ای با بیش از ۸۰۰ آمریکایی مصاحبه تلفنی انجام داده است.

به گزارش امید به نقل از شرق، نتایج این نطرسنجی نشان می‌دهد که اکثریت مردم آن کشور خواستار پیشبرد دیپلماسی و افزایش روابط ایران و آمریکا هستند. تمایلی که از منظر افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی برای پیشگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی ابراز شده است. این در حالی است که «حسن روحانی» رییس‌جمهوری ایران نیز چند روز گذشته بعد از بازگشت از سفر نیویورک، پیشنهاد انجام یک نظرسنجی در مورد رابطه ایران و آمریکا را مطرح کردند تا مشخص شود مردم ایران در مورد برقراری این رابطه پر‌حاشیه چگونه می‌اندیشند.

رییس‌جمهوری در پایان جلسه روز چهارشنبه هیات دولت در جمع خبرنگاران حاضر شد و در مورد مخالفت برخی با رابطه ایران و آمریکا گفت: «برخی ممکن است مخالف باشند یا اعتراض کنند. حق آنهاست که اعتراض کنند، اتفاقا من خودم به دو دستگاه مهم نظرسنجی گفتم که در کشور، نظرسنجی دقیق کنند و نظر مردم را بگیرند تا ببینیم این حرکت دولت که گامی به پیش گذاشته است، چقدر موافق و چقدر مخالف دارد، حتی اگر مخالفان راه این دولت یک‌درصد باشند، آن یک‌درصد حق دارند حرف بزنند و نقد کنند.»

ماجرای نظرسنجی ایران و آمریکا حکایت پرحاشیه‌ای است که این‌بار هم به‌راحتی حل و فصل نشد، پیش از این (آبان 81) انجام نظرسنجی در مورد رابطه ایران و آمریکا موجب تعطیل و دستگیری اعضای موسسه آینده شد. این‌روزها نیز برخی سیاسیون طرح این نظر‌سنجی توسط رییس‌جمهوری را ناصحیح دانسته‌اند.

آنها معتقدند که در مسایل اینگونه نمی‌توان از ابزار نظرسنجی استفاده کرد. اما نظرسنجی که اخیرا با همکاری او آر سی (‌یک کمپانی بین‌المللی در زمینه تحقیقات) انجام شده بین روزهای ۲۷ تا ۲۹ سپتامبر (پنجم تا هفتم مهرماه) انجام شده است. این نظرسنجی در روزهایی همزمان با حضور حسن روحانی در نیویورک انجام گرفت.

سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل روز ۲۴ سپتامبر (اوایل وقت ۳ مهر) انجام گرفت، این سخنرانی به زعم بسیاری توانست نگاه مثبت جهانی را برای ایران به همراه آورد، همان‌گونه که در هنگام سخنرانی او، تنها صندلی نماینده اسراییل خالی بود که این روال برخلاف گذشته بود. روز گذشته «سی‌ان‌ان» در وب‌سایت خود نوشته، سه چهارم آمریکایی‌ها (۷۶‌درصد آنها) با ارتباط دیپلماتیک دو کشور ایران و آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی موافقند. مدیر بخش نظرسنجی «سی‌ان‌ان» گفته است،

از میان موافقان گفت‌وگوی مستقیم با ایران در این نظرسنجی ۸۷‌درصد دموکرات و ۶۸‌درصد جمهوریخواه بوده‌اند. اگرچه او افزوده است که این ارقام موضوع تازه‌ای نیست و در سال ۲۰۰۹ میلادی (بیش از چهارسال پیش) هم نتایج مشابهی در نظرسنجی به دست آمده بود.

شب گذشته نیز محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با برنامه‌ای تلویزیونی در شبکه تهران از نتایج نظرسنجی در بین آمریکاییان سخن گفت که 70‌درصد آنها معتقد به آزمودن راه‌های دیپلماتیک در رابطه با ایران بوده‌اند. البته نظرسنجی‌های دیگری هم در این روزها انجام شده. تازه‌ترین نظرسنجی توسط موسسه «گالوپ» انجام شده که نتایج آن نشان می‌دهد ۸۳‌درصد آمریکایی‌ها همچنان ایران را «دشمن» یا کشوری «غیر دوست» می‌دانند.

بر اساس نظرسنجی این موسسه آمریکایی که روز سوم مهرماه منتشر شد، ۴۵‌درصد آمریکایی‌ها ایران را «دشمن» این کشور می‌دانند و ۳۸‌درصد نیز معتقدند که ایران کشوری «غیردوست» است. در عین حال ۱۰‌درصد معتقدند که ایران «دوست» یا «هم‌پیمان» آمریکاست. هشت‌درصد نیز نظری در این خصوص ارایه نکرده‌اند.

نظرسنجی اخیر «گالوپ» بر اساس تماس تلفنی با بیش از هزار آمریکایی در تمامی ایالات آمریکا و شهر واشنگتن، در روزهای ۲۴ و ۲۵ شهریورماه صورت گرفته بود. اگر چه با حمله دانشجویان به سفارت آمریکا در تهران، در 34سال گذشته رابطه ایران و آمریکا قطع بوده اما گویی مردم دو کشور با یکدیگر ناآشنا نیستند.

همانطور که سیدمحمد خاتمی رییس‌جمهوری دوران اصلاحات اولین مقام رسمی بود که از دوستی متقابل دو ملت ایران و آمریکا سخن گفت. باراک اوباما نیز امسال در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل از جایگاه تمدن ایرانی سخن گفت. هنوز مشخص نیست که آیا نظرسنجی مشابه «سی‌ان‌ان» یا «گالوپ» در ایران نیز اجرا می‌شود تا نظر واقعی مردم ایران در مورد رابطه با آمریکا آشکار شود.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید