محمدرضا عارف :رئیس جمهور موضوع رفع حصر را با جدیت بیشتری دنبال کند/در انتخابات سال 94 جریان اصلاح طلب تنها با حزب اعتدال و توسعه ائتلاف کرد

دکتر محمدرضا عارف در جریان سفر به قم با اعضای شورای مرکزی مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه و اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات قم دیدار کرد.

به گزارش امیدنامه ،رئیس فراکسیون امید در این دیدارها به عملکرد  جریان اصلاحات در دو دهه هشتاد و نود اشاره کرد و گفت: در دهه هشتاد جریان اصلاحات به دلیل عدم اجماع و همگرایی در انتخابات های مختلف با شکست های متوالی روبرو شد در حالی که بعد از 8 سال دولت اصلاحات و شرایط خوبی که در آن زمان حاکم بود نباید جریان اصلاحات  در سال 84انتخابات  را تقدیم رقیب می کرد.
وی ادامه داد. در سال 86 و در انتخابات مجلس هفتم لیست اصلاح طلبان موفق به حضور در مجلس نشد و در سال 88 نیز در یک زمین طراحی شده و بازی باخت –باخت قرار گرفتیم و تا مدتها درگیر حوادث بعد از انتخابات 88 بودیم.
وی  به رویکرد جریان اصلاحات در دهه ۹۰ اشاره کرد و گفت: در انتخابات سال 92 با   تجربه‌ای که از دهه 80 داشتیم با اجماع و هماهنگی در بدنه جریان اصلاحات به پیروزی رسیدیم در سال ۹۴ نیز در انتخابات مجلس دهم  با محوریت شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان علی رغم رد صلاحیت های گسترده ،در کلان شهرها با موفقیت‌های روبرو شدیم البته بعد از تشکیل فراکسیون امید با هجمه هایی از درون و بیرون جریان اصلاحات مواجه شدیم در حالی که تنها یک ماه از تشکیل فراکسیون امید گذشته بود. جالب اینکه عمده این هجمه ها از سوی افرادی بود که با لیست امید وارد مجلس شدند و راه خود را از ما جدا کردند.

رئیس فراکسیون امید با اشاره به تلاش جریانی در خارج از کشور در تخریب جریان اصلاح طلب،تصریح کرد: براندازانی که سالهاست بعد از پیروزی انقلاب در خارج از کشور برای نظام نقشه می کشند به این نتیجه رسیده اند که برای آنکه نظام از بین برود باید جریان اصلاح طلب را از پای دربیاورند برای همین رسانه های وابسته به جریان خارج از کشور نوک پیکان حملات خود را متوجه اصلاح طلبان کردند.
وی با بیان اینکه اصلاح طلبان جریان اصیل و ریشه دار انقلاب هستند  بر ضرورت حضور این جریان در انتخابات پیش رو تاکید کرد و گفت:در درون خانواده اصلاحات درخصوص چگونگی حضور در انتخابات بحث و تبادل نظر می کنیم و بر اساس شرایط پیش رو تصمیم خواهیم گرفت.

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با بیان اینکه در فعالیت جبهه ای زمانیکه شکست می خوریم هیچکس مسئولیت نمی پذیرد،خاطرنشان کرد: زمانیکه در انتخابات شورای شهر در سال 96 با  لیست های جعلی رو به رو شدیم هیچکس مسئولیت چنین اقدامی را نپذیرفت برای همین راهی جز تشکیل یک یا چند حزب فراگیر نداریم.

ضربه ای که لیست امید خورد از لیست انتخاباتی شهرهایی مانند قم و برخی کلان شهری دیگر شروع شد

وی با تاکید بر اینکه قرار نیست تصمیم گیرهای درون جریان اصلاحات تنها به یک نفر ختم شود، گفت:در انتخابات سال 94 جریان اصلاح طلب تنها با حزب اعتدال و توسعه ائتلاف کرد. در انتخابات مجلس دهم به خاطر خرد جمعی برخی افراد شایسته را در لیست قرار ندادیم و در برخی حوزه ها هم به خاطر رد صلاحیتها افراد مشهور به اصولگرای معتدل را در لیست قرار دادیم که البته همین افراد بعد از ورود به مجلس راه خود را از ما جدا کردند.اتفاقا ضربه ای که لیست امید خورد از شهرهایی مانند قم و برخی کلان شهری دیگر و در جریان بستن لیست انتخاباتی شروع شد.

رئیس فراکسیون امید با اشاره به پیگیری های انجام شده درخصوص فعالان کارگری،رسانه ای و سیاسی خاطرنشان کرد:کارگروهی در فراکسیون امید برای پیگیری پرونده های فعالان کارگری،محیط زیست و فعالان رسانه ای و سیاسی از جمله اعضای شورای شهر کلان شهر ها تشکیل شده است و دیدارهای با مقامات قضایی صورت گرفته و شخصا نیز در دیدار با رئیس جدید قوه قضاییه پیگیری هایی را انجام داده ام که امیدوارم با روند جدید قوه قضاییه هر چه سریعتر پرونده این افراد با رویکرد مثبت تعیین تکلیف شود.
وی درخصوص اقدامات فراکسیون امید برای رفع حصر نیز گفت: شخصا در همه نطقهایی که در مجلس انجام داده ام بحث رفع حضر را مطرح کرده ام و کارگروهی هم برای این موضوع تشکیل شد و دیدارهایی هم با رئیس مجلس و رئیس سابق قوه قضاییه در آن زمان انجام شد و البته محدودیت هایی که قبلا برای محصورین عزیز بود کاهش پیدا کرد برای دیدار با رئیس شورای عالی امنیت ملی تا مدتها منتظر انجام این دیدار بودیم که در نهایت انجام شد و در آن دیدار به صراحت گفته شد که شورای عالی امنیت ملی باید برای رفع حصر اقداماتی را انجام دهد هر چند رئیس شورای عالی امنیت ملی در آن جلسه گفت از حصر پوسته ای بیشتر نمانده است ولی انتظار از ایشان است که موضوع رفع حصر را که به نفع منافع ملی می دانیم با جدیت بیشتری دنبال کند.

افزودن نظر جدید