نامه پانزده انجمن اسلامی به دکتر روحانی

انزده انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هاي سراسر كشور در بیانیه ای خطاب به رئیس جمهور منتخب ملت، از وی خواستند به مشکلات و مطالبات دانشجویان رسیدگی کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی امید، در این بیانیه با اشاره به محدودیت های سال های اخیر برای فعالیت انجمن های اسلامی، آمده است: «خواسته به حق ما دانشجويان هم که در پي تحقق همه شعارهاي انقلاب در تمام بخش هاي جامعه هستيم، از جنابعالي اينست که در انتخاب وزرای فرهنگی و مسئولين مرتبط با امور اين سنگر انسان ساز علاوه بر خدوم بودن و انقلابي بودن به اين نکته توجه کنيد که فرد گمارده شده به دور از هر اقدام سليقه اي در مقابل همه افکار به قانون پايبند بوده و سابقه اي روشن در ارتباط با فضاي فرهنگي دانشجويي داشته باشد.»

متن کامل این بیانیه در ادامه می آید:

بسمه تعالی

بیانیه پانزده انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هاي سراسر كشور
خطاب به رئیس جمهور منتخب ملت ایران

جناب آقای دکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب
انتخاب شایسته جنابعالی توسط مردم ایران اسلامی که همراه با آغاز یک حماسه سیاسی بود به شما و مردم عزیز ایران تبریک عرض کرده و از خداوند منان خواهان موفقیت شما در انجام این مسئولیت مهم آنهم در شرایط فعلی کشور هستیم.

مردم عزیز ایران در روز 24 خرداد 92 بار دیگر نشان دادند که از درک سیاسی بالایی برخوردار بوده و علیرغم اغوای بدخواهان و فرصت طلبان، در هر بزنگاهی که انقلاب اسلامی خود را در خطر بینند، با حضور پرشور و آگاهانه در صحنه، خواب تنگ نظران را آشفته می کنند.

اینک اما جشن پیروزی خاتمه یافته و زمان کار و برنامه ریزی برای شناخت مطالبات اقشار مختلف مردم فرارسیده است.

در این میان؛ما انجمن های اسلامی دانشجویان به عنوان باسابقه ترین تشکل دانشجویی به نمایندگی از قشر دانشجو، نخستین مطالبات این قشر را با شما در میان می گذاریم:

1-       جناب آقای روحانی! آنگونه که جنابعالی در سابقه خود نشان داده و در پیام خود نيز مطرح کرده اید، به شعارها و برنامه های خویش پایبندید. لذا انتظار داریم حتما عزم جدی خود را بر عمیق ترین خواسته ی جامعه یعنی بهبود اوضاع اقتصادی، معیشتی و بیکاری قرار دهید، مطالبه اي که قطعا شما از مردم عزیز بيشتر شنیده اید.

2-       جنابعالی در جریان رقابت های انتخاباتی نماد خود را «کليد» قرار داديد و اين نشانه ای بود بر تحقق اميدهاي قلبی مردم و پایان اشک های حلقه زده در چشمان شان. اینک که این کلید نمادین در مقام نمود و نمایش عملی قرار گرفته؛ ما دانشجویان نیز دستان شما را به گرمي مي فشاريم تا با کليد تدبير و اميد، قفل هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي را باز کنيد. 

3-       انصراف جناب آقای دکتر عارف که از مدتها قبل به عنوان نماینده جنبش اصلاحات خود را آماده حضور در عرصه انتخابات کرده بود، زمینه ساز مشارکت هرچه بیشتر مردم و پيروزي جنابعالي گردید. لذا ضمن تشکر و قدردانی از ایشان و همراهانشان در انتخابات، از جنابعالی تقاضا داریم با توجه به تجربیات ارزشمند و همچنین برنامه های تدوین شده ایشان به نحو موثری استفاده نمایید. به ویژه تجربیات دانشگاهی و شناخت ایشان از مسائل مبتلا به دانشگاه های ما که حاصل شنیدن درد دل هاي دانشجويان دغدغه مند است. 

