مرگ مشکوک دانشجوی دکترای علوم سیاسی

یک دانشجوی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران که گفته می‌شود سال آخر دکترای روابط بین‌الملل را می‌گذراند، خودکشی کرد.

به گزارش امید به نقل از خرداد، در حالی که برخی رسانه‌ها، دلیل مرگ این دانشجو را خوردن "سیانور" اعلام کرده‌ و نوشته‌اند "حسین خجسته‌نیا دانشجوی دکترای روابط بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی با خوردن سیانور مقابل مسؤولان دانشکده حقوق و علوم سیاسی خودکشی کرد و در راه بیمارستان درگذشت"، دانشگاه تهران گفته است "هنوز معلوم نیست که او خودکشی کرده باشد."

سید فضل‌الله موسوی رئیس دانشکده حقوق و علوم‌سیاسی دانشگاه تهران نیز درباره اخبار ضد و نقیضی که در خصوص فوت یکی از دانشجویان دکتری این دانشگاه، وجود دارد به سایت مشرق گفته است: این دانشجو مشغول صحبت کردن با تلفن همراهش بوده و یک باره بر زمین افتاد و از هوش رفت و پس از انتقال به درمانگاه از دنیا رفت. وی از دانشجویان کوشا و ساعی ما بود و هیچ مشکلی با دانشکده نداشت و خود را برای دفاع از پایان نامه اش آماده می کرد.

سایت مشرق همچنین به نقل از برخی از افرادی که به گفته‌این سایت "با این دانشجو آشنایی داشتند"، نوشته است: حسين خجسته نيا را از نزديك مي‌شناختم، به حق يكي از نخبگان رشته روابط بين الملل در ايران بود و لياقت عضويت در هيئت علمي دانشگاه تهران را داشت. ولي با وجود تلاش و پيگيري فراوان هيچ دريچه اميدي جهت جذب در هيچ دانشگاه و يا پژوهشكده‌اي را فراروي خود نميديد. حسين علي‌رغم مشكلات فراواني كه در زندگي داشت انساني محجوب به حيا و خوددار بود.... آقای دکتر حسین خجسته‌نیا همکلاسی دوره ارشد من بودند. هر وقت می دیدمش، بنده خدا از اینکه دانشگاه تهران و سایر دانشگاه‌ها هی دکترا می‌گیرند و ارزش دکترا را به پایین‌تر از کارشناسی رسانده‌اند می‌نالید. چرا که الان متأسفانه فقط رابطه برای پیدا کردن شغل مهمه نه سواد. مطمئنم اگر ایشون یک کار ماهانه یک نیم میلیونی داشت به این وضعیت نمی افتاد.. من همكلاس آقاي خجسته‌نيا در دوره دكتري بودم، از مسؤولان دانشگاه تهران و مقامات مسؤول تقاضا دارم به دقت موضوع را بررسي كنند و از تقصير دكتر "..." و بي تفاوتي مسؤولان دانشكده نسبت به مشكلات دانشجويان گذشت نكنند. دكتر "..." با اذيت و آزار و توهين و تحقير دانشجويان و همكاران خود، از نظر روحي و رواني آنها را تحت فشار قرار مي‌دهند. من با وجود همه موانعي كه ايجاد كردند سه سال است كه دفاع كردم اما اينها آقاي خجسته‌نيا را تعمدا در امتحان جامع و پيش‌دفاع و دفاع معطل كردند تا كار به اينجا كشيد... من ایشون رو از نزدک می‌شناختم. بنده خدا رو تو گروه و دانشکده خیلی اذیت کردند. مدیر گروه روابط بین‌الملل و رئیس دانشکده رو مقصر میدونم.

همچنین دکتر خضری، مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه تهران با عدم تایید ادعای برخی سایت‌ها مبنی بر خودکشی این دانشجوی دکتری با خوردن سیانور، گفت: هنوز درباره اینکه علت مرگ چه بوده و اگر مرگ خدای ناکرده عمدی باشد و اینکه انگیزه وی چه بود، خبری نداریم و هنوز گزارشی از مراجع ذیربط در این باره ارائه نشده است.

وی با بیان اینکه این دانشجو فردی منظم و موفق بود، ادامه داد: همچنین وی هیچ پرونده‌ای در مرکز مشاوره نداشت. این دانشجو بعد از خروج از اتاق ریاست دانشکده، در صحن دانشکده حقوق و علوم سیاسی تقاضای یک لیوان آب کرده و بعد از لحظاتی بر زمین می‌افتد و برغم تلاش‌های فراوان پرسنل مرکز بهداشت، این دانشجو متاسفانه درگذشت. مدیرکل روابط عمومی دانشگاه تهران در خاتمه بر پیگیری این پرونده از سوی دانشگاه تاکید کرد.

هیات رئیسه دانشگاه تهران نیز در اطلاعیه‌ای درگذشت این دانشجو را تسلیت گفت. در متن اطلاعیه آمده است: با کمال تأثر و تأسف با خبر شدیم جناب آقای حسین خجسته‌نیا، دانشجوی دکترای روابط بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دعوت حق را لبیک گفتند. هیأت رئیسه دانشگاه تهران ضمن ابراز تأسف، این مصیبت را به خانواده ایشان و جامعه دانشگاهی تسلیت عرض نموده، رحمت و مغفرت واسعه الهی برای آن مرحوم و سلامتی و شکیبائی برای بازماندگان وی را از درگاه خداوند منان مسئلت می‌نماید.»

افزودن نظر جدید