بررسی زوایای پیدا و پنهان یک نامه:

نامه‌اي كه بذرپاش به احمدي نژاد ننوشت

رضا بردستاني در آفتاب يزد نوشت:

 در تمام تاریخ سیاسی ایران ـ حداقل در سی و پنج سال گذشته ـ نظیری برای مهرداد بذرپاش نمی توان یافت! سیاستمداری جوان که همراه با دولت عدالت محور خیلی زود و بدون هر پشتوانه تجربی- مدیریتی، جایگاهایی را تجربه و تصاحب کرد که کمتر کسی می تواند حتی آرزوی آن پست ها را در خلوت و تنهایی خود نیز داشته باشد. از روابط نسبی و سببی با برخی از نزدیکان احمدی نژاد که درگذریم وی نخست خود را به عنوان یکی از مشاورترین مشاوران جوان محمود احمدی نژاد مطرح کرد و خیلی زود هوای نشستن بر صندلی های سیاسی- مدیریتی وی را راهی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا کرد، همان جایی که خاطرات خوشی از آن ندارد یا بهتر است بگوییم تلخ ترین خاطرات را از همانجا به یادگار نگاه داشته است.

مدیریت در مجموعه ی بزرگ و صنعتی سایپا در 28 سالگی و نهایتا ریاست بر سایپا از آن جمله مشاغلی است که آقای بذر پاش آن را در عنفوان جوانی تجربه کرده است این ترقی مدیریتی به طور قطع نه ارتباطی به تحصیلات وی دارد و نه در قاعده شانس و اقبال می گنجد و نه حتی به زعم کسانی که قائل به رعایت قواعد بازی هستند در گردونه  روابط جایی برای آن در نظر گرفته اند زیرا بردن چنین بلیط هایی به نوعی با دور زدن«نیروی لایتناهی کیهانی»نیز از جمله اوامر غیر ممکن و هرگز دست نیافتنی است. رفت و آمدهای مدیریتی و نهایتا اخذ مجوز روزنامه وطن امروز و تکیه زدن بر صندلی سبز بهارستان دنباله همان«یکی صدتا یا یکی هزارتا پیمودن»پله هایی است به نام ترقی! که بیشتر به افسانه شبیه است تا واقعیت!
اگرچه در نظام سیاسی-حزبی وی را اصولگرا می دانند اما با دنبال کردن برخی از جریانات دو-سه ساله اخیر؛ پیوند مستحکم تر وی با جبهه پایداری به باور ذهن و حقیقت رخ داده ها نزدیک تر است یعنی این چهره همچنان جوان در عالم سیاست! در جبهه گیری های تا قبل از نشستن بر صندلی هیأت رئیسه مجلس چنین می نماید که متمایل به طرفداران یک طرز فکر خاص است که آن طرز فکر خاص! پشتیبان ایدئولوژیک جبهه پایداری محسوب می شود اما با قرار گرفتن در بین اعضای محترم هیأت رئیسه مجلس اندکی از چاشنی پشتیبان پایداری های بودن کاسته شده و این حرکت و همراهی را به جاهایی دیگر منتقل کرده است که نمونه هایی از آن را می توان به عینه در تیترهای نخست روز وطن امروز ملاحظه کرد. از مجموعه خاطرات مطبوعاتی بر یاد مانده در ذهن، و شاید جالب توجه ترین آن، یادداشتی است مهمور به مهر مهرداد بذر پاش منتشر شده در روزنامه قدس در آستانه سالروز شهادت مدرس که برای نگارنده بسی مایه خرسندی شد که نماینده ای از نمایندگان مجلس دست به قلم شده است و مدرس و بایدهای نمایندگی مجلس را پیش چشم اورده، ایده آل های محکمی را تصویر و تبیین ساخته است.
تیترهای انتخابی وطن امروز با مدیرمسئولی مهرداد بذر پاش نشان می دهد خیلی از بر روی کار آمدن«تدبیر و امید»خرسند نیست که این حدس را نیز اگر لامحاله استنباط کنیم جمله معروف«نکند هم سانتریفیوژها نچرخد هم چرخ زندگی مردم»نشان می دهد دلواپسی بذرپاش با دلواپسی دلواپسان از یک خانواده و تحقیقا از یک جنس و گونه است.
این ها مقدمه ای بود برای یک حاشیه نگاری شتابزده بر توصیه نامه قابل تأمل که از مبدأ بذرپاش به مقصد عارف صادر شده است.