4-       در دوران تبليغات انتخاباتی، آنچه که توجه ما را به شما و همچنين دکتر عارف جلب کرد، حمايت از دانشجويان فعال علي الخصوص انجمن هاي اسلامي دانشجویان بود که به طور ویژه مورد تأکید دکتر عارف قرار گرفت. برای ما انجمن های اسلامی که علیرغم سوابق درخشان در انقلاب اسلامی و رخدادهای مختلف سیاسی از جمله حماسه دوم خرداد، سالهاست در معرض فشار و آزار نهادهای دانشگاهی و غیردانشگاهی قرار گرفته ایم؛ شنیدن دغدغه هایمان از زبان کاندیداهای انتخابات و آنهم در جدی ترین برنامه های رسانه ملی، مایه خرسندی بود. مسائلی چون رکود علمی و فرهنگی، انسداد سیاسی و تک قطبی شدن فضا به نفع گروه های هوادار دولت، انقباضي شدن فضاي دانشگاه ها، ايجاد مشکلات براي دانشجويان فعال سياسي و...

در طول چند سال گذشته متاسفانه دانشگاه هاي کشور و دانشجوياني که بنا به فرمايش مقام معظم رهبري در پي راه اندازي کرسي هاي آزاد انديشي بودند با کساني مواجه شدند که برخلاف فرمايش رهبري نظام در پي دور کردن دانشگاه از سياست بودند و در اين راه سختي هاي فراواني تحمل کردند.

اوج این فشارها در یک سال گذشته بود که با بالا گرفتن تب انتخابات، مدیران انحصارطلب راه را بر فعالیت تشکلهای منتقد بستند و مانع از احیای انجمن های اسلامی شدند. روساي برخي دانشگاه ها در نهایت بی توجی به قانون از اعطای مجوز فعاليت به انجمن هاي اسلامي سر باز زده اند که تعدادشان به بیش از 15 انجمن رسیده است. حتی در برخي دانشگاه ها شاهد آن بودیم که شخص رياست دانشگاه به پشتوانه وزير محترم و برخي اعضاي هيئت نظارت مرکزي بر تشكلهاي اسلامي با انجام هر برنامه قانوني مخالفت مي کند و متاسفانه حتي بعد از انتخاب معنادار شما و مطالبه ملي جهت تغيير اين شرايط همچنان رؤساي دانشگاه ها رويكرد افراطی و غير قانوني قبلي خود را ادامه مي دهند و گويا از شعار اعتدال شما برداشت واقعي نداشته اند.     
   
از شما که خطاب به ادعای رقبا در نقد اقدامات امنیتی گذشته فرمودید: "من حقوق دان هستم نه سرهنگ"، انتظار داریم با روی کار آمدن دولت جدید، روحی تازه در کالبد دانشگاه ها دمیده شده و زخم های برجای مانده التیام یابند.

امروز اما مجال گله گذاری از گذشته نیست و باید رو به امید و آینده حرکت کرد. خواسته به حق ما دانشجويان هم که در پي تحقق همه شعارهاي انقلاب در تمام بخش هاي جامعه هستيم، از جنابعالي اينست که در انتخاب وزرای فرهنگی و مسئولين مرتبط با امور اين سنگر انسان ساز علاوه بر خدوم بودن و انقلابي بودن به اين نکته توجه کنيد که فرد گمارده شده به دور از هر اقدام سليقه اي در مقابل همه افکار به قانون پايبند بوده و سابقه اي روشن در ارتباط با فضاي فرهنگي دانشجويي داشته باشد. از شما انتظار داریم دست های مداخله گر را کوتاه و چشم های تنگ نظر را آگاه کنید تا دانشگاه مجال بازسازی علمی، فرهنگی و سیاسی پیدا کند.

در پایان این نکته را متذکر می شویم که شادي امروز مردم نشان مي دهد که آراء شما، بازتاب مشکلات و مطالبات مردمی رنج کشیده در صندوق های انتخابات بوده و البته جنابعالي هم با حضور و برنامه هایتان توانسته ايد اعتماد عمومی را برگردانيد. انشاء ا… که قدر اين رأي ها را بدانيد و به خوبي از آنها پاسداري کنيد.

بار ديگر پيروزي دولت تدبير و اميد را به همه ايران دوستان تبريک مي گوييم و برای موفقیت شما در اجرای برنامه های خود، توفیق الهی را آرزو می نماییم.

انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي شيراز
انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي سمنان
انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه فني باهنر شيراز
انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي مشهد
انجمن اسلامي دانشجويان پيرو خط امام دانشگاه سيستان و بلوچستان
انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي لرستان
انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه فسا
انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي ساري
انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي بيرجند
انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي مازندران
انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه فناوری های نوین قوچان
انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي كرمان
انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي بجنورد
انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه اشراق بجنورد
انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي گرگان
 

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید