علت تغییر تصمیم ایران برای حضور در نشست لوزان

اواسط هفته گذشته برخی از منابع خبری بین‌المللی اعلام کردند که قرار است نشست بین‌المللی سوریه روز شنبه در لوزان سوئیس با حضور وزرای خارجه ایران، ترکیه، عربستان،‌ آمریکا و روسیه برگزار شود اما پس از انتشار این خبر برخی از منابع خبری در داخل کشور اعلام کردند که ایران قصد شرکت در این نشست را ندارد.

به گزارش امیدنامه به نقل از ایسنا، یک عضو هیأت دولت نیز پس از انتشار این خبر در مصاحبه‌ای اعلام کرد که ایران با توجه به اختلاف مواضعی که با کشورهای شرکت کننده در این اجلاس در ارتباط با بحران سوریه دارد در حال حاضر قصدی برای شرکت در این اجلاس در هیچ سطحی ندارد.

در حالی که ایران بر تصمیم خود جهت شرکت نکردن در این اجلاس تأکید داشت رایزنی‌هایی از سوی مقامات برخی از کشورها و سازمان‌های موثر در حل بحران سوریه با ایران آغاز شد. چنانکه در همین راستا در هفته گذشته سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دو بار به صورت تلفنی با محمدجواد ظریف در ارتباط با آخرین تحولات سوریه رایزنی کرد و رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز در این گفت‌وگوهای تلفنی بر مواضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با حل بحران سوریه تأکید کرد.

از دیگر کسانی که در هفته گذشته با محمدجواد ظریف در ارتباط با بحران سوریه رایزنی و گفت‌وگوی تلفنی انجام داد فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود. در پی انتشار اخبار این رایزنی‌ها و تأکید ایران بر دیدگاه‌های خود در ارتباط با حل بحران سوریه برخی این گمانه را مطرح کردند که این تماس‌ها در راستای قانع‌ کردن ایران برای حضور در این نشست و یک سری اقدامات در این چارچوب انجام شده است.

روز پنچ شنبه نیز سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره احتمال حضور ایران در نشست لوزان  اعلام کرد: ایران یکی از اعضای گروه بین‌المللی حمایت از سوریه است اما ما نمی‌توانیم درباره حضور این کشور در نشست لوزان اظهارنظر کنیم.

مارک تونر، در پاسخ به سوالی درباره حضور برخی کشورها از جمله ایران در مذاکرات برای حل بحران سوریه ، گفت: ما نمی‌توانیم به جای دولت دیگری سخن بگوییم. من نیز قصد ندارم درباره اینکه چه کشوری در این رویداد حضور خواهد یافت، صحبت کنم. این به عهده خودشان است که درباره تصمیم‌شان حرف بزنند.

وی ادامه داد : واضح است که ایران یکی از اعضای گروه بین‌المللی حمایت از سوریه است و در ماجرای این کشور، سهم و نظر دارد ولی من نمی‌توانم درخصوص شرکت کردن آنها در نشست لوزان اظهارنظر کنم.

در حالی که تحلیل‌ها و اخبار در مورد حضور یا عدم حضور ایران در این اجلاس ادامه داشت در ساعات پایانی شب گذشته حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه اعلام کرد که ایران در نشست لوزان شرکت می‌کند.

او این خبر را نیز اضافه کرد که عراق و مصر نیز به ترکیب کشورهای شرکت کننده در این اجلاس افزوده شده‌اند.

برخی از منابع دیپلماتیک معتقدند با توجه به نقش مهم، حساس و استراتژیک ایران در حل بحران سوریه اگر این اجلاس بدون حضور ایران برگزار می‌شد به مانند اجلاس‌های پیشین از قبل شکست خورده بود. به همین خاطر دست‌اندرکاران برگزار کننده این اجلاس با پذیرش برخی از دیدگاه‌های ایران و همچنین افزایش تعداد کشورهای تأثیرگذار منطقه در حل بحران سوریه در این اجلاس، تلاش کردند زمینه را برای جلب رضایت ایران فراهم کنند تا تهران با رغبت بیشتری در این اجلاس یک‌روزه که بعدازظهر امروز برگزار خواهد شد شرکت کند.

ایران همواره و در تمام نشست هایی که تاکنون برای حل بحران سوریه برگزار شده است، بر این نکته تاکید داشته است که سرنوشت سوریه تنها باید به دست مردم این کشور رقم بخورد.

جمهوری اسلامی ایران همواره بر این موضع تاکید داشته است که بحران سوریه راه حل نظامی نداشته و برای حل این بحران باید به دنبال راه حل سیاسی بود و دخالت برخی از کشورهای منطقه و غربی در اوضاع این کشور تنها منجر به تنش بیشتر و پیچیده تر شدن این بحران می شود.

  برخی از تحلیل گران  و رسانه های منطقه ای از جمله روزنامه الاخبار  در تحلیل های خود در این ارتباط نوشت : حضور ایران در اجلاس لوزان اهمیت بسیار زیادی دارد به ویژه اینکه مشارکت آن در ملاقات ها برای دستیابی به راه حل های سیاسی ضروری است.

تحلیل گر این روزنامه ادامه داده است : شاید به طور قاطع بتوان گفت که اجلاس لوزان به یک راه حل سیاسی برای حل بحران سوریه ختم نمی شود اما مشارکت وسیع طرف ها مانند ایران ، روسیه ، آمریکا ، مصر و عراق تاکیدی است بر اینکه آنها یافتن راه حل هایی سیاسی برای پایان بحران سوریه را با وجود تنش بین روسیه و آمریکا ضروری می دانند.
الاخبار در پایان نوشت: بعید نیست در پایان اجلاس لوزان از توصیه ها، تفاهم ها و یا حتی یک طرح اولیه برای برقراری آتش بس در سوریه به شرط اینکه نیرنگ زدن ها تکرار نشود و همچنین رسیدن کمک های انسان دوستانه به مردم ، سخن گفته شود.

افزودن نظر جدید