ماجرای رسانه‌های متعدد قالیباف و تخریب دولت؛از حمایت تا تنفر شهردار تهران

اگر زمانی «همشهری» تنها ارگان شهرداری تهران محسوب می‌شد حالا هستند رسانه‌های بی شماری که اگرچه رسماً ارگان شهرداری تهران نیستند ولی رسانه منتسب به آقای شهردار محسوب می‌شوند این رسانه‌ها بازوان رسانه‌ای شخص محمد باقر قالیباف محسوب می‌شود که توسط نزدیکان وی مورد حمایت هستند. اما در کنار این رسانه‌های بی شمار که آخرین آن هم روزنامه «صبح نو» است که توسط یکی از نزدیکان آقای شهردار حمایت می‌شود، روزنامه همشهری که انتظار می‌رفت رویکرد حرفه‌ای موسسان خود را ادامه می‌داد اما در دوران زمامداری محمود احمدی نژاد و محمدباقرقالیباف با وارد شدن به منازعات سیاسی و جانبداری از سلیقه خاص سیاسی عملاً از کارکرد حرفه‌ای خود دور شد بخصوص در دولت روحانی که این روزنامه توپخانه خود را به سمت پاستور گرفته است. تحلیل محتوای ارگان شهرداری در سه سال گذشته نشان می‌دهد این رسانه عملاً خود را مقابل دولت تدبیر و امید تعریف کرده است. با این وجود اهداف کلان سیاسی محمدباقرقالیباف را رسانه‌هایی همچون «فردا» «شفاف» و اخیر روزنامه «صبح نو» که تداعی گر روزنامه «تهران امروز» است دنبال می‌کنند. روز دوشنبه شهردار تهران به دعوت مجمع نمایندگان تهران به مجلس رفت تا پاسخگوی سؤالات آنها باشد. جدای از مسائل مختلف مربوط به مدیریت شهری، رویکرد سیاسی و جناحی شهردار تهران نیز به چالش کشیده شد. به گفته علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران یکی از محورهای مورد بحث انتقادی بود که نسبت به رویکرد شهرداری به دولت مطرح شد و اعلام کردیم که چرا رویکرد شهرداری تهران نسبت به دولت، رویکرد تخریبی است که به‌عنوان دلیل این مدعا نیز به برخی تیترهای منفی و تخریبی روزنامه همشهری علیه دولت در ماه‌های اخیر اشاره شد.

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نکته دیگر مربوط به فضای عمومی شهر تهران بود که در جهت تخریب دولت بکار گرفته می‌شود و تاکید کردیم که مردم فراموش نمی‌کنند در اوج مذاکرات ایران با ۵+۱ بیلبوردهای شهر تهران علیه تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای بود و شهرداری تهران نیز از پذیرش این مسئولیت شانه خالی کرد اما این توجیه برای مردم قابل پذیرش نبود.

او همچنین به برخی پاسخ‌های قالیباف در واکنش به این انتقادها اشاره کرد و گفت: شهردار تهران تاکید کرد که در هیچ دوره‌ای نگاه جناحی نداشته و همواره تنها متر و معیار ارزشی او انقلاب و ارزش‌های انقلابی بوده و هیچگاه اصلاح‌طلب و اصولگرا را به صورت گزینشی تفکیک نکرده است.

عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قالیباف همچنین نسبت به تیتر روزنامه شهرداری اعلام برائت کرد و گفت که تیتر روزنامه همشهری مورد تأیید شهرداری نیست و بنابر شاهد یکی از معاونان شهرداری تهران که در جلسه حضور داشت، قالیباف پیش از حضور در جلسه مجمع نمایندگان به‌صورت تلفنی به مدیر روزنامه همشهری اعلام کرده که از تیترهای این روزنامه علیه دولت متنفر است.

او ادامه داد: ما به ایشان گفتیم این هم به حسابی شهرداری تهران و کارنامه شما نوشته می‌شود و مهم این است که رویکرد تعاملی با دولت را در عمل هم نشان دهید. نکته‌ای که آقای قالیباف مطرح کردند این بود که تعامل و همکاری و روابطی که با آقای روحانی و وزرای کابینه یازدهم وجود دارد در هیچ دوره‌ای از دولت‌ها چنین فتحی از همکاری وجود نداشته است. لذا نگاهشان این بود که تقویت روابط شهرداری و دولت را پیش بردیم و در حال حاضر روابطمان در بهترین سطح ممکن است.

رحیمی اضافه کرد: نکته دومی که مطرح کرد بحث فعالیت‌های انتخاباتی و سیاسی شهرداری تهران است که شائبه انتخاباتی بودن را در پی دارد. این که شعار جهاد ادامه دارد را مطرح کنیم و المان‌هایی که آورده می‌شود، المان‌های مدیریت شهری باشند مساله ای بود که مورد پرسش قرار گرفت. این مساله مورد اعتراض بنیاد حفظ ارزش‌های دفاع مقدس هم بوده است. آن‌ها هم اعتراض کرده بودند که اگر شعار می‌دهید که جهاد ادامه دارد چرا هیچ ردی از دفاع مقدس در این شعار وجود ندارد و کارنامه شهرداری به عنوان مصادیق این شعار آورده می‌شود.

