قدم به قدم تا رفع حصر؟

روز گذشته سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی گزارش داد که محدودیت دختران موسوی برای دیدار با پدر و مادرشان در حصر کاملا برطرف شده است. براساس این گزارش فرزندان موسوی پس از این در هر زمانی می‌تواند با والدین خود دیدار کنند.

به گزارش امیدنامه به نقل از فرارو، در این گزارش اعلام شده است "همچنین در هفته اخیر تعداد دیگری از خانواده رهنورد، از جمله برادر و چند نفر از اعضای نزدیک نیز اجازه یافته‌اند که در منزل مادر رهنورد و هنگامی که بر بالین مادر بیمارش حاضر بوده با او دیدار داشته باشند. "

به نوشته کلمه "خواهران میرحسین نیز توانستند به همراه همسرانشان در منزل بن‌بست اختر با وی دیدار داشته باشند."

این مهمترین اتفاق در راستای رفع حصر موسوی و رهنورد در سال‌های اخیر بوده است.

همچنین قاسم میرزایی نکو نماینده اصلاح طلب مجلس و عضو کمیته رفع حصر در گفت و گویی با خانه ملت اظهار کرد: «پیرو رایزنی‌ها و دیدار‌هایی که برخی مسئولان مربوطه با مهندس موسوی داشتند، به این جمع‌بندی رسیدند که دختران، نوه‌ها و همسران ۲ دختر مهندس موسوی و خانم رهنورد بتوانند با آن‌ها به‌طور عادی دیدار کنند.»

عضو کمیته حصر فراکسیون امید مجلس در این رابطه توضیح داد: «مهندس موسوی اخیراً با ارائه اسامی تعدادی از بستگان خود، خواستار ملاقات با آن‌ها شده بود که هم‌اکنون پیگیری‌هایی در این رابطه انجام می‌شود و امیدواریم این مهم نیز به‌زودی محقق شود.»

این گزارش در حالی منتشر شده است که در چند هفته اخیر زمزمه هایی درباره رفع حصر به گوش رسید.

اسحاق جهانگیری روز گذشته در سخنرانی بدون اشاره مستقیم به محصورین اظهار کرد: «نمی توان هیچ کس و جریانی را که با نظام بوده اند حصر کرد. دوران حصر سپری شده و باید با یکدیگر گفتگو کنیم، گفتگو بین جریان‌های سیاسی و گفتگوی ملی بین اقوام.»

چند روز پیش الیاس حضرتی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس نیز در صفحه توئیتر خود مطلبی نوشت: «منابع موثق اطلاع دادند خانم زهرا رهنورد چند روزی است به دلیل بیماری مادرشان خارج از حصر به‌سر می‌برند.»

پس از این توئیت نرگس موسوی، دختر رهنورد خبر الیاس حضرتی تکذیب کرد و در توئیتی نوشت: «مادربزرگ حالش وخیم است. زهرا رهنورد طی چند روز اخیر ساعات و گاهی دقایقی را بر بالین مادر بیمار می‌گذراند و بعد به حصر اختر بازگردانده می‌شود. رفع حصری صورت نگرفته است. تکذیب مدعیان رفع حصر ... منابع خبری ایشان، خبر را اشتباه به عرضشان رسانده‌اند.»

بعد از توئیت دختر میرحسین موسوی، الیاس حضرتی دوباره در توئیتر درباره مطلب قبلی خود توضیح داد. او گفت که «بنده خبری از رفع حصر ندادم. متن توییت مشخص است، گفتم چند روزی را به دلیل بیماری مادرشان در خارج از حصر گذرانده‌اند. به امید رفع حصر.»

در همین حال هفته پیش شایعه عجیبی هم درباره وضعیت موسوی منتشر شد که به سرعت تکذیب گردید. این شایعه از مرگ موسوی خبر می‌داد که از سوی میرمحمود موسوی برادر او تکذیب شد. او گفت: «میرحسین در سلامت است و مشکل خاصی در حال حاضر در خصوص وضعیت جسمانی او وجود ندارد.»

زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ از حدود ۷ سال پیش در حصر خانگی به سر می‌برند.

نشانه‌هایی از گشایش در مورد حصر چند ماه پیش بروز پیدا کرد. این نشانه‌های بیش از همه به وضعیت مهدی کروبی باز می‌گشت.

کروبی مرداد ماه گذشته در اعتراض به وضع حصر خود دست به اعتصاب غذا زد که پس از تضمین دولت برای خروج ماموران امنیتی از خانه‌ای که او در آن در حصر است، آن را شکست.

