عبدالله نوری: اصلاح‌طلبان نبايد عقب‌نشيني كنند/سقف مطالبات جريان اصلاحات هيچگاه فروپاشي نظام نیست

وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: سقف مطالبات جريان اصلاحات هيچگاه برهم زدن قواعد و قوانين نظام و كشور و فروپاشي آن نبوده و نيست،گفت:كساني كه حضور جريان اصلاحات را به ضرر خود و از دست رفتن منافع‌شان مي‌دانند و احساس مي‌كنند با آمدن اصلاح‌طلبان از عرصه حذف مي‌شوند، ممكن است به شوراي نگهبان و نهادهاي بالاتر اين‌گونه القا كنند كه اصلاح‌طلبان به دنبال فروپاشي‌اند، تا براي ماندن خودشان زمينه را فراهم كنند.

عبدالله نوري در دیدار با اعضاي شوراي مركزي و عمومي انجمن اسلامي دانشگاه علوم پزشكي مشهد  ابراز اميدواري كرد كه تكريم مقام دانشجو در همه ايام سال باشد و منحصر به يك روز خاص نشود و سپس به تشريح اهداف انقلاب اسلامي پرداخت و گفت: «ايدئولوژي انقلاب بر بنيان تعاليم اسلامي پردازش شد و جمهوري اسلامي الگويي از نظام سياسي بود كه بر پايه آرمان‌ها و اهداف انقلاب و ارزش‌ها و تعاليم اسلام تاسيس شد. رهبران انقلاب مدعي بودند كه اهداف آن برگرفته از آموزه‌ها و اهداف پيامبران و ائمه بوده و در راس آنها تزكيه، قسط و عدل و مكارم اخلاق است.» با اين مقدمه، او به طرح اين پرسش پرداخت كه: «اكنون بعد از گذشت ٣٧ سال از انقلاب و تاسيس جمهوري اسلامي، ما با اين پرسش روبه‌رو هستيم كه نظام سياسي تا چه مقدار در اين راستا موفقيت داشته است؟ آيا حكومت تاكنون عملكرد خود را در اين زمينه بررسي كرده و ارزيابي درستي از كارنامه خود در ارتباط با دستيابي به اين اهداف داشته است؟»
نگراني در مورد وضعيت اخلاقي جامعه فرا جناحي است
عبدالله نوري در ادامه سخنان خود با تاكيد بر اينكه اين سخنان ربطي به اصلاح‌طلب و اصولگرا و چپ و راست ندارد، گفت: «نگراني در مورد وضعيت اخلاقي جامعه، مساله‌اي همگاني و فراجناحي است و به گروه و جريان خاصي مربوط نيست، از اين رو بايد همه ما اعم از حكومت و مردم بررسي كنيم كه به لحاظ شاخص‌هاي اخلاقي، در سال ٥٧ كجا بوده‌ايم و الان كجا هستيم؟ پسرفت كرده‌ايم يا پيشرفت داشته‌ايم؟ مشاهدات ساده نشان مي‌دهند كه در اين زمينه از وضعيت خوبي برخوردار نيستيم.  عبدالله نوري با اشاره به ضرورت خودانتقادي و همچنين با طرح اين سوال كه آيا مجالي را براي انتقاد گشوده‌ايم و حتي براي آن پاداش قرار داده‌ايم، گفت: چه اشكالي دارد هر سال به بهترين منتقدان حاكميت جايزه داده شود؟ بهترين منتقدانِ مستقل و عالم در سال به عنوان عناصر تاثيرگذار در ارتباط با فرد انتقاد شونده يا جامعه مورد تشويق قرار گيرند و اعلام شود كه اين نكته را از فلان منتقد آموختيم.

