عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: :مجرم بودن موسوی و کروبی برای کسانی که پایبند به نظام هستند جا نیفتاده‌ است

حجت‌الاسلام والمسلمین غروی گفت: مشکلات ناشی از فتنه و مجرم بودن سران آن، برای برخی از کسانی که پایبند به نظام هستند جا نیفتاده‌ است، بنابراین افکار عمومی اظهار نظر درباره صادر کردن حکم بدون محاکمه در مورد سران فتنه را برنمی‌تابد.

به گزارش امید به نقل از جماران،حجت‌الاسلام‌والمسلمین «سید محمد غروی»، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، درباره سخنان آیت‌الله جنتی در برنامه شناسنامه که گفته است «زمانی که ما در دادگاه انقلاب فعالیت می‌کردیم، بعضی را شک می‌کردیم که باید اعدام کنیم یا نه، امام (ره) می‌فرمودند درخصوص کسی که جرم او مسلم است نباید معطلش کرد»، اظهار کرد: به نظر من مسئله سران فتنه به این شکل قابل طرح نیست و هنوز هم برای افکار عمومی جا نیفتاده است. جریان فتنه از اساس جریان بدی بود و کار سران فتنه نیز به هیچ وجه قابل توجیه نیست. با این وجود، مشکلات ناشی از فتنه و مجرم بودن سران آن برای یک تعداد از کسانی که پایبند به نظام هستند، جا نیفتاده‌ است.

این مدرس حوزه علمیه قم با بیان این مسئله که نمی‌توان ضربات ناشی از فتنه به جامعه را نادیده گرفت، گفت: این جریان اثرات بسیار نامطلوبی در داخل و خارج گذاشت و به نظر من، زمینه مناسبی برای اعمال تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی بسیار علیه کشور را فراهم کرد. حقیقت این است که اگر بنا باشد در فتنه بازنگری شود و ریشه‌ها و زمینه‌های آن مورد بررسی قرار گیرد، می‌بینیم که بسیاری از افراد درگیر بوده‌اند. البته شاید وضعیت آقایان موسوی و کروبی به دلیل مدیریت فتنه بدتر باشد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین غروی افزود: به نظر من نقل قولی که آقای جنتی از امام درباره دادگاه‌های انقلاب کرده‌اند که «هر کسی جرمش مسلم است، نیاز به محاکمه ندارد» قابل دفاع نیست. امام سر جای خود این حرف را زدند و در آن زمان هم دادگاه‌های انقلاب وظیفه‌شان این بود که مجرم را در صورتی که جرمش روشن باشد و برای دیگران نیز درباره مجرم بودن او ابهامی وجود نداشته‌ باشد، مجازات کنند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم نگاهی همه‌جانبه به فتنه داشته‌ باشیم باید سهم همه افراد را در نظر بگیریم و دادگاهی که بناست افراد درگیر در فتنه را محاکمه کند، باید همه‌جانبه باشد. بنابراین با همه احترامی که برای آقای جنتی قائل هستم، اظهار نظر ایشان را نمی‌پسندم، خصوصا در شرایط کنونی.

غروی با بیان این مسئله که سخن امام منافاتی با برگزاری دادگاه برای سران فتنه ندارد، اظهار کرد: با این مسئله نمی‌توان چنین برخورد کرد و افکار عمومی نیز این را بر نمی‌تابد. اگر بین مردم بروید متوجه می‌شوید برخی کسانی که طرفدار نظام و انقلاب هستند، درباره کیفیت و کمیت جرم سران فتنه ابهام دارند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «آیا اینگونه اظهار نظر کردن درباره محاکمه سران فتنه با تأکید رئیس قوه قضائیه بر این مسئله که کسی حق دخالت و اعمال فشار به دستگاه قضا را ندارد، مغایر نیست؟» گفت: قصد آقای جنتی این نبوده که به دادگاه توصیه‌ای کند و به پرونده‌ای وارد شود و طبیعتا همانطور که رئیس قوه قضائیه اشاره کرده‌اند، کسی حق فشار وارد کردن بر قضات را ندارد.

غروی با اشاره به بخشی از سخنان آیت‌الله جنتی درباره تشبیه دادگاه میرحسین موسوی و مهدی کروبی به دادگاه موسولینی و حکم اعدامی که بدون محاکمه برای وی صادر شد، تصریح کرد: این نوع سخنان، مصداق برخورد مقابله‌ای و در پاسخ به کسانی است که قصد تبرئه سران فتنه را داشته‌اند. من به هیچ‌وجه این گونه اظهارنظرها را نمی‌پسندم.

وی در پایان گفت: به طور کلی تصور من این است که اگر تندروی‌های هر دو جناح نبود، زمینه برای حل مشکل آقایان موسوی و کروبی فراهم می‌شد. متأسفانه طرفین کاری می‌کنند که زمینه‌های حل مسئله کور شود. اگر می‌خواهیم مسئله را حل کنیم، بهتر است مدتی صحبت‌ کردن درباره آن را رها کنیم تا امکان حل آن با درایت و فارغ از درگیری‌های جناحی فراهم شود. 

افزودن نظر جدید