پس از آن اتفاق او در بیمارستان بستری شد و بسیاری از فعالان سیاسی اصلاح طلب به عیادتش رفتند. مهدی کروبی از بیمارستان خارج شد و اعلام شد که محدودیت‌ها در رابطه با دیدار با او کاهش یافته است. اعضای خانواده هر زمان می توانند با او دیدار کنند. حتی برخی از فعالان سیاسی به دیدار او در محل حصر رفته اند.

به نظر می‌رسد گشایش در رفع حصر با تلاش‌های دولت و اصلاح طلبان در مجلس بی ارتباط نباشد. در جریان انتخابات ریاست جمهوری حسن روحانی در هر شهری که حضور پیدا می‌کرد با موج درخواست "رفع حصر" روبه رو می‌شد. او در یکی از سخنرانی هایش به صورت تلویحی رفع حصر را به پیروزی در انتخابات با رای بالا ارتباط داد.

روحانی با آرای قاطع پیروز انتخابات شد و حالا هوادارانش انتظار دارند او در راستای رفع حصر اقداماتی را انجام دهد.

از سوی دیگر نمایندگان اصلاح طلب مجلس کمیته‌ای برای پیگیری رفع حصر تشکیل دادند و در این راستا دیدار‌هایی با مقامات کشور از جمله روسای قوا برگزار کردند. 

هفتم شهریور ماه اخباری درباره تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی برای بررسی "حصر" منتشر شد. جزییات دقیقی از آن جلسه منتشر نشده است. اما پس از آن برخی رسانه‌های اصولگرا ادعا کردند که رییس جمهور و نمایندگان دولت در آن جلسه رای به ادامه حصر داده اند.

اما محمد باقر نوبخت درباره جزییات ان جلسه گفت: «رئیس جمهور در جلسه شورای عالی امنیت ملی مواضع صریح، شفاف و قاطعانه گرفت. از دبیر شورا می‌خواهم آنچه تشخیص می‌دهد درباره جلسات شورای عالی امنیت ملی اطلاع‌رسانی کند، چون مباحث در این جلسه مباحث امنیتی است.»

پس از این اتفاقات در آبان ماه علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اظهار کرد که "استفاده از واژه حصر درست نیست و آن‌ها هر کس را اراده کنند می‌توانند ببینند." این اظهار نظر با واکنش‌های انتقادی فراوانی روبه رو شد.

 

اتفاقات اخیر نشان می دهد تصمیمات جدی درباره حصر اتخاذ شده است، مدتی پیش علی مطهری گفته بود: "ظاهرا شرایط حصر تغییر کرده است"، شاید باید منتظر اتفاقات تازه در این حوزه باشیم.

 

امروز غلامرضا حیدری نماینده تهران و عضو کمیسیون رفع حصر اظهار کرد: «ما امیدوار بوده و هستیم که رفع حصر به مرور برداشته شود.»

او گفت: «هر چه به عید نزدیک‌تر می‌شویم ان‌شاءالله محدودیت‌ها کمتر خواهد شد به طوریکه اقوام و دوستان نزدیک محصورین به راحتی بتوانند با آنها ملاقات‌ کنند.»

در آبان ماه محمد حسین کروبی در گفت و گویی با فرارو اظهار کرد: «باید از اتفاقات اخیر تعبیر گشایش داشته باشیم. بعد از نزدیک به هفت سال آقای دوستی از دوستان آقای کروبی توانسته‌اند ایشان را ببینند یا خانواده می‌توانند با آقای کروبی بعد از مرخص شدن از بیمارستان هر وقت که بخواهند ملاقات کنند.»

محمدحسین کروبی حصر پدرش را با حصر آیت‌الله منتظری مقایسه کرد و افزود: «حصر مرحوم آیت‌الله منتظری از روز اول به همین شکل بود. حاج احمد آقای منتظری خودشان به من گفتند که از روز اول حصر آیت‌الله منتظری خانواده، اقوام و خویشاوندان ایشان هر زمانی می‌توانستند به ملاقات ایشان بروند. حتی حاج احمد آقا می‌گفتند دوستان می‌توانستند از طریق آیفونی که در منزل ایشان نصب شده بود با آیت الله منتظری ارتباط داشته باشند و گاهی اوقات هم ملاقات‌های حضوری هم صورت می‌گرفت. با این حال اعضای کمیته رفع حصر مجلس البته اظهار امیدواری می‌کنند که ان‌شا‌ءالله این گشایش‌ها به سوی رفع حصر برود.»

افزودن نظر جدید