هويت دانشجو با تفكر انتقادي شكل مي‌گيرد
عبدالله نوري پس از طرح اين سوالات، گفت: «هويت دانشجو با تفكر انتقادي شكل مي‌گيرد، از اين رو از شما دانشجويان انتظار مي‌رود دست‌كم در مورد خود اين كار را انجام دهيد. گذشته را بررسي كنيد و ببينيد جريان‌هاي دانشجويي در طول عمر خود چه كاستي‌هايي داشتند. بي‌ترديد اين كار شما در جامعه تاثير خواهد داشت. انجمن اسلامي هم بايد چهره‌اي از اخلاق اسلامي باشد و همه عيوب را در ديگران نداند و به خود‌سازي خود هم بپردازد و در جهت ارزيابي خود گام بردارد.»
وي در ادامه سخنانش گفت: «آن‌طور كه من مي‌فهمم، نفاق در اسلام تقبيح شده است. اينكه ما طوري رفتار كنيم كه مردم مجبور باشند چيزي غير از آنچه در دل دارند به زبان بياورند ترويج نفاق نيست؟ اينكه ما هركس بله‌قربان گفت، ولو اينكه در نهانش چيز ديگري باشد را خوب بدانيم، معنايش چيست؟ اين عين نفاق است و با آنچه كه هدف انقلاب بود خيلي فاصله دارد.  وي افزود: ما نمي‌توانيم ناهنجاري‌هاي جامعه امروز را ببينيم و بگوييم مشكلات موجود در جامعه و به ويژه نسل جوان ما نتيجه عملكرد دوران پهلوي است. اگر معتقديم نيروهاي داعش، جواناني هستند كه در فرانسه و ديگر كشورهاي اروپايي بزرگ شده‌اند و دولت‌هاي اين كشورها را در به وجود آمدن اين پديده مقصر مي‌دانيم، نمي‌توانيم بگوييم در مقابل ناهنجاري‌هاي جوانان ٢٠ و ٢٥ ساله خودمان مسووليتي نداريم. تا امروز چه كسي مسووليت اين مسائل را در داخل كشور ما به عهده گرفته است؟ چه كسي گفته من اينجا اشتباه كردم و عذرخواهي    مي‌كنم؟
تاييد و رد‌صلاحيت افراد نبايدموجب خدشه‌دار شدن انتخاب مردم شود
عبدالله نوري در ادامه اين جلسه به پاسخگويي به سوالات مطرح شده از سوي دانشجويان پرداخت و در پاسخ به سوالي درباره راهبرد اصلاح‌طلبان در انتخابات پيش‌رو و تدابير انديشيده شده براي اينكه دوباره به هشت سال قبل از ٩٢ بازنگرديم، گفت: «ما اميدواريم اين انتخابات با توقعات جامعه همخواني داشته باشد و انتظارات اكثريت مردم برآورده شود. البته مفهوم انتخابات يك مفهوم شرعي نيست كه از دين استخراج شده باشد، بلكه مقوله‌اي عرفي است كه ضوابط و شرايطش هم بايد با مفهوم انتخابات سازگار باشد و در همين راستا روشن و واضح است كه انتخاب‌كننده واقعي مردمند. بنابراين تاييد و رد‌صلاحيت افراد نبايد به‌گونه‌اي باشد كه موجب خدشه‌دار شدن انتخاب مردم شود. با وجود اين اصلاح‌طلبان هم بايد بدانند و به‌خوبي مي‌دانند كه چنانچه در محدوده اقتضائات كشور هم مجال حضور يابند به فضل الهي به دستاورد مناسبي خواهند رسيد و در خبرگان، مجلس خبرگان مطلوب‌تري تشكيل خواهد شد و در مجلس شوراي اسلامي هم نيروهاي معتدل و متخصص و دلسوز، پيروز نهايي انتخابات خواهند بود. اما اگر فضا سخت شود، بايد منتظر ماند و ديد آنچه از شوراي نگهبان بيرون مي‌آيد چيست و بر اساس آن تصميم گرفت.

اصلاح‌طلبان بازهم نبايد عقب‌نشيني كنند
عبدالله نوري همچنين در پاسخ به سوالي درباره نحوه مواجهه با ردصلاحيت‌هاي احتمالي در اين انتخابات، گفت: «برخي ممكن است تاييد صلاحيت نشوند ولي اصلاح‌طلبان بازهم نبايد عقب‌نشيني كنند و با افرادي كه تاييد مي‌شوند بايد شركت كنند تا كشور از مجلس مناسب‌تري برخوردار شود. البته معناي اين حرف اين نيست كه جريان اصلاحات به همين مقدار راضي است و از آرمان‌ها و اهداف اصلاح‌طلبي دست برداشته است. اصلاح‌طلبان در هر حال به دنبال سقف مطالبات و اهداف خود هستند.»
سقف مطالبات اصلاحات فروپاشي كشور نيست
عبدالله نوري با تاكيد بر اينكه «البته سقف مطالبات جريان اصلاحات هيچگاه برهم زدن قواعد و قوانين نظام و كشور و فروپاشي آن نبوده و نيست»، افزود: «كساني كه حضور جريان اصلاحات را به ضرر خود و از دست رفتن منافع‌شان مي‌دانند و احساس مي‌كنند با آمدن اصلاح‌طلبان از عرصه حذف مي‌شوند، ممكن است به شوراي نگهبان و نهادهاي بالاتر اين‌گونه القا كنند كه اصلاح‌طلبان به دنبال فروپاشي‌اند، تا براي ماندن خودشان زمينه را فراهم كنند.»

تخصص مهم است نه تعهد بر جنسيت
عبدالله نوري همچنين در پاسخ به سوال يكي از دختران