تلاش نایب رئیس مجلس برای نزدیکی با پایداری‌ها شکاف بین اصولگرایان را بیشتر کرد؛

فصل جدایی «باهنر»

فراکسیون رهروان ولایت مجلس آماده ورود به انتخابات پیش رو می شوند، انتخاباتی که از هم اکنون شکاف میان چهره‎های اصلی این فراکسیون به خصوص رییس و نایب رییس کنونی مجلس نمایان است.

به گزارش امید به نقل از فرارو،بنابر اعلام سخنگو و اعضای شورای مرکزی فراکسیون رهروان ولایت، به عنوان فراکسیون اکثریت مجلس، در جلسات آتی این فراکسیون انتخابات مجلس سال آینده یکی از دستور کارهای اصلی خواهد بود.

اعضای این فراکسیون هم همصدا با سایر اصولگرایان شعار وحدت سر می دهند و از وحدت به عنوان موثر‌ترین راهکار برای پیروزی در این انتخابات یاد می‌کنند.

با این حال به نظر می‎رسد که شرایط برای این فراکسیون به منظور رسیدن به هدف بسیار از سخت تر از اصولگرایان بیرون مجلس است. چرا که از هم اکنون نخستین نشانه‌های اختلاف میان اعضای اصلی این فراکسیون نمایان شده است.

جبهه پایداری عامل اصلی اختلاف میان چهره های اصلی این فراکسیون و مجلس یعنی علی لاریجانی، رییس و محمد رضا باهنر نایب رییس مجلس، است. اختلافی بر سر ائتلاف یا عدم ائتلاف با پایداری ها.

محمدرضا باهنر خواستار ائتلاف با پایداری‎ها در انتخابات آینده مجلس است. این در حالی است که علی لاریجانی به شدت با چنین ائتلافی مخالفت است. به نظر می رسد که این دو دلایلی واحد و مشخص درباره پافشاری بر موضع خود دارند و آن آینده ریاست مجلس است.
 
آن طور که شنیده شده، عزم باهنر برای ائتلاف با طیف تندرو در انتخابات پیش رو از آن رو جدی‌تر شده است که او سودای تکیه بر ریاست مجلس را در سر دارد. این همان دلیلی است که میان لاریجانی و باهنر و تندروهای مجلس فاصله انداخته است.

این فاصله و اختلاف که از زمان استیضاح فرجی دانا کلید خورد به انتخابات مجلس آتی نیز کشیده شده تا یک شکاف جدی در میان اصولگرایان مجلس بروز پیدا کند.

این فاصله هم پرنشدنی به نظر می رسد چرا که  لاریجانی و طیف نزدیک به او در مجلس ترجیح می‌دهند به اصول فراکسیون رهروان ولایت وفادار مانده و برای نتیجه بهتر با جبهه پایداری‌ و تندروها همراه نشوند.

جعفرزاده: باهنر هیچ وقت رهروانی نبوده است
با این حال اعضای فراکسیون رهروان ولایت اما نگرانی از بابت چنین شکافی ندارند چرا که آنها معتقد‌ند زاویه گرفتن باهنر با این فراکسیون از وزن سیاسی، رهروان  و لاریجانی نخواهد کاست. غلامعلی جعفر‌زاده نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این مساله  گفت: زمانش که برسد نشان خواهیم داد تفکر حاکم بر مجلس چیست.

وی افزود: باهنر که هیچ وقت رهروانی نبوده و تنها در جلسات شرکت کرده اکنون از این فراکسیون فاصله گرفته و با جبهه پایداری‌ها نزدیک‌تر شده است. طبیعی است که آنان می‌تواند گزینه‌های خود را برای ریاست مجلس نیز داشته باشند اما مهم این است که کدام تفکر پیروز و چه کسی رییس می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: سال‌ها است که همه توانایی آقای لاریجانی در ریاست و اداره مجلس را دیده‌اند و می‌دانند که او یکی از سرمایه‌های نظام است.

جعفر‌زاده با تاکید بر اینکه لازمه کار سیاسی پذیرفتن همه گروه‌ها و احزاب فعال کشور است، گفت: کسی که فقط خودش و اطرافیانش را می‌بیند؛ گروهی که نه اصلاح طلبان را قبول دارد، نه تابع رهبری است و نه پایگاه سیاسی دارد نمی‌تواند آرای قابل توجهی کسب کند.

وی در رابطه با جلسات فراکسیون رهروان در خصوص نحوه حضور در انتخابات نیز گفت: به صورت جدی و جزئی به این مساله وارد نشده‌ایم و تنها کلیات آن بررسی شده است.

