مادر روزنامه نگاران کاخ سفید درگذشت

باشگاه روزنامه نگاران آمریکایی از درگذشت «هلن توماس» که به مادر روزنامه نگاران کاخ سفید معروف بود، روز شنبه در سن ۹۲ سالگی، خبر داد.

به گزارش امید به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: باشگاه روزنامه نگاران «گریدیرون» که یکی از قدیمی ترین نهادهای صنف روزنامه نگاری در آمریکاست اعلام کرد، هلن توماس، یکی از معروف ترین روزنامه نگاران پرسابقه آمریکایی روز شنبه در سن 92 سالگی درگذشت. توماس اخبار دولت های روسای جمهور آمریکا را از زمان «جان کندی» پوشش می داد.

در بیانیه باشگاه روزنامه نگاران آمده است:« هلن توماس، رئیس سابق باشگاه گریدیرون که از یک بیماری بلند مدت رنج می برد، صبح روز شنبه در آپارتمان شخصی اش در واشنگتن درگذشت.»

هلن توماس به عنوان یکی از پیشگامان زن در عرصه روزنامه نگاری شناخته می شود. او به نشستن در ردیف اول در کنفرانس های خبریسخنگویان کاخ سفید معروف بود حتی صندلی ویژه ای با نام خودش در ردیف اول سالن کنفرانس خبری کاخ سفید داشت.

توماس همچنین به پرسیدن سوال های سخت و نیز رک و صریح بودن معروف بود. برخی از مقام های کاخ سفید از پرسش‌ های هلن توماس تحت عنوان «شکنجه» یاد می کردند و می گفتند که بارها او از پرسش های او «جان به لب» شده‌ اند.

این روزنامه نگار مشهور آمریکایی در سال 2010 به دنبال اظهارات جنجالی اش درباره رژیم صهیونیستی، عملا از فعالیت روزنامه نگاری کناره گرفت.

هلن توماس در آن سال خطاب به یهودیان اسرائیل گفته بود: «فراموش نکنید که آنها (فلسطینیان) زیر اشغال زندگی می کنند، سرزمین، سرزمین آنهاست. آنها (اسرائیلی ها) باید گورشان را از فلسطین گم کنند و به خانه هایشان در آلمان، لهستان و آمریکا بازگردند.»

او بر مواضع خود تأکید کرد هرچند وی یک هفته بعد تحت فشار لابی صهیونیستی از این اظهاراتش معذرت خواهی کرد.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید