محمدرضا عارف در جمع خبرنگاران:هرجا نامزد اصلاح طلب داشتیم لیست می دهیم/چهره های شاخص و دبیران کل احزاب اصلاح طلب رد صلاحیت شده اند/مردم گاهی احساس می‌کنند مسئولین با صداقت با آنها صحبت نمی‌کنند

رئیس شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح‌طلبان گفت: اصلاح‌طلبان در هر حوزه‌ای که نماینده داشته باشند لیست می‌دهند. دیگر ائتلاف نمی‌کنیم. میثاق‌نامه محکم‌تری برای لیست امید ارائه می‌کنیم.

به گزارش امیدنامه،"محمدرضا عارف"، شامگاه یکشنبه پس از جلسه شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان در جمع خبرنگاران گفت:حضور مردم برای ما یک اصل است. مردم گاهی احساس می‌کنند مسئولین با صداقت  با آنها صحبت نمی‌کنند؛ نمونه‌اش حادثه سقوط هواپیما است که این فضای مبهم باید با گزارش دقیق اصلاح شود.

وی ادامه داد: انتخابات همیشه جایگاه روشنی برای ما دارد. حرف آخر را مردم پای صندوق رای می‌زنند.
عارف یادآور شد: راهبردی که اصلاحات در دهه نود پیدا کرد راهبرد انسجام بود؛ با همراهی بزرگان و جوانان تا کنون از این راهبرد جواب گرفتیم و در این جناح  یک صدا بیرون آمده است.

ییس شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان با بیان این موضوع که در انتخابات مجلس دهم راهبرد ائتلافی و سلبی را دنبال کردیم که نتیجه آن لیست امید بود، افزود: انتظار این بود که لیست امید انسجامش را در مجلس حفظ کند و آنهایی که با برند امید به مجلس آمدند در فراکسیون امید حضور پیدا کنند که متاسفانه بخشی از منتخبین لیست امید با توجیهاتی از این لیست فاصله گرفتند. 
عارف افزود: با توجه به وضعیتی که برای لیست امید در مجلس کنونی پیش آمد، راهبرد شورای عالی سیاست گذاری این شد که با حفظ هویت در انتخابات شرکت کنیم. این به این معناست که لیست ما باید اصلاح طلبانه باشد و این راهبرد کلیدی ماست و هر جا که نامزد اصلاح طلب داشتیم لیست می دهیم. 
وی با اشاره به رد صلاحیت ها در مرحله اول احراز صلاحیت ها توسط هیات نظارت افزود: جریان اصلاحات با یک چالش جدی روبه رو شد چون تلقی اصلاح طلبان این بود که ما عملا نمی توانیم در حوزه های قابل توجهی لیست دهیم. 
رئیس فراکسیون امید گفت: چهره های شاخص اصلاح طلب، دبیران کل احزاب عموما تایید صلاحیت نشده بودند در حالی که آنها را نهادهای ذیربط برای دبیر کلی تایید کرده بودند. 
عارف با بیان این موضوع که مدیران ارشد اصلاح طلب که بعضی تا ماه های اخیر هم منصب داشتند رد صلاحیت شدند، تاکید کرد: از استانداران سابق فقط یک نفر تأیید شده بود. 
وی افزود: ما با رویکردی مثبت از طریق شورای نگهبان پیگیری می کنیم که اشکالات رفع شود و ما بتوانیم با داشتن نیروهای خوب لیست وزینی را ارائه کنیم.  

رییس شورای سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان با بیان اینکه دادن لیست خوب، انگیزه مشارکت مردم بالا می رود، اضافه کرد: حضور مردم در انتخابات برای ما اصل است و شورای عالی تلاش خواهد کرد فضای انتخابات را گرم و پرشور کند. 
عارف تصریح کرد: امیدواریم شورای نگهبان با توجه به شرایط زمانی برگزاری انتخابات، مر قانون را اعمال کند و با توجه به کف صلاحیت ها، اجازه دهد مردم پای صندوق های رای بیایند و نامزد مورد نظر خود را انتخاب کنند. 
وی ابراز امیدواری کرد مجلس آینده، مجلس خوبی در راستای  پیگیری مطالبات مردم باشد در پاسخ به سوالی درخصوص پیش بینی اش درباره نتیجه رایزنی ها با شورای نگهبان، با بیان اینکه من خوشبین هستم، تاکید کرد: ما چون نتیجه گرا هستیم سعی کردیم رایزنی های که در سطوح مختلف انجام داده ایم را رسانه ای نکنیم. 
عارف گفت: با مقاماتی که فکر می کردیم می توانند در تلطیف شرایط موثر باشند رایزنی کردیم منتظر هستیم در ۱۲ بهمن که نتایج اعلام می شود، لیست خوبی را ببندیم. 
وی با بیان این موضوع که جریان اصلاحات دنبال معرفی چهره های جدید معتقد به گفتمان اصلاحات است، افزود: پیشکسوتی را قبول داریم اما جریان اصلاحات درجه بندی ندارد. 
رییس فراکسیون امید با بیان این موضوع که در انتخابات قبلی، از لیست حدود ۱۵۰ نفره، فقط حدود  ۱۰۰ نفر عضو فراکسیون امید شدند، نیز تصریح کرد: افراد باید یک میثاق نامه محکم را امضا کنند که بر اساس آن، افراد ملزم هستند که بعد از پیروزی در انتخابات، عضو فراکسیون امید شوند. 
عارف درباره احتمال چند لیست دادن اصلاح طلبان در صورت نرسیدن به توافق نیز تاکید کرد: شورای اصلاح طلبان و شورای عالی یکی هستند و چنین چیزی ممکن نیست و مردم در دوره قبل ثابت کردند لیست ها را به خوبی تشخیص می دهند.  

افزودن نظر جدید