عراقچی: آمانو فرای انتظارات ما ظاهر شد

عراقچی گفت: ما اجرای برجام را منوط به بسته شدن پرونده PMD می دانیم، طبیعی است که در صورت باز ماندن کوچکترین پنجره PMD ما نیز تعهدی نسبت به اجرای برجام نخواهیم داشت.

به گزارش امیدنامه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ساعت 21 امشب (جهارشنبه 11 آذر ) گزارش مدیر کل آژانس انرژی اتمی درباره فعالیت هسته ای ایران منتشر شد و در اختیار شورای حکام قرار گرفت. جلسه شورای حکام قرار است 24 آذر برگزار شود تا گزارش نهایی آمانو مدیر کل آژانس را بررسی کند. امشب  آقای عراقچی مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر محورهای گزارش آمانو مدیر کل آژانس را مورد  بررسی بیشتر قرار داد.
آقای عراقچی درباره نکات مثبت گزارش آمانو گفت: گزارش سعی کرده است متعادل باشد و حاوی نکات مثبت و منفی یا سیاه و سفید باشد. در مجموع نکته مهم این گزارش به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران منجر می شود. نگاه کلی که می توان انجام داد این است که در حقیقت آژانس به این نتیجه رسیده است که فعالیت هسته ای ایران صلح آمیز بوده است.

مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان در ادامه افزود: ارزیابی آژانس این است که تا قبل از سال 2003 فعالیت مطالعاتی انجام شده که برای دستیابی به سلاح هسته ای نبوده است و بر اساس ارزیابی ها انحرافی در برنامه هسته ای ایران مشاهده نشده است که فرایند مطالعاتی با موضوع هسته ای ایران صورت  گرفته است و هیچ برنامه نظامی هسته ای صورت نگرفته  و حداکثر ادعای آژانس مطالعاتی در ایران صورت گرفته است که تازه ما ( ایران) این موضوع را قبول نداریم. از نظر ما گزارش آمانو بیشتر سفید است تا خاکستری و سیاه . بدین ترتیب راه برای اجرای برجام باز شده است.

عراقچی در ادامه افزود:  آمانومدیر کل آژانس در گزارش گفته است که، هیچ نشانه ای پیدا نکردیم و هیچ چرخه سوخت مخفی در ایران پیدا نکردیم . گزارش 80 پاراگراف دارد که از پاراگراف 20 به بعد نظرات خود را به تفکیک بیان کرده است و عملا 12 پرونده علیه ایران را بررسی کرده است. ادعا شده بود که ایران سازمانی را برای ساخت بمب اختصاص داده بود که در گزارش آمانو این موضوع رد شد. در گزارش آمانو رسیدگی به موارد گذشته آمده است . اینها نکاتی بود که ما در گزارش آمانو به آن رسیدیم . آمانو گفته است که ایران فعالیت نظامی هسته ای نداشته است و حداکثر آن مطالعاتی در این زمینه بوده است که ایران این موضوع را اصلا قبول ندارد.

آقای عراقچی مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان درباره نکات منفی گزارش مدیرکل آژانس درباره فعالیت هسته ای ایران نیز گفت: مهمترین نکات منفی گزارش آمانو این است که:
1- گفته است که ایران مطالعاتی در زمینه برنامه نظامی هسته ای داشته است.
2- محفظه ای در پارچین بوده است که محفظه انفجاری بوده که الان نیست و عکس های هوایی در سال 2000 این موضوع را تایید می کند.
3- اقدام دوجانبه که خود آژانس ادعا هم کرده است  که هم استفاده صلح آمیز داشته و هم می توانسته استفاده نظامی داشته باشد.
از نظر ما بر اساس گزارش آمانو مانعی برای 1+5 باقی نخواهد ماند و همه چیز برای اجرای برجام عملیاتی شده است.

عراقچی گفت: مهمترین ایراد به گزارش آمانو محفظه انفجاری در پارچین است که هیچ مدعایی برای آن نیست.
مذاکره کننده ارشد هسته ای  در ادامه افزود: انتظار ما از  آمانو این بود که همین نکات منفی را هم در گزارش خود نمی آورد ولی در مجموع با در نظر گرفتن شرایط سیاسی و بین المللی حاکم همین گزارش آمانو بسیار مطلوب تر از انتظارات ما بود.

عراقچی در ادامه تاکید کرد: بر اساس گزارش آمانو انتظار می رود که شورای حکام پرونده pmd ایران را ببندد مگر آنکه بخواد مسائل سیاسی را در این زمینه لحاظ کند که در این شرایط مواضع ایران به طور شفاف مشخص است زیرا ما اجرای برجام را منوط به بسته شدن پرونده pmd می دانیم، طبیعی است که در صورت باز ماندن کوچکترین پنجره pmd ما نیز تعهدی نسبت به اجرای برجام نخواهیم داشت.

مذاکره کننده ارشد هسته ایران در ادامه افزود: در گزارش های آمانو به روشنی آمده است که هیچ نکته مبهمی برای من باقی نمانده است و به همه سوالات خود جواب داده ام، به این ترتیب راهی برای شورای حکام باقی نخواهد ماند جز بستن پرونده pmd ایران. او گفت: بعد از بسته شدن pmd ما در آستانه اجرایی شدن رفع تحریم ها در عمل هستیم، اگرچه روی کاغذ لغو شده اما در عمل خیر.

عراقچی درباره تعهدات ایران نیز گفت:  1- قلب اراک باید خارج شود   2- دریافت کیک زرد از روسیه و ارسال مواد(اورانیوم) غنی شده به روسیه     3- سانتریفیوژهای اضافه باید جمع شود، که همه این ها جزء تعهدات ما تا قبل از برجام است که حدود یک ماه آینده به روز اجرایی شدن آن می رسیم.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید