قمار بزرگ دموکرات‌ها

وزارت خارجه آمریکا به‌تازگی اسنادی را از حالت محرمانه خارج کرده که نشان می‌دهد رودی جولیانی، وکیل شخصی دونالد ترامپ، چند ماه قبل از تماس تلفنی جنجالی رئیس‌جمهور آمریکا با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، به‌طور مخفیانه و با همراهی مایک پمپئو قصد بدنام‌کردن سفیر سابق آمریکا در اوکراین را داشتند.

به گزارش امیدنامه به نقل از شرق؛ سازمان غیرانتفاعی «دیده‌بان نظارت آمریکا» با استناد به «قانون آزادی اطلاعات» به دادگاهی در آمریکا شکایت کرده بود تا وزارت امور خارجه را وادار به انتشار این اسناد کند، چراکه این مدارک با اقدامات ترامپ درباره اوکراین که مجلس نمایندگان آمریکا در حال تحقیق درباره آن است، مرتبط هستند. وزارت خارجه آمریکا هم که در برابر حکم دادگاه مقاومت می‌کرد، سرانجام ناچار به انتشار این اسناد شد.

این اسناد که حدود صد صفحه است، از تماس‌های متعدد پمپئو و جولیانی در ماه مارس و با کمک کارکنان کاخ سفید حکایت می‌کند.

براساس یکی از این اسناد مربوط به ۲۷ مارس ۲۰۱۹، مادلین وسترهاوس، یکی از دستیاران شخصی سابق ترامپ، به برقراری تماس میان جولیانی و ترامپ کمک کرده است.

محتوای این اسناد با اظهارات علنی جنجالی اخیر گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا که در برابر مجلس نمایندگان آمریکا شهادت می‌داد، همخوانی دارد. ساندلند در شهادت خود گفته است مقامات ارشد دولت فعلی آمریکا در جریان تلاش‌های ترامپ و جولیانی برای وادارکردن دولت اوکراین به انجام تحقیقات درباره اعضای خانواده جو بایدن، معاون پیشین رئیس‌جمهور آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما، قرار داشتند و از این تلاش‌ها مطلع بودند.

پمپئو تاکنون سعی کرده فاصله خود را با ماجرای «اوکراین‌گیت» که منجر به تحقیقات برای استیضاح ترامپ شده، حفظ کند و اعلام کرده که حاضر نیست برای ادای شهادت به کمیته تحقیق مجلس نمایندگان آمریکا برود. احتمال می‌رود پمپئو بخواهد از دولت ترامپ جدا شود و اهداف سیاسی دیگری از جمله نامزدی برای سنای آمریکا از ایالت کانزاس را دنبال کند. کاخ سفید نیز اعلام کرده است که با تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا درباره احتمال استیضاح ترامپ همکاری نخواهد کرد.

منتقدان به پمپئو خرده گرفته‌اند که چرا او تلاش کرده است کارکنان زیردست خود را نیز دراین‌باره وادار به سکوت کند و از هیچ‌یک از آنان که به دلایل مرتبط با این موضوع از کار خود اخراج شده‌اند یا مورد انتقاد شدید ترامپ، جولیانی یا برخی از مقامات ارشد کاخ سفید قرار گرفته‌اند، دفاع نکرده است؛ برای مثال هم‌زمان با آغاز کمپینِ فشار جولیانی بر دولت اوکراین، ماری یووانوویچ، سفیر وقت آمریکا در اوکراین که با تلاش‌های جولیانی برای فشارآوردن به دولت اوکراین مخالف بود، از مقام خود اخراج شد.

«آستین اورز»، مدیر اجرائی «دیده‌بان نظارت آمریکا»، در بیانیه‌ای اعلام کرد این مدارک، اسناد و شواهد محکوم‌کننده بیشتری را در رابطه با تحقیقات استیضاح ارائه می‌کنند. او تلاش‌های ادامه‌دار دولت کنونی آمریکا را برای مسدود یا متوقف‌کردن تحقیقات استیضاح، در حکم «ممانعت از اجرای عدالت: می‌داند که به‌تن‌هایی جرمی قابل استیضاح است.

