دکتر عارف در دیدار جمعی از جوانان استان لرستان:

نباید اجازه داد فضای امنیتی به دانشگاه‌ها برگردد/تفکیک جنسیتی هیچ منفعتی برای کشور ندارد/عده‌ای که دانشگاه و دانشجو را نمی‌شناسند می‌خواهند برای دانشگاه تصمیم بگیرند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه برخی وجود فضای نشاط و شاداب را در دانشگاه‌ها بر نمی‌تابند،تاکید کرد:عده‌ای که دانشگاه و دانشجو را نمی‌شناسند می‌خواهند برای دانشگاه تصمیم بگیرند و امید بوجود آمده بین دانشگاهیان را از بین ببرند که باید در مقابل اینگونه تحرکات هوشیار بود و اجازه نداد فضای امنیتی به مراکز آموزش عالی برگردد.

به گزارش امید،دکتر محمدرضا عارف در دیدار جمعی از جوانان استان لرستان شکل گیری فضای امید در کشور را نتیجه تلاش و حضور همه جانبه جوانان در انتخابات خرداد 92 دانست و گفت: اگر میدان داری جوانان در انتخابات ریاست جمهوری نبود مطمئنا جریان اصلاح طلب و اعتدالگرا نمی‌توانست به موفقیت دست پیدا کنند و بسیاری از مدعیان اهل سیاست که امیدی به تغییر فضا نداشتند بعد از به میدان آمدن جوانان وارد عرصه انتخابات شدند.

وی با بیان اینکه عده‌ای می خواهند تمام هزینه‌ها را متوجه جوانان کنند ،خاطرنشان کرد: جریان مقابل اصلاحات تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته حضور خود در ساختار قدرت را مادام العمر و دایمی می‌دانست و بر این باور بود اصلاح‌طلبان وارد عرصه انتخابات نخواهند شد ولی حضور با انگیزه جوانان در انتخابات، شور و نشاط را مجددا وارد فضای سیاسی کشور کرد و بسیاری از معادلات را از بین برد.
رئیس بنیاد امید ایرانیان با تاکید بر اینکه  تجربه نشان داده است اگر مردم در صحنه باشند جریانات انحصارطلب هیچ جایگاهی در جامعه نخواهند داشت،یادآور شد: ادامه فضایی که در دانشگاه ها بود در شان انقلاب  و نظام و جامعه دانشگاهی نبود و مشخص بود حاکمیت تفکر امنیتی در دانشگاه به بن بست خواهد رسید هر چند در مقطع فعلی عده‌ای که منافعشان به خطر افتاده است تمام تلاششان را برای احیاء فضای امنیتی در دانشگاه انجام می‌دهند که باید در مقابل اینگونه تحرکات هوشیار بود و تلاش کرد فضای نشاط و امیدواری بر دانشگاه ها حاکم شود تا دانشگاه بتواند رسالت خود را در مقابل نظام و مردم به نحو احسن انجام دهد.
وی با بیان اینکه باید تصمیم گیری درباره دانشگاه و دانشگاهیان درچارچوب سیاست‌ها و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط خود دانشگاهیان انجام شود، افزود: متاسفانه فضای کشور بیش از اندازه سیاست زده شده است. باید سهم تشکلهای غیر سیاسی و سمن‌ها در تصمیم گیری‌های کشور افزایش پیدا کند به همین دلیل باید به دنبال تقویت نهادهای مردم سالار بود و بهترین مکان برای تقویت نهادهای مدنی دانشگاه‌ است.
عارف با بیان اینکه عده‌ای به دنبال استفاده ابزاری از جوانان هستند، به انتخابات مجلس آینده اشاره کرد و گفت: بر این باوریم که جوانان باید در مجلس آینده نقش و حضور جدی داشته باشند. باید تلاش کرد تا مشارکت بالای مردم خوب کشورمان را در انتخابات آینده داشته باشیم و جوانان در این راستا مسئولیت سنگینی بر عهده دارند.
وی تاکید کرد :انشالله با حضور جدی همه تفکرات درعرصه انتخابات و مشارکت حداکثری مردم ،مجلس آینده مجلسی مقتدر، متخصص ،کارآمد ، دلسوز و همراه دولت باشد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسشی در خصوص نحوه برخورد نهادهای نظارتی با کاندیداهای انتخابات مجلس ،گفت: همه دستگاه‌های متولی امر انتخابات باید رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در حق الناس دانستن رای مردم را مورد توجه جدی قرر دهند و ملاک همگان اجرای دقیق قانون باشد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین درباره برخی مباحثی که اخیرا درخصوص تفکیک جنسیتی مطرح شده است،گفت: معتقدم طرح اینگونه مباحث هیچ منفعتی برای کشور ندارد مردم ما بسیار فهیم و تیزهوش هستند و عملکردها و تصمیمات مسئولان را در دروه‌های مختلف با شعارهایشان مقایسه می‌کنند . نباید بگونه ای عمل کنیم که کرامت انسانها بخصوص بانوان گرانقدر ما تحت تاثیر نگاه سیاسی خدشه دار شود.
عارف با تاکید بر ضرورت حفظ فضای آرامش در کشور و پاسخگویی به مطالبات به حق مردم، به اوضاع منطقه اشاره کرد و گفت: اوضاع منطقه با مدیریت پشت پرده  برخی کشورهای غربی متلاطم است و در این فضا اوضاع داخلی کشور باید آرام باشد تا برخی کشورها چشم طمع به کشورمان نداشته باشند .ما می توانیم در حل و فصل مشکلات حاد منطقه تاثیر گذار باشیم و نقش اساسی خود را بازی کنیم.
 

افزودن نظر جدید