مهمترین حواشی و جنجال‌های مجلس نهم

مجلس نهم در حالی رو به اتمام است که در طول فعالیتش، میزبان حواشی بسیاری از جمله یکشنبه سیاه، ماجرای قرداد گازی کرسنت، تهدید علی‌اکبر صالحی به مرگ و ... بود.

به گزارش امیدنامه، «نامه‌نیوز» می‌نویسد: مجلس نهم در حالی پا به اتمام می‌گذارد که در طول چهار سال فعالیت، میزبان حواشی بسیاری بود. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان در طول ادوار مجلس شورای اسلامی، دوره‌های ششم و نهم بیشترین کنش‌ها و واکنش‌های سیاسی را از سوی نمایندگان و البته رؤسای دولت‌های وقت به خود دید.

یکشنبه سیاه، قرداد گازی کرسنت، رسیدن مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 به پایان راه، بررسی برجام در مجلس و حواشی مربوط به آن از جمله موضوعاتی بود که باعث شد مجلس نهم بیش از مجالس دیگر پررنگ و جنجال‌ساز شود.

 

در گزارش زیر نگاهی داریم به مهم‌ترین و چالشی‌ترین اتفاقاتی که برای مجلس نهم جنجال‌ساز شد:

 

یکشنبه سیاه

 

صبح روز یکشنبه 15 بهمن 1391 طرح استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت احمدی‌نژاد در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. اما در ادامه جلسه و بعد از اظهارات موافقان استیضاح و دفاع وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، احمدی‌نژاد برای دفاع از وزیر خود به جایگاه ویژه آمد و با پخش یک کلیپ تصویری از صحبت‌های بین سعید مرتضوی و فاضل لاریجانی، فاضل لاریجانی را یک مفسد اقتصادی خطاب کرد. این موضوع باعث عصبانیت رییس مجلس شورای اسلامی و برخی از نمایندگان و البته واکنش مقام معظم رهبری به این اتفاق شد.

 

احمدی‌نژاد پیش از انتشار کلیپ ویدئویی صحبت‌های فاضل لاریجانی با سعید مرتضوی دلیل استیضاح وزیراش را جلوگیری دولت از زد و بندهای برادران لاریجانی و بدلیل انتقام‌گیری آنها عنوان کرد.

 

علی لاریجانی پس از اتمام صحبت‌های رییس‌جمهور، ضمن دفاع از خود و نقد عمل رییس قوه مجریه بیان کرد: برخی از همراهان و مدیران شما مشکلاتی و مفاسدی دارند که شما اجازه نمی‌دهید به این مسائل رسیدگی شود. اگر نزدیکترین فرد به ما تخلفی کرده باشد، می‌گوییم رسیدگی کنند. اگر برادر من هم خلافی کرده است باید مقابلش بایستیم.

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایشان اظهار کرد: قبل از حضور آقای احمدی‌نژاد در مجلس بابت استیضاح وزیر کار، شخصی به من گفت «احمدی‌نژاد گفته اگر لاریجانی این مسأله را حل نکند، نوار ویدئویی مربوط به یک از بستگان ایشان را منتشر خواهم کرد». آیا این کار شما توطئه‌آمیز و تهدیدآمیز نیست؟

 

مقام معظم رهبری و دفتر ایشان بارها ضمن انتقاد از اتفاق پیش‌آمده در جلسه استیضاح، مسئولان را به برادری و دوستی با یکدیگر سفارش کردند.

 

کارت‌های زرد فرجی‌دانا و جنجال بورسیه‌ها

 

بورسیه‌ها را می‌توان پس از جلسات پرحاشیه رأی اعتماد، دومین چالش جدی میان مجلس و دولت خواند، دولتی که به دنبال برملا کردن پرونده بورسیه‌ها و پیگیری مجدانه آن بود، درقبال مجلسی که خیلی هم علاقه‌مند به باز شدن این پرونده نبود.

 

استارت این تقابل هم با آغاز کار رضا فرجی‌دانا در قامت وزیر علوم دولت روحانی آغاز شد، رضا فرجی‌دانا که توانسته بود از هفت‌خوان مجلس برای حضور در این سمت انتخاب شود، به علت افشاگری وزارتخانه مطبوعش در زمینه پرونده بورسیه پای میز استیضاح کشیده شد و در نهایت پس از دریافت سه کارت زرد و با رأی موافق 145 نماینده از سمتش برکنار شد.

 

در بخشی از جلسه استیضاح وزیر علوم هنگامی که بیژن نوباوه در موافقت با استیضاح وزیر علوم در حال قرائت نطق خود بود، درگیری لفظی میان کمال‌الدین پیرمؤذن و جواد جهانگیرزاده رخ داد که اگر وساطت دیگر نمایندگان نبود، ممکن بود این درگیری تندتر هم بشود.

 

مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان 4 خرداد 1393 در یک نشست خبری از پاره‌ای از تخلفاتی که زیر عنوان بورسیه بیش از 3000 دانشجوی دکتری رخ داده، پرده برداشته و اعلام کرد: «1884 مورد تبدیل بورس خارج به داخل شدند از این تعداد 228 نفر معدل کارشناسی زیر 14 داشتند. معدل کارشناسی ارشد 305 نفر از تبدیل به داخل کنندگان زیر 16 بوده است. در مقابل نام 235 نفر هیچ عددی به عنوان معدل ذکر نشده است. شرط سنی 33 سال درباره 325 نفر رعایت نشده است. 183 نفرهم در پرونده خود سند محضری برای تعهد خدمت نسپرده‌اند».