اِوِرز در بخشی از بیانیه خود گفت: «باید روشن شود که چرا مایک پمپئو از در اختیار کنگره گذاشتن این اطلاعات و اسناد امتناع کرده است. این اسناد از ارتباطات مکتوب میان رودی جولیانی و دفتر کار رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید و از آن طریق با وزیر خارجه، پرده برمی‌دارد و نشان می‌دهد که کاخ سفید و پمپئو تلاش کرده‌اند اقدامات جولیانی برای زیرسؤال‌بردن و ضربه‌زدن به ماری یووانویچ، سفیر وقت آمریکا در اوکراین را تسهیل کنند». یووانویچ در نهایت چند هفته پس از این تماس‌ها به واشنگتن فراخوانده و از سمت خود برکنار شد.

شانس اندک دموکرات‌ها
با وجود امیدواری‌های دموکرات‌ها و با اینکه شواهدی که شاهدان در جلسات استماع و شهادت مطرح می‌کنند علیه ترامپ است، به نظر می‌رسد این استیضاح در نهایت به سود ترامپ تمام می‌شود. مایکل هرش، تحلیلگر سرشناس آمریکایی، با اشاره به تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ، در فارن‌پالسی می‌نویسد: «اگر می‌خواهید بدانید در ۱۱ ماه آینده تا انتخابات ۲۰۲۰ چه رخ خواهد داد، کافی است نگاهی به مواضع «ویل هارد»، افسر پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و یکی از میانه‌روترین جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان، داشته باشید. هارد درحال‌حاضر در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان حضور دارد و تمام شهادت‌های تکان‌دهنده علیه رئیس‌جمهوری آمریکا را شنیده است.

هارد تماس تلفنی جنجالی ترامپ در ۲۵ جولای با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین را «نامناسب» دانست و «سیاست خارجی اشتباه» ترامپ را به باد انتقاد گرفت. اما آیا می‌توان این رفتار‌های ترامپ را سزاوار استیضاح دانست؟ هارد معتقد است جرم رئیس‌جمهوری برای استیضاح باید قانع‌کننده، روشن و آشکار باشد، اما او می‌گوید در مکالمات میان دو رئیس‌جمهور چیزی درباره رشوه یا اخاذی نشنیده است؛ بنابراین با توجه به شواهد موجود می‌توان حدس زد ماجرا تا ۱۱ ماه آینده چگونه پیش می‌رود. رهبران دموکرات مجلس نمایندگان که همه به این مکالمه گوش داده‌اند، موظف به رأی به استیضاح شده‌اند، اما در این ماجرا آن‌ها به طرز چشمگیری شکست می‌خورند». ارزیابی نشریه پولیتیکو هم این است که شهادت‌ها در کمیته تحقیق به رأی واحدی در مجلس نمایندگان علیه ترامپ منتهی نشده و نخواهد شد. به نظر می‌رسد تعداد معدودی از دموکرات‌ها به استیضاح رأی خواهند داد و حتی اگر ماجرا با رأی کافی به دادگاه سنا برسد، آنجا دموکرات‌ها هیچ شانسی برای پیروزی ندارند. این به معنی یک پیروزی بزرگ برای ترامپ آن هم یک سال مانده تا انتخابات است و باید اعتراف کرد هیچ‌کس در این ماجرا به هنر دونالد ترامپ در اعتمادبه‌نفس دست پیدا نکرده است. رئیس‌جمهور آمریکا در تماس با فاکس‌نیوز اعلام کرد: «صادقانه بگویم، من یک محاکمه می‌خواهم و چه خوب که بایدن هم به‌عنوان شاهد به محاکمه دعوت شود».

در واقع چه راه بهتری شکست کاندیدای پیشروی دموکرات‌ها یعنی «جو بایدن» در انتخابات ۲۰۲۰ وجود دارد؟ حتی بسیاری از دموکرات‌ها نیز می‌گویند هانتر بایدن با پیوستن به هیئت‌مدیره یک شرکت اوکراینی، زمانی که پدرش معاون رئیس‌جمهوری بود، رفتاری غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی انجام داده است. ترامپ به‌خوبی می‌داند از این ماجرا تبرئه می‌شود و در نهایت پیروز میدان خواهد بود.

افزودن نظر جدید