عضو شورای شهر: اگر قرار بود شهرداری فقط اخطار دهد که این ماموریت به اداره پست واگذار می شد / مستاجران پلاسکو می گویند شهرداری فقط یکبار تذکر داده

بیشتر مدیران شهری دنبال ماموریت ها و ایجاد پروژه های عمرانی هستند که به هر حال دیده شود و پله ترقی شود. شهر تهران مجموعه ای از سلسله مشکلات و چالش ها است که در معرض تهدیدات جدی است.

 

 

به گزارش امیدنامه به نقل از انتخاب محمد سالاری  درباره فیلم اظهارات شهردار تهران درباره پلاسکو گفت: اساسا این نوع گزینشی عمل کردن در ارتباط با پخش یک سری کلیپ و فیلم واینکه بصورت منقطع مطالب انتخاب شود و در فضای مجازی منتشر شود، صحیح نیست. 

 

عضو شورای شهر افزود: این فیلم مربوط به حادثه جمهوری است. شهردار تهران بعد از اینکه حادثه ی آتش سوزی جمهوری پیش آمد و اعضای شورای شهر اعتراض جدی کردند، یک کمیته ی حقیقت یاب انتخاب کرد که آن ها یک گزارشی تهیه کردند و در شورا مطرح شد. در این فضا آقای شهردار در یکی از جلسات غیرعلنی به شورا آمدند. یک گزارش یک ساعت و نیمه داد و در این گزارش در حد یکی دو دقیقه هم مثلا به عنوان اینکه من هم دستم باز نیست و ما یک سری موضوعات را افشا کردیم یک سری مراکز تجاری را شناسایی کردیم ولی اگر بخواهیم جلوی آن ها را بگیریم ممکن است برای ما تبعاتی به دنبال داشته باشد. در این جلسه ما هم بودیم در بین این صحبت ها یک اشاره ای به این موضوع کرد که بعد از این جلسه اعضای شورا مصرانه خواستند که حتما ایشان اقدامات لازم را به لحاظ قانونی انجام دهند و صرفا کفایت به یک اخطار نکنند ولی بعدا ایشان پیگیری نکردند.

 

وی گفت: اینکه صرفا مسئولیت شهردار را در سطح یک اشاره تنزل دهیم خوب نیست، اگر راست می گویید و واقعا می خواهید همه چیز روشن شود، نسخه ی کامل آن فیلم را پخش کنند، آن موقع ابعاد مختلف قضیه مشخص می شود. ما به عنوان  اعضای شورا شاید ده ها ساعت تذکر دادیم، سوال کردیم و شهردار را به چالش کشاندیم و به رویکردهایی که هست اعتراض کردیم. 

 

سالاری ادامه داد: شهردار تهران قرار نیست که صرف اینکه یک جایی سخنرانی می کند یا جایی صحبتی یا گزارشی را بیان میکند، برای رفع تکلیف به یک مطلب هم اشاره کند. ایشان اگر واقعا قصد پیگیری داشت میتوانست به شورا نامه بزند. شورا هم پیرو آن جلسه ای میگذاشت و مسئولان قضایی را دعوت می کرد و تعیین تکلیف میکرد. 

 

فیلم سخنان قالیباف درباره پلاسکو تقطیع شده است؛ اگر راست می گویید نسخه ی کامل آن را نشان دهید / اگر قرار بود شهرداری فقط اخطار دهد که این ماموریت به اداره پست واگذار می شد / مستاجران پلاسکو می گویند شهرداری فقط یکبار تذکر داده / ممکن است استیضاح قالیباف در شورا طرح شود

 

وی افزود: شهردار بر اساس ماده ۵۵ شهرداری ها مسئولیت دارد نه اینکه تنها اخطار بدهد. باید پیگیری کند، اگر تمکین نکردند و اصول ایمنی را رعایت نکردند باید از قوه قضاییه مجوز بگیرد. اگر قرار بود که فقط شهرداری اخطار بدهد این ماموریت به اداره پست واگذار میشد. اگر شهرداری برای رعایت اصول ایمنی اخطار بدهد و رعایت نشود میتواند از ادامه فعالیت افراد جلوگیری کند، اگر هم تعارضی ایجاد شد میتواند از مراجع ذیصلاح مجوز بگیرد تا برخورد لازم را بکند. 

 

سالاری در ادامه گفتگو با «انتخاب» تاکید کرد: فکر میکنم که پخش چنین کلیپ هایی، آن هم به صورت تقطیع شده، یک نوع فرافکنی است و بنظر من شهردار تهران باید خیلی صادقانه بیاید و حرفش را بگوید، اگر جایی هم معذوراتی دارد و یا مغایرت های قانونی وجود دارد، آن ها را مطرح کند، حداقل برای ساختمان های بعدی این مشکلات پیش نیاید .

 

وی ادامه داد: بحث ما این است که باید مسائل به لحاظ حقوقی، کارشناسی و فنی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. آن جایی که شهرداری مقصر است باید تقصیر خودش را بپذیرد و برخورد شود و نسبت به اصلاح رویکرد خود اقدام کند، آن جایی که یک وزارت خانه یا سازمان و نهاد دیگری مقصر است، قطعا آن ها هم بایستی پاسخگو باشند. اینجا بحث ملی است و پای حقوق شهروندی در میان است و نبایستی سیاسی برخورد شود.