 

دختران ساپورت‌پوش و جنجال علی مطهری در صحن علنی

 

در سومین سال از فعالیت مجلس نهم در جریان رسیدگی به سوال علی مطهری و ناصر موسوی لارگانی از وزیر کشور در مورد بی‌تفاوتی این وزارتخانه به پدیده بانوان ساپورت‌پوش، نماینده مردم تهران در مجلس اقدام به پخش تصاویری از دختران به اصطلاح بدحجاب و ساپورت پوش در صحن علنی مجلس کرد.

 

علی مطهری که به دلیل مواضع سیاسی و اجتماعی‌اش یکی از نمایندگان شناخته شده مردم در مجلس است با این اقدام موجی از واکنش‌های مثبت و منفی را در سطح جامعه و رسانه‌ها به راه انداخت.

 

پس از نمایش این تصاویر آنهم از مانیتورهای مجلس شورای اسلامی یکی از سایت‌های کشور در مطلبی با انتقاد از این اقدام علی مطهری از نمایندگان خواست تا تصاویر مردان و زنان معتاد، بی‌خانمان و دیگر تصاویری از مشکلات اجتماعی نیز در صحن علنی و برای نمایندگان مجلس به نمایش دربیاید.

 

یکی از حواشی نمایش این تصاویر همهمه و سروصدا در میان نمایندگان بود که در ادامه آن علی مطهری با اشاره به همهمه ایجاد شده در مجلس به مزاح گفت: به نظر می‌رسد دوستان از دیدن این تصاویر به وجد آمده‌اند.

 

کرسنت گازی

 

ماجرای قراردادهای کرسنت گازی را می‌توان سومین چالش بزرگ میان دولت و مجلس نهم قلمداد کرد، پرونده ای که وزیر نفت دولت روحانی در تیررس اتهامات نمایندگان از جنس جبهه پایداری بود.

 

قرارداد کرسنت قراردادی است بین شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم با شرکت ملی نفت ایران که در زمان وزارت بیژن زنگنه در دولت های ششم و هفتم منعقد شد.بر اساس این قرارداد، مقرر شده بود که از سال 2005 میلادی، با لوله‌کشی در خلیج فارس، گاز میدان سلمان به امارات (مخزن مشترک با ابوظبی)، به میزان روزانه 500 میلیون فوت مکعب (به قول برخی منابع 600 میلیون فوت مکعب) به امارات صادر شود.

 

بیژن زنگنه، وزیر نفت دولت یازدهم تاکنون بارها بر سر این موضوع به بهارستان خوانده شد و به سوالات نمایندگان مجلس نهم بر سر جزئیات پرونده کرسنت پاسخ داد، پرسش و پاسخ هایی که همچنان ادامه دارد.

 

حمله به علی مطهری و نطقی که ناتمام ماند

 

علی مطهری در جلسه علنی یکشنبه 21 دی ماه ۱۳۹۳ در نطق خود گریزی به مسأله حصر و محدودیت‌های فردی و اجتماعی میرحسین موسوی و مهدی کروبی زد و ضمن ارائه راه حل برای اتمام این ماجرا، از یک‌طرفه به قاضی رفتن بعضی‌ها و موضع‌گیری صدا‌و‌سیما در قبال بزرگداشت روز نهم دی انتقاد کرد.

 

سخنان فرزند شهید مطهری در حالی ناتمام ماند که عده‌ای از نمایندگان پارلمان ضمن سر دادن شعار «مرگ بر فتنه‌گر» از وی انتقاد کردند و قصد برخورد فیزیکی با او را داشتند.

 

کار آنقدر بالا گرفت که نادر قاضی‌پور، عابد فتاحی و مصباحی‌مقدم برای حفاظت از مطهری دور جایگاه او حلقه زدند و از او خواستند که به صحبت‌های خود پایان دهد. اما مطهری همچنان به نطق خود ادامه داد و کار به جایی رسید که نایب رییس مجلس دستور اتمام جلسه را داد.

 

بعد از این اتفاق، علی مطهری چندین و چندبار به رییس مجلس نامه نوشت و خواستار برخورد با عاملان این اتفاق شد که البته نتیجه‌ای را در بر نداشت.

 

از حواشی برجام و توافق نامه ژنو تا تهدید صالحی به مرگ

 

در طی دو سال مذاکره و چانه‌زنی ایران با کشورهای 1+5 برخی از اعضای جبهه پایداری در داخل و خارج از خانه ملت بارها سعی بر برهم زدن مذاکرات و مانع تراشی برای اجرای برجام داشتند. آن‌ها با برگزاری نشست‌ها و همایش‌های در بین توده‌های مردم خواستار توقف مذاکرات و بازگشت به دوران تحریم بودند و دستاوردهای نظام انقلابی ایران در صحنه سیاست خارجی را نوعی خود فروشی و ذلت قلم داد کردند.

 

حمید رسایی یکی از سرسخت‌ترین منتقدان برجام، گفت: به دلیل باقی‌ماندن تحریم‌های ظالمانه، بازرسی‌های بی‌سابقه از مراکز نظامی و نفوذ دشمن، تقویت احتمال حمله نظامی و توقف پیشرفت کشور با برجام مخالفم.

 

سعید جلیلی، مذاکره