دکتر عارف در مراسم رونمایی از پایگاه خبری گام دوم:

عواملی می‌خواهند آرامش را از اصلاح طلبان بگیرند/شورای نگهبان جبران کند/تصمیمی برای ائتلاف با هیچ جریانی نگرفته‌ایم

رئیس شورای سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح طلبان گفت: بسیاری از چهره های شاخص اصلاح‌طلب توسط هیات‌های نظارت یا عدم احراز صلاحیت شده اند یا تایید نشده‌اند، نسبت به رد صلاحیت ها و یا عدم احراز صلاحیت ها گله‌مند هستیم.

به گزارش امیدنامه،دکترمحمدرضا عارف در مراسم رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان(گام دوم) با تبریک فرارسیدن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: مهم ترین نمود و حضور مردم در تصمیم گیری انتخابات است، مساله ای که همواره مورد تایید بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بود. همین نگاه بود که مردم را پشت سر رهبری قرارداد. ما بر این باور هستیم که تاثیرگذارترین انقلاب در قرن اخیر انقلاب ما بوده است. رمز پیروزی آن هم انسجام و حضور مردم در همه صحنه ها است . با همین نگاه نیز تدوین قانون اساسی و رفراندوم نوع حکومت انجام شد.

وی ادامه داد: افتخار ما این است که خدمتگزاران نظام مستقیم یا غیر مستقیم توسط مردم انتخاب می شوند. مهم است که این نگاه همیشه دنبال شود. گفتمان اصلاحات و جبهه اصلاح طلبان با این نگاه حضور حداکثری خود را در صحنه سیاسی کشوری پیگیری می‌کند . با دستاورد ارزشمندی که در خرداد ۹۲ بدست آمد ضرورت استمرار آن برای جبهه اصلاحات قطعی شده بود تا گام دوم را در اسفند سال جاری دنبال کند و مسیر تدبیر و امید ادامه پیدا کند.

رییس شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح طلبان با اشاره به نهایی شدن برجام تصریح کرد: برجام و مذاکراتی که یک کشور در حال توسعه با قدرت های بزرگ جهانی در حدود ۲۳ماه انجام داد، نشان دهنده‌ ظرفیت کشور ما بود. خیلی از تبلیغات و حرف های بی ربط علیه ایران و ایرانی خنثی شد .دنیا فهمید که ما اهل گفت‌وگو هستیم و در عین حال از حقوق قانونی خود هم عدول نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه راهبرد اصلی انتخاباتی برای ما حضور مردم در صحنه است گفت: به کم مهری ها نباید توجه کرد؛ چراکه مسایل به تدریج حل می شود ومهم نفس حضور مردم است. البته بسیاری از چهره های شاخص اصلاح‌طلب توسط هیات های نظارت یا عدم احراز صلاحیت شده اند یا تایید نشده اند .انتظار ما از شورای نگهبان این است که مساله را جبران کند و ما نسبت به این موضوع گله مندیم.

عارف ادامه داد: شورای نگهبان اقدام هیات های نظارت را جبران می کند تا شاهد حضور جدی و متنوع نامزدها باشیم و مردم با آزادی عمل نامزد خود را انتخاب کنند. ما به اخلاق و عقلانیت پایبند هستیم ،

وی تصریح کرد:برای رقابت جدی به صحنه می آییم و بعد از آن با رفاقت جدی امور را پیگیری خواهیم کرد. معتقدیم با توجه به شرایط کشور اگر مجلس شریک دولت باشد دولت هم می تواند برنامه های خود را پیش ببرد البته از نقش نظارتی مجلس غافل نیستیم.

رییس شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح طلبان با بیان اینکه بهتر آن است که رسانه ها در جهت همگرایی حرکت کنند گفت: پرداختن به مسایل جزیی و اختلاف نظرها مشکلی را حل نخواهد کرد و در سالی که به نام همدلی نامگذاری شده همه باید بر اساس مشترکات تلاش کنند.حرف آخر را مردم در هفتم اسفند خواهند زد و از مردم می خواهیم که حضور جدی داشته باشند.

عارف تاکید کرد:ممکن است عواملی بخواهند آرامش ما را بگیرند، اما اصلاح‌طلبان در عرصه حضور خواهند داشت و از کوره در نخواهند رفت.

وی مهمترین برنامه اصلاح‌طلبان بعد از هفت اسفند را رونق اقتصادی خواند و یادآور شد: البته از مسائل دیگر نیز غافل نیستیم و بر همین اساس «برجا» و «فام» را به ستادهای مختلف ابلاغ کردیم که اگر اکثزیت مجلس را به دست بیاوریم، این برنامه‌ها در دستور کار قرار خواهد گرفت.

عارف افزود: بعد از بحث‌های مفصل، شعار اصلاح طلبان با عنوان «امید و آرامش است و رونق اقتصادی» انتخاب شد و امیدواریم بتوانیم به خوبی حرکت رو به جلوی خود را ادامه دهیم.

وی ابراز امیدواری کرد که نتیجه رقابت انتخاباتی بازگشت مجلس به راس امور باشد و به دولت کمک کند تا برنامه‌های پیشرفت و توسعه را جامه عمل بپوشاند و البته مجلس از فرصت نظارت برای پیشبرد امور استقاده خواهد کرد.

عارف همچنین درباره فعالیت ستاد جوانان حزب ندا  نیز گفت: این طرح‌ها خوب است، اما دیر به دست ما رسید، با این همه اصلاح‌طلبان سعی می‌کنند با هم هماهنگ باشند و در این فرصت کم  باید فعالیت‌هایشان با  جواناد ستاد ائتلاف اصلاح طلبان هم همپوشانی داشته باشد و موازی کاری در این خصوص انجام نشود.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در پاسخ به این پرسش که برخی از اعضای فراکسیون رهروان گفته‌اند که در مورد رایزنی با اصلاح‌طلبان در حال بررسی هستند اظهار داشت: شورای عالی هیچ تصمیمی در این خصوص نگرفته است.

وی افزود: اگر ضرورتی برای ائتلاف ایجاب کند ما در همان زمان تصمیم‌گیری می‌کنیم.

عارف در پاسخ به این پرسش که در صورت عدم تجدیدنظر شورای نگهبان اصلاح‌طلبان از لایحه‌های پنجم و چهارم خود استفاده می‌کنند یا خیر؟ گفت: ما کاندیدا را لایحه‌بندی نمی‌کنیم و اعتقادی هم نداریم که باید بین نخبگان و برجستگان که شرایط حضور دارند دسته‌بندی صورت گیرد.

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: برخی از کاندیدا از لحاظ رای‌آوری شاخص هستندو وزن لیست را بالا می‌برند که البته با اقدام هیات نظارت چهره ‌های شاخص رد صالحیت شدند و ما عملا در استان‌ها اصلاح‌طلبی را از میان چهره‌های برجسته و نخبه نداریم اما امیدواریم با تجدیدنظر شورای نگهبان لیست را در کل کشور ببندیم.

وی تصریح کرد: ما برای تهران حتماً لیست 30 نفره می‌بندیم و برای هر 290 کرسی مجلس کاندیدا خواهیم داشت و این تصمیم در روزهای آینده قطعی می‌شود.

افزودن نظر جدید