ماجرای یک پرچم

تا ۶ ماه پس از بازگشتش از آمریکا به ایران، خانواده هدایت الله از حضورش در ایران خبری نداشتند و گمان می‌کردند که وی همچنان در آمریکا به سر می‌برد.
 

 

image.png

به گزارش ایسنا، هدایت‌الله طیب، متولد سال ۱۳۳۳ در روستای «تنگه‌بر سفید»، از توابع شهرستان کهگیلویه، در روستایی محروم و دورافتاده است. دوران کودکی‌اش در روستا سپری شد و در سال ۱۳۴۱ وارد دبستان شد. دوران دبستان را با موفقیت سپری کرد و بعد از دوران دبستان برای تحصیل در دوره دبیرستان به بهبهان رفت و در رشته طبیعی در دبیرستان «۲۵شهریور»، مشغول تحصیل شد و نهایتا در سال ۱۳۵۳دوره دبیرستان را تمام کرد.

دوره دبیرستان در زندگی هدایت، دوره مهمی بود؛ هم از این حیث که به شدت روی به مطالعات دینی آورد و از طرف دیگر با افرادی آشنا ‌شد که با برگزاری جلسات هفتگی وارد قضایای سیاسی و مبارزات انقلابی شد. در این دوران ساواک از جلسات‌ هدایت‌الله مطلع و در خرداد ماه سال ۱۳۵۳، توسط ساواک بازداشت می‌شود و چند شبی را در زندان ساواک گچساران می‌ماند و بالاخره با گرفتن تعهد آزاد می‌شود و به خاطر همین نمی‌تواند درهمه امتحانات خرداد ماه شرکت کند.

بعد از آزادی به روستا باز می‌گردد و دیپلمش را در شهریور ماه اخذ می‌کند. با پایان دوره دبیرستان هدایت‌الله در سال ۱۳۵۴ به سربازی رفت و بعد از دوره آموزشی، به خاطر اینکه دیپلمه بود به عنوان درجه‌دار انتخاب ‌شده و در رشته تانک دوره دید. دوران سربازی او روز  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۵۶ تمام ‌شد و از این لحظه به بعد داستان وارد لحظه حساس خود می‌شود زیرا هدایت مقدمات سفر به آمریکا را برای تحصیل شروع کرد.

تا زمانیکه شرایط سفر برای هدایت فراهم شود وی در یک شرکت آبرسانی به عنوان رییس کارگزینی مشغول به کار می‌شود. محل این شرکت بین آبادان-ماهشهر بود. در این مقطع باز هم فعالیت‌های سیاسی‌اش را آغاز کرده و تشکل کوچکی در همان شرکت راه می‌اندازد اما پس از مدتی فعالیت این گروه کوچک در آن شرکت لو می‌رود و هدایت الله طیب مجبور می‌شود به بهبهان نقل مکان کند. وقتی ماجرای سفر هدایت به آمریکا جدی می‌شود یکی از دوستانش می‌پرسد که چرا می‌خواهی به آمریکا