قطع بودجه کدام موسسه آقاتهرانی را شاکی کرد؟

پس از ارائه لایحه بودجه توسط دولت به مجلس، اولین واکنش استعفای نمایندگان برخی از استان‌های کشور بود که اعلام کردند این اقدامشان در اعتراض به کافی نبودن بودجه دولت برای استانشان است.

به گزارش امید به نقل از سلام نو،فارغ از چرایی و چگونگی و سرانجام این استعفاها، اما هرچه این اعتراضات در این چند روز شدت گرفت جالب بود که نمایندگان طیف تندروی مجلس که عموما از گروه موسوم به «جبهه پایداری» هستند سکوت کرده بودند و صدایی از آن‌ها شنیده نمی‌شد.

از آنجا که همیشه این جریان افراطی سردمدار اعتراض به هرگونه حرکت دولت بودند، این سکوتشان جای تعجب داشت. اما بالاخره یکی از افراد اصلی این گروه به نام مرتضی آقاتهرانی صدای اعتراضش بلند شد و البته هدفمند هم بلند شد!

مرتضی آقاتهرانی در گفتگو با ایسنا از نمایندگان بیرون از جبهه متبوعش مایه گذاشت و گفت: "بعضی آقایان از جمله آقای مصباحی‌مقدم و سایر نمایندگان از کاهش بودجه فرهنگی ناراحتند." وی در اظهار نظر کلیدی خود گفت: "متاسفانه شاهد این هستیم که در مورد برخی موسسات در حالی که پیش از این آن‌ها در بودجه ردیف داشتند اعتباراتشان به کلی قطع شده است."

شاید اگر دقیق به اظهارات آقاتهرانی نگاه کنیم پیام اصلی او را بتوانیم متوجه شویم. این‌‌ همان نکته مهمی‌است که به نظر می‌رسد جبهه پایداری سعی کرده تا از طریق یکی از سخنگویان اصلی خود به دولت برساند و این مطالبه را در میان بحث بررسی بودجه دولت مطرح کند.

آقاتهرانی به نام موسسه مورد نظرش اشاره نکرده است اما می‌توان این برداشت را کرد که موسسه اصلی مورد نظر او که بودجه موردنظر جریان افراطی برایش در نظر گرفته نشده، موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی باشد.

حتی تا سال‌های پایانی دولت احمدی‌نژاد هم بودجه مناسبی برای موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی در نظر گرفته می‌شد. این موسسه براساس بودجه سال ۱۳۹۱ دولت هم دارای ردیف مالی مستقلی بود. البته طبق اساسنامه این موسسه، بودجه‌اش باید از وجوه شرعی و «کمک»‌های دولت و افراد خیر و منابع دیگر تامین شود.

این موسسه طی سال‌های گذشته به نهاد آموزشی وابسته به گروه موسوم به جبهه پایداری تبدیل شده و هنوز هم سیاست‌گذار و مدیر اصلی آن آیت‌الله مصباح یزدی است. این جریان که حامی اصلی احمدی‌نژاد و اطرافیانش در دوران ریاست جمهوری‌اش بودند، پس از مدتی دم از اختلاف با دولت و جریان موهومی به نام «جریان انحرافی» زدند اما گویا در این اظهارشان هم جدی نبودند و هرازگاهی در اظهاراتی متناقض از دولت و‌‌ همان جریان دفاع می‌کردند.

حال باید دید که دولت این کد ارسالی توسط جریان افراطی را دریافت خواهد کرد و اینکه این درخواست را مدنظر قرار خواهد داد یا خیر.

هرچند که آقاتهرانی تکلیف را از سوی خودش روشن کرده و بدون انتظار برای واکنش دولت گفته است: "ما تلاش خواهیم کرد که در جریان بررسی بودجه در مجلس و همچنین کمیسیون تلفیق نسبت به افزایش عدد و رقم اعتبارات فرهنگی تجدیدنظر صورت گیرد."

برچسب‌ها :

دیدگاه‌ها

مخالفتها و موافقتهای این طیف فقط بر محور منافع خودشان است و بس

در حالیکه به دلیل فشارهای طاقت فرسای اقتصادی ناشی از تحریم ها از سویی و میراث به جا مانده از مدیریتدقبلی از سویی دیگر مردم به شدت در عذاب اند. و دولت ناچار است ، از بودجه های عمرانی بکاهد و ریاضت اقتقادی پیشه کند. جناب آقا تهرانی به دنبال چه میگردد. بنا دارد به نام بودجه فرهنگی چه کسی را به فرنگ بفرستد. مؤسسه موسوم به امام خمینی در یک حوزه ی علمیه ادغام شود. مگر قرار است هرکه رفت مجوز یک مؤسسه گرفت دولت برایش ردیف قرار دهد؟ آیا حق تحقیق و تفحص هم در این زمینه محفوظ است؟

افزودن نظر جدید