این عضو فراکسیون امید اظهار کرد: نکته دیگری که مطرح شد انتصاب‌های اخیر در شهرداری است خصوصاً این که 8 نفر از جمعیت پیشرفت و عدالت در مناصب مختلف در سطوح مدیریتی نصب شده‌اند. در حالی است که این افراد در ستاد انتخاباتی آقای قالیباف هم فعال بوده‌اند و این موضوع قابل کتمان نیست؛ به علاوه اینکه در سرای محلات هم واحدی را به خانه جهاد اختصاص داده‌اند.

او ادامه داد: این مسائل شائبه شبکه سازی و حرکت به سمت یک انتخابات وسیع را به ذهن می‌رساند، ما از آقای قالیباف درخواست کردیم به عنوان مدیری که کارنامه ارزشمندی در دهه 60 دارد این شائبه‌ها را جبران کند یا پاسخگو باشد. ایشان در پاسخ گفتند که من نه جناحی فکر می‌کنم و نه اعتقادی به آن دارم فقط مسائل ارزشی را مدنظر دارم.

رحیمی در پاسخ به اینکه نمایندگان تا حد از پاسخ‌های شهردار قانع شدند گفت: آقای قالیباف همان دیروز برخورد تند تلفنی با مدیر روزنامه همشهری داشته‌اند اما مساله این است که اینها به حساب شهرداری نوشته می‌شود و تیترهای همشهری را به حساب شهرداری علیه دولت می‌گذارند. اگر تنفری علیه تهدیدات‌های منفی در رابطه با دولت وجود دارد باید در عمل نشان داده شود.

پس از اظهارات رحیمی، حسین قربانزاده مدیرمسئول روزنامه همشهری در واکنش به نقل قول مطرح شده از زبان شهردار تهران، گفت: دکتر همواره بر رعایت انصاف در روزنامه همشهری تاکید دارند و بویژه نسبت به دولت چه در دوره آقای احمدی نژاد و چه در دوره آقای روحانی علی رغم اختلاف دیدگاه در نحوه مدیریت درخصوص ارائه تصویر منصفانه و بیطرفانه از عملکرد دولت تاکید داشتند ولی با این حال هرگز ورودی به محتوایی روزنامه نمی‌کنند و بر حفظ استقلال حرفه‌ای روزنامه نگاری نیز تاکید دارند و بنده و همکارانم نیز تلاش می‌کنیم ضمن رعایت انصاف به دغدغه‌ها و معضلات اصلی مردم بپردازیم و به همین دلیل تحریریه روزنامه در جهت رسالت مطبوعاتی خود، اقدام به شناسایی سوژه‌هایی فراگیر و البته قابل حل در کوتاه مدت برای حوزه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی کرده است که مثال‌های متعددی مثل رفع آلودگی هوا، توقف فعالیت مؤسسات مالی غیرمجاز، توقف فعالیت معادن شن و ماسه، اجرای مجازات جایگزین اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات راه اندازی پایگاه قراردادهای دولتی اجرای طرح مسکن اجتماعی و ... است. و به طور طبیعی بسیاری از این سوژه‌ها با عملکرد دولت گره خورده است. این مدل بسیار نزدیک است به سبک روزنامه نگاری تحقیقی و همکارانم من در حال تدوین کامل این مدل هستند. 
روز دوشنبه گذشته و در جریان تماس تلفنی شهردار محترم تهران با بنده که چندین موضوع مطرح شد بود، ایشان در خصوص همان توصیه رعایت انصاف در پرداختن به عملکرد دولت هم نکاتی را مطرح کردند. عصر آن روز هم برخی از نمایندگان محترم در جلسه مجمع نمایندگان شهر تهران، در مورد سوژه‌های تعقیبی و تیترهای همشهری درباره دولت نکاتی را با آقای دکتر قالیباف در میان گذاشتند که ایشان هم چنین بیان کردند که تحریریه روزنامه همشهری بر اساس قواعد حرفه‌ای بدون هیچگونه اعمال نظری روزانه تصمیم می‌گیرد و استراتژی روزانه این روزنامه از سوی مدیران و تحریریه این روزنامه تعیین می‌شود و ممکن است بنده نیز گلایه‌هایی درباره برخی تیترها داشته باشم که با مدیرمسوول روزنامه از جمله مثل همین امروز درمیان می‌گذارم. بنابراین اینکه از ایشان نقل قول شده که از تیترهای روزنامه همشهری متنفر هستند؛ منطبق با واقعیت نیست.

شهرداری تهران و بازوان رسانه‌ای متعدد

در حالی که شهردار تهران در مجمع نمایندگان تهران بر لزوم رعایت انصاف در برابر دولت از سوی ارگان نهاد متبوع خود تاکید کرد با این حال رسانه‌های دیگری از که زمانی با حمایت نزدیکان وی برای حمایت‌های انتخاباتی تأسیس شده است و تاکنون هم ادامه فعالیت داده است و رویکرد تخریبی علیه دولت دارند توضیح نداده است کاش آقای شهردار زمانی هم درخصوص این رسانه‌های بی شمار که با اهداف خاص راه اندازی شده‌اند به ویژه درباره حمایت‌های مالی از این سانه ها توضیح دهد.

افزودن نظر جدید