این توصیه نامه پس از آن نوشته و ارسال شده است که محمدرضاعارف مهمترین مسئله امروز اصلاح طلبان(از نقطه نظر سیاسی)انتخابات آتی مجلس عنوان کرده است. این توصیه نامه هدایت شده نشان می دهد نه تنها مهم ترین مسئله امروز اصلاح طلبان از زاویه سیاست روز مسئله انتخابات مجلس آینده در اسفند 1394 است که علی القاعده هرگونه انتخاباتی ـ حتی ریاست جمهوری 1396ـمهم ترین مسئله همه ی احزاب و فعالین سیاسی است پس بذرپاش در قالب سؤالاتی معنادار نشان داده است مهم ترین مسئله امروز اصولگرایان و پایداری ها نیز انتخابات آتی مجلس است پس برای عقب نیافتادن از قافله، توصیه نامه نگاری نیز بد نیست و اما در این توصیه نامه دلسوزانه و مشفقانه! می خوانیم:
جناب آقای دکتر عارف
با سلام و تحیت
مهم‌ترین مساله ما انتخابات مجلس است. این جمله‌ای است که مرتب از شما در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها شنیده می‌شود و برخی از رسانه‌های خاص مرتب به آن می‌دمند. در این خصوص لازم است نکاتی را اشاره نمایم.
به نظر شما گران کردن نان، گاز، آب، برق و بسیاری از اقلام دیگر و پرداخت نکردن یارانه متعلق به آن چه میزان اهمیت دارد؟
به نظر شما رشد واردات حدودا 100 درصدی بسیاری از کالاها و اقلام اساسی و مصرفی و سرمایه‌ای از جمله روغن پالم و ایجاد اشتغال برای کارگران خارجی چه میزان دارای اهمیت است؟
به نظر شما رکود دامن‌گیر در صنایع کشور که باعث بیکاری جوانان است، از مسائل مهم به شمار می‌آید؟
به نظر شما پرداخت نکردن وام ازدواج سه میلیون تومانی مساله مهمی نیست؟
به نظر شما از بین رفتن سرمایه مردم در بورس، مساله مهمی به شمار نمی‌آید؟
به نظر شما گران کردن دو برابری مسکن مهر و تعطیلی آن پروژه اصلا مساله مهمی به حساب می‌آید؟
به نظر شما کاهش قیمت نفت به حدود کمتر از 60 دلار در سایه ناکارآمدی تحرکات بین‌المللی و کاهش 45 درصدی درآمدهای نفتی کشور از این محل، مساله مهمی به شمار نمی‌آید؟
اینها تنها بخش کوچکی از مهم‌ترین مسائل ما است. انشاءالله با نگاهی واقع‌بینانه‌تر به موضوعات، مهم‌ترین مساله شما هم از این جنس موضوعات باشد.
و العاقبه للمتّقين/برادر کوچک شما/مهرداد بذرپاش/26/9/93
این نامه مخاطبی خاص در ظاهر و مخاطبی عام در باطن دارد پاسخ به سؤالات را بر عهده دکتر عارف می نهیم چون هم می داند و هم می تواند اما سؤال مهم ایجاد شده در ذهنی پرسشگر این است که آیا این جوان مهربان و دلسوز در کارنامه فعالیت های نوشتاری خود مشابه چنین توصیه نامه هایی دارند که موفق به مطالعه آن نشده باشیم؟
مثلا می توان توصیه نامه ای از ایشان یافت خطاب به آقای دکتر احمدی نژاد با این مضمون:
جناب آقای دکتر احمدی نژاد
با سلام و تحیت
مهم‌ترین مساله ما رعایت قانون، شایسته سالاری و حفظ امید و اطمینان در مجموعه های بزرگ صنعتی است از حسن نظر شما بسیار سپاسگزارم و از این که اینجانب را برای مدیریت بر مجموعه عظیم و صنعتی سایپا برگزیده اید  صمیمانه تشکر می کنم  اما از آن جایی که این انتخابات در این برهه از زمان ممکن است سؤالات، ابهامات و شائبه هایی ایجاد نماید در این خصوص لازم است نکاتی را گوشزد و به آن اشاره نمایم.