این نماینده مجلس در ادامه با تاکید بر ضرورت حضور فعالانه برای جلوگیری از تاثیر گذاری تندروها بر افکار و نظرات مردم به منظور کسب پیروزی احتمالی در انتخابات آینده مجلس به فعالیت‎های اخیر تندروها به خصوص هواداران احمدی‌نژاد، اشاره کرد و گفت: متاسفانه شاهدیم که این جریان به شکل کاملا غیر اخلاقی از فوت مادر احمدی نژاد استفاده ابزاری کرده و در استان‌ها جلسات سیاسی برگزار می‌کنند و وزارت کشور نیز جلوی آن را نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: با وجود این بداخلاقی‌های سیاسی، آوار و بدبختی باقی مانده از دولت قبل که روحانی و ده دولت بعد از او نیز، از پس آن بر نخواهند آمد لازم است که گروه‌های سیاسی فعالانه‌تر در عرصه حاضر شده و در جهت آگاه سازی مردم بکوشند. رهروان ولایت نیز بنا به این ضرورت فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز کرده است.

فعالان سیاسی اصولگرا نیز اعتقاد دارند که بهترین کار برای کاهش آسیب‌های احتمالی شکاف در این جریان و ائتلاف گروه‌های منفعت طلب اصولگرایان این است که میانه رو‌ها و معتدل‌تر‌ها فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کنند.

دورانی: نزدیکی باهنر و پایداری ها دوامی نخواهد داشت
علی دورانی، فعال سیاسی اصولگرا ضمن اشاره به این مساله گفت: گروه‌ها میانه رو و معتدل اصولگرا نباید اجازه دهند که تندرو‌ها زمین بازی را تعریف کنند زیرا در این صورت میانه‎روها از میدان به در خواهند شد.

وی توضیح داد: طیف افراطی و منفعت طلب در مرحله تعیین کاندیدا‌ها با فشارهای سیاسی و رسانه‎ای، گروه میانه رو اصولگرا که بیش از خود به فکر چهره اصولگرایی و نظام هستند را به تسلیم وامیدارند.

این کار‌شناس سیاسی اصولگرا در رابطه با نزدیکی صورت گرفته میان جبهه پایداری‌ها و محمد رضا باهنر گفت: باهنر بعد از فوت آقای عسگراولادی تا حدودی پایگاه خود را در میان اصولگرایان از دست داده است و برای حفظ اعتماد کاندیداهای خود باید باز مسیر‌ها و کانال‌هایی دیگری استفاده کند و یکی از آن‌ها تمایل به سمت پایداری‌ها است.

وی افزود: نکته قابل اهمیت این است که نزدیکی این دو گروه تا پیش از تعیین کاندیدا‌ها دوام خواهد آورد زیرا جبهه پایداری‌ها برخوردهای مصلحتی دارند و همه موفقیت‌های اصولگرایی را برای مطرح شدن چهره‌های خود هزینه می‎کنند.

دورانی با اشاره به اینکه قبل را رسیدن به مرحله تهیه فهرست کاندیدا‌ها یک شورا تشکیل می‌شود که نقش کارگزاری برای اصولگرایان را دارد و باهنر همیشه تمایل داشته عضو این شورا و در دایره اصلی تصمیم گیری باشد، ادامه داد: باهنر نسبت به پررنگ بودن حضور خود حساسیت دارد و به همین خاطر نزدیکی وی به پایداری‌ها در حد لابی‌گری و توافقات پشت پرده باقی می‌ماند.

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به اینکه با وجود این شکاف‌ها میان اصولگرایان، جریان اصلاح طلب چه وضعیتی در مناسبات انتخاباتی خواهد داشت، گفت: با توجه به فضای سیاسی کشور و نگاه کیهانی که بعد از ۸۸ همه اصلاح طلبان را فتنه گر، ساکت فتنه، کاسب فتنه و... می‌داند امکان ائتلاف و همکاری حتی با اصلاح طلبان میانه رو نیز فراهم نیست زیرا اصولگرایان از انگ همکاری با فتنه می‌ترسند.

وی افزود: بهتر است که اصلاح طلبان نیز در درون جریان خود نگاه دوری از تخاصم و تندروی را در پیش گیرند و با میانه رو‌های جریان اصولگرا همکاری کنند.

به گفته وی لازم نیست همه همکاری‌ها در قالب ائتلاف باشد، گاهی همراهی نیروهای معتدل دو جریان به نحوی که هوای هم را در انتخابات داشته باشند کافی است تا از ورود نیروهای متعصب و نگاه‌های قبیله گرایانه و تندرو در مجلس ممانعت شود.

افزودن نظر جدید