عذرخواهی برای خروج از حصر منطقی نیست

علی مطهری ادامه حصر را غیرمنطقی می‌داند و معتقد است این بحران هزینه‌هایی را به نظام تحمیل می‌کند.

هنوز درباره ماجرای عید غدیر خانه مهندس موسوی موضع‌گیری آشکاری از سوی دستگاه‌های مسئول صورت نگرفته است. شما درباره سکوت مقامات رسمی در این باره چه نظری دارید؟
به هر حال مسئولان مربوطه و در راس آن‌ها وزارت اطلاعات باید پاسخگو باشند، با مردم سخن بگویند و بررسی کنند که آیا ادعای مطرح شده از سوی دختران آقای موسوی درست است یا خیر. اگر برخورد نامناسب و یا ضرب و شتمی صورت گرفته است وزارت اطلاعات باید از خانواده آقای موسوی و مردم ایران عذرخواهی کند. سکوت در برابر این گونه وقایع به صلاح کشور نیست، به خصوص که این خبر در رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی منتشر شده است.

بنده ابتدا به وزیر اطلاعات تذکر کتبی خواهم داد و اگر به نتیجه نرسد سوال از وزیر اطلاعات را به جریان می‌اندازم و ایشان باید به مجلس بیاید و پاسخ بدهد. در هر حال باید مجرم در این ماجرا شناسایی و معرفی شود. اگر مجرم ضابط وزارت اطلاعات بوده است باید تنبیه شود و عذرخواهی کند.

خانواده زندانیان سیاسی به اندازه کافی در رنج هستند، نباید رنج آن‌ها را مضاعف کنیم. حتی اگر جرم یک متهم به اثبات برسد کسی حق آزار رساندن به او را ندارد چه رسد به خانواده‌اش و تعرضی غیر از اعمال مجازات او جایز نیست. به یاد دارم که در روزهای اول پیروزی انقلاب شهید مطهری بار‌ها به مرحوم خلخالی توصیه می‌کرد که مبادا به سران بازداشت شده رژیم شاه ظلم شود.

به گزارش امید به نقل از قانون، متن گفت و گو باعلی مطهری به شرح زیر است؛

طی روزهای اخیر دیدگاهی مطرح شده که می‌گوید باید این موضوع به‌صورت ریشه‌ای حل شود. در غیر اینصورت نگرانی از بابت تکرار حادثه‌ای مشابه ماجرای عید غدیر همچنان باقی خواهد ماند. راهکار جلوگیری از حوادث احتمالی آینده چیست؟
بنده بار‌ها تاکید کرده‌ام که این روش برخورد با آقایان موسوی و کروبی درست‌نیست. اساسا حصر بدون محاکمه، غیر قانونی است. باید این مسئله یک بار و برای همیشه حل شود. راه حل این موضوع محاکمه علنی طرفین بحران است. یعنی آقایان موسوی و کروبی به همراه آقای احمدی‌نژاد به صورت همزمان و علنی محاکمه شوند تا مردم در جریان حقایق قرار بگیرند.

البته این به این معنی نیست که جرم آنها یکسان است. در این‌صورت دادگاه هر حکمی بدهد همه می‌پذیرند و وجدان جامعه آرام می‌گیرد. ولی اگر آنچنان که در این چند سال رفتار شده است یک طرف را مقصر کامل و طرف دیگر را بی‌تقصیر جلوه دهیم این موضوع حل نخواهد شد و آثار منفی برای کشور خواهد داشت.

ادامه این حصر خصوصا بعد از انتخابات ۹۲ که اکثر معترضان سال ۸۸ با نظام آشتی‌کردند منطقی به نظر نمی‌رسد. این مطلب هم که گفته می‌شود آن‌ها باید عذرخواهی و توبه کنند تا از حصر خارج شوند منطقی نیست چون ممکن است آن‌ها اتهامات خود را قبول نداشته باشند و حرف‌هایی برای گفتن داشته باشند.

چرا رسیدگی نمی‌شود؟ چه گره و مشکلی بر سر رسیدگی و حل منطقی این موضوع وجود دارد؟
من فکر می‌کنم آقایان به دنبال محاکمه علنی نیستند، چرا که در آن صورت حقایق روشن خواهد شد و همگان متوجه می‌شوند که بسیاری از تبلیغات و اتهامات وارده به افراد در ۴ سال اخیر پایه و اساس درستی نداشته است و خود آن‌ها زیر سوال می‌روند. اما تنها راه ممکن همین محاکمه علنی است که باید برگزار شود تا این پرونده را برای همیشه ببندیم و کاسبان فتنه هم به کسب دیگری بپردازند.

در پیامی که رهبر انقلاب به کنگره حج داده بودند جمله‌ای بود مبنی بر اینکه ما نباید به غربی‌ها فرصت سوءاستفاده از ابزار حقوق بشر علیه جمهوری اسلامی را بدهیم. با توجه به این پیام رهبری، چرا مقامات مسئول و دولت محترم با سکوت خود در این موضوع فرصت سوءاستفاده را به بدخواهان می‌دهند؟
ما نباید بهانه به دست غربی‌ها بدهیم که علیه ما استفاده کنند و مذاکرات هسته‌ای را تحت‌الشعاع قرار دهند. اصلا نباید تعلل کرد. سکوت در این باره شبیه ماجرای ستار بهشتی است که در ابتدا سکوت کردند و بعد از انتشار اخبار آن مجبور به موضع‌گیری و توضیح شدند. چرا یک مسئله ساده را به یک بحران تبدیل ‌کنیم. باید با توضیح شفاف و اطلاع رسانی از ابتدای ماجرا راه هرگونه سوءاستفاده را ببندیم. اگر نیاز به عذرخواهی است مسئولان بیایند عذرخواهی کنند تا فرهنگ عذرخواهی را باید نهادینه کنیم.

منبع: قانون

برچسب‌ها :

دیدگاه‌ها

درود بر تو حقا که فرزند بزرگ اندیشمند اسلامی و انقلابی شهید مطهری هستی درود خدا بر پدرانی که چنین فرزاندانی را تربیت و تحویل این انقلاب و نظام داده ا ند

افزودن نظر جدید