مخالفت لاریجانی با فراکسیون اعتدال

نماینده مردم ارومیه با بیان اینکه دیگر تشکیل فراکسیون اعتدال را دنبال نمی‌کند، گفت: ماحصل‌ گفت‌وگوهایی که به برخی افراد تاثیرگذار دولت داشته‌ام، می‌گوید که مقام عالی‌رتبه دولت هم همانند لاریجانی موافق تشکیل فراکسیون اعتدال نیست.

به گزارش امید به نقل از تسنیم عابد فتاحی نماینده مردم ارومیه و عضو هیئت موسس فراکسیون اعتدال  گفت که شخصاً از تشکیل فراکسیون اعتدال انصراف داده و دیگر به دنبال تشکیل این فراکسیون نیست.

وی با بیان اینکه، ممکن است دیگر اعضای هیئت موسس فراکسیون اعتدال بر تشکیل این فراکسیون اصرار داشته باشند اما او دیگر چنین تصمیمی ندارد، گفت: بنده در چند روز اخیر نشست‌ها و دیدارهای مهمی با شخصیت‌های تاثیر گذار مجلس و دولت داشتم و در مجمع به این جمع بندی رسیدم  که تشکیل فراکسیون اعتدال به صلاح دولت نیست و نظم فراکسیونی مجلس را برای از بین می‌برد.

فتاحی در پاسخ به این سؤال که ارزیابی دولتی‌ها از تشکیل فراکسیون اعتدال چه بوده است؟، تاکید کرد: با برخی معاونت‌های مهم پارلمانی دولت گفت‌وگو که می‌کردم، آنها همه می‌گفتند، با تشکیل فراکسیون اعتدال، دولت از سوی جبهه پایداری و فراکسیون اصولگرایان تحت فشار بیشتری خواهد بود. احساس کردم دولتی‌ها از تشکیل فراکسیون اعتدال به دلیل نزدیکی فراکسیون رهروان به جبهه پایداری و فراکسیون اصولگرایان شدیداً وحشت دارند.

وی گفت: با آقای لاریجانی هم صحبت کردم، به ایشان گفتم ما از اینکه فراکسیون رهروان ولایت در استیضاح آقای فرجی‌دانا با حامیان دولت همراهی نکرد، نگرانیم چرا که انتظار داشتیم رهروان ولایت مانع استضاح وزیر علوم شود؛ آقای لاریجانی توضیحی در این باره داد و سپس گفت برای حمایت از دولت لازم است فراکسیون اکثریت مجلس که همان فراکسیون رهروان ولایت است تقویت شود اما اگر فراکسیون اعتدال تشکیل شود، دیگر هیچ فراکسیونی اکثریت نخواهد بود و البته ممکن فشار فراکسیون رقیب به دولت بیشتر شود که این به صلاح نیست.

نماینده مردم ارومیه همچنین گفت: نمی‌خواهم بگویم پیغامی از سوی مقام عالی‌رتبه دولت دریافت کرده‌ام اما احساسم و خبرهای که به من رسیده و ماحصل‌ گفت‌وگوهایی که به برخی افراد تاثیرگذار دولت داشته‌ام، می‌گوید که مقام عالی‌رتبه دولت هم موافق تشکیل فراکسیون اعتدال نیست؛ برخی دولتی‌ها گفتند تشکیل فراکسیون اعتدال جبهه پایداری در مجلس تقویت و جایگاه دولت را تضعیف کرد که همین امر موجب ناراحتی من شد چون در روز استیضاح دیدم که چگونه این اقلیت سیاسی در مجلس چگونه قدرت‌نمایی می‌کرد.

فتاحی در پاسخ به این سؤال که آیا ترس از وکیل‌الدوله خطاب شدن موجب انصراف وی از حضور در فراکسیون اعتدال شده است؟، گفت: همین الان به همه می‌گویم که بنده، عابد فتاحی بعد از پایان دوره فعلی نمایندگان به مطب خود باز خواهم گشت و قطعا کاندیدای انتخابات بعدی مجلس نخواهم شد؛ وکیل‌الدوله کجا بود من حتی دعوت برخی‌ دولتی‌ها را برای نشست در پاستور نپذیرفتم چون سیاسی نیستم، عضو هیچ حزب و جناحی هم نیستم و برایم تنها منافع ملی و کشورم مهم است و خود را سرباز رهبرم می‌دانم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره مهمترین دلیل برای انصراف از حضور در فراکسیون اعتدال گفت، اگر بخواهم رک و صریح بگویم، باید اعتراف کنم که مهمترین دلیل، مخالفت آقای لاریجانی بود. بنده ایشان را سرمایه‌ملی و فردی خوش‌فکر، اندیشمند با استدلال‌های قوی می‌دانم و برای ایشان احترام خاصی قائل هستم؛ شفاف می‌گویم وقتی دیدم ایشان گفتند، تشکیل فراکسیون اعتدال موجب تقویت فراکسیون رقیب و تضعیف فراکسیون اکثریت می‌شود، پذیرفتم که دیگر این راه را ادامه ندهم .

افزودن نظر جدید