به نظر شما مدیریت بر چنین مجموعه هایی(بزرگ و تأثیر گذار بر روند صنعت خودرو سازی در شرایط سخت تحریم های کمر شکن!) به صرف اعتماد ریاست دولت به شخصی خاص بدون در نظر گرفتن توانایی های مدیریتی، سوابق اجرایی و تحصیلات آکادمیک و نیز بدون در نظر گرفتن مدیرانی توانمند، کاربلد و باسابقه در همان مجموعه سؤال برانگیز نیست؟ این سؤال برانگیز بودن برای شما تا چه میزان اهمیت دارد؟
به نظر شما تبعات سیاسی-اقتصادی چنین انتخاب یا انتصابی که احتمالا دوست و دشمن، همراه و منتقد و دور و نزدیک را متعجب خواهد ساخت بر روند حرکتی صنعت خودرو سازی با تأکید بر این موضوع که  تخصصی بودن مدیریت بر مجموعه های اینچنینی امری غیر قابل اغماض است تا چه میزان می تواند جامعه مدیریتی را به حاشیه بکشاند و آیا به کار گماردن شخصی که خودتان قطعا می دانید در این زمینه تخصص و تجربه ای ندارد تا چه میزان می تواند بر انحراف افکار و اندیشه های جامعه تأثیر داشته باشد آیا آن انحراف افکار عمومی و اندیشه هایی که به دنبال چرایی این انتصاب خواهد رفت اساسا در نظر شما دارای اهمیت است؟
از این انتصاب حرف و حدیث دار که در گذریم آیا به نظر شما رکود دامن‌گیر صنعت ساختمان و تبعات تورم زایی که ممکن است از پس پروژه ی بررسی نشده ی مسکن مهر ظهور کند با این توضیح که این طرح عظیم هنوز در مقیاس هایی کوچکتر نیز آزمایش نشده است از مسائل مهم و مورد نظر حضرتعالی به شمار می‌آید؟
به نظر شما پرداخت نکردن وام ازدواج سه میلیون تومانی و سرمایه یک میلیون تومانی نوزادان تازه متولد شده مساله مهمی نیست؟
به نظر شما از بین رفتن ارزش واقعی بورس با توجه به رشد حبابی و غیرواقعی آن که در آینده ای نزدیک پرده از چهره خواهد گشود و به تبع آن اتلاف بخشی از سرمایه مردم در بورس رقم خواهد خورد و از آن مهم تر گردش سرمایه در بورس دچار افتی فاحش و وقفه ای غیر قابل تصور خواهد شد، مساله مهمی به شمار نمی‌آید؟
به نظر شما تأملی بیشتر در آغاز به کار طرح عظیمی به نام مسکن مهر که قطعا هیچ دولتی توان تحمل هزینه های سرسام آور آن را نخواهد داشت و احتمالا به تعطیلی این پروژه شتابزده تن در خواهد داد اصلا مساله مهمی برایتان به حساب می‌آید؟
به نظر شما اکنون که قیمت نفت در بهترین وضعیت ممکن است بهتر نیست تا بیشتر و بهتر به صنایع زیرساختی توجه نماییم و کمتر به مجموعه رفتارهای تبلیغی و روانی بپردازیم؟ آیا اندیشیده اید دولت های پس از شما اگر دچار کاهش قیمت نفت به کمتر از 100دلار شوند به دلیل رشد بی رویه نقدینگی هرگز نخواهند توانست حداقل هرج و مرج های اقتصادی را مدیریت نمایند! آیا سرنوشت درآمدهای نفتی کشور و هدایت منطقی این درآمدها از محل رشد خارق العاده قیمت، مساله مهمی به شمار نمی‌آید؟
اینها تنها بخش کوچکی از مهم‌ترین مسائلی است که گمان می کنم از انتصاب برادر کوچکتان بر مجموعه بزرگ سایپا از درجه اهمیت بالاتری برخوردار باشد. انشاءالله با نگاهی واقع‌بینانه‌تر به موضوعات مطروحه  نخست با مطالعه ای عمیق تر مدیری کارآمدتر بر آن مجموعه بگمارید و سپس به این مهم‌ترین مسائلی که قطعا گوشه ای از ذهن شما را به خود مشغول داشته است مهربانانه تر بیاندیشید البته امیدوارم مشغله های ذهنی شما هم از جنس همین موضوعاتی موضوعات باشد که گوشه هایی از آن برشمرده شد.
و العاقبه للمتّقين/برادر کوچک شما/مهرداد بذرپاش/ یکی از روزهای خدا

افزودن نظر جدید