 

این عضو شورای شهر درباره بودجه آتش نشانی تصریح کرد: شورا در این حوزه هم مصوباتی داشت، در برنامه پنج ساله ماموریت های  آتش نشانی یعنی ایمنی و مدیریت بحران تعریف شده است. در بودجه های سنواتی هم رقم قابل توجه ای مصوب شده است. ضمن اینکه در یکی از همین جلسات حتی شورا به سازمان آتش نشانی اعلام می کند که شما به هر مقداری که بودجه نیاز دارید به ما اعلام کنید. من یادم است که در یکی از این جلسات مسئول سازمان آتش نشانی گفت که ما بیشتر از این نیازی نداریم، به هر حال اساسا مشکل در حوزه ی ایمنی و مدیریت بحران یک مقدار فراتر از این موضوعات است.

 

وی افزود: ما در کشور مشکل مدیریت بحران داریم. ماموریت های نرم افزاری نظیر ایمنی، آلودگی هوا و ... مغفول مانده است. بیشتر مدیران شهری دنبال ماموریت ها و ایجاد پروژه های عمرانی هستند که به هر حال دیده شود و پله ترقی شود. شهر تهران مجموعه ای از سلسله مشکلات و چالش ها است که در معرض تهدیدات جدی است. دلیلش هم این است که طی سال ها و دهه های گذشته ما به این ماموریت ها اهمیت ندادیم، وقتی یک شهر با یک بی قاعدگی و بی برنامگی ایجاد می شود توسعه پیدا نمیکند. 

 

این عضو شورای شهر ادامه داد: طرح جامع شهر تهران سال 86 ابلاغ شد قبلا هم طرح جامع شهری داشتیم ولی اجرایی نشد. این نشان میدهد که شهر در بی برنامگی قرار دارد. چه انتظاری میتوان از این شهر داشت؟ تهران زیرساخت هایی مانند کانال شهری ندارد، در حالیکه در دنیا این کانالهای تاسیسات شهری وجود دارد. اینها موجب پایداری میشود. ولی در شهری مثل تهران  این شبکه های توزیع در اثر بروز و ظهور یک زلزله خسارت های بسیار زیادی ایجاد خواهند کرد و لذا من فکر میکنم که اصلا بحث ایمن ها خیلی کلان تر است حالا به فرض اینکه جلوی فعالیت این پاساژهم گرفته می شد به این مفهوم نیست که دیگر مشکلی پیش نمیآید. یک یا ده ها پروژه ی دیگر مشکل ایجاد میکند ما اساسا رعایت اصول ایمنی و پرداختن به همان حوزه هایی که نرم افزاری را مورد توجه قرار نمیدهیم. استراتژی اصلی مدیران باید مطالبات مردم باشد. مردم و رسانه ها نیز باید همین ها مطالبه کنند. 

 

سالاری در ادامه با اشاره مجدد به ماجرای پلاسکو به «انتخاب» گفت: مستاجران اعلام کرده اند که ما کلا در این چند ماه گذشته یک بار اخطار دریافت کردیم درحالی که شهرداری اظهار دیگری دارد و این ها باید مورد بررسی قرار گیرد. مستاجران میگویند که یک بار اخطار داده شده آن اخطار هم ما به مالک دادیم. دفتر بنیاد در یکی از طبقات مستقر بود و آنها به مالک دادند و مالک هم اقدامی نکرد.

 

وی تاکید کرد: فضای جامعه خیلی ملتهب است. خیلی از آتش نشانان تشییع شان انجام نشده و کسبه ی آنجا در یک بلاتکلیفی به سر می برند. فکر میکنم که الان اولویت اصلی شهر و شورا این است که همه ی ظرفیت خودش را به کار بگیرد تا مشکلات حل شود. 

 

سالاری اضافه کرد: به همین دلیل هم شورا دو کمیته تشکیل داده، یک کمیته پیگیری به منظور اینکه خساراتی که به  افراد وارد شده رسیدگی شود. یک کمیته هم کمیته فرعی وحقوقی است. این کمیته ابعاد ماجرا را بررسی می کند و با مسئولان مختلف جلسه خواهد داشت تا به یافته های واقعی برسیم.   هرچند که من اعتقاد دارم که بالاخره هر مسئولی که هر جایگاهی دارد باید پاسخگو باشد و قطعا شورای شهر تهران به عنوان پارلمان شهر و به عنوان نمایندگان مردم، اگر غفلتی در این حوزه صورت گرفته باشد که غفلت های جدی صورت گرفته است، به آن رسیدگی و برخورد خواهیم کرد. ممکن است موضوع استعفا و استیضاح مطرح شود. اکنون ما باید به آسیب دیدگان رسیدگی کنیم. من نگران این هستم که یکی دو هفته دیگر همه چیز فراموش شود، و در فضای سال جدیذ و انتخابات قرار بگیریم و همه وعده و وعیدها بی نتیجه بماند. در شرایط فعلی جابه جایی یک مدیر مشکلی را حل نمی کند. کمااینکه باید با همه مقصران برخورد شود و هر نوع برخوردی ممکن است. 

افزودن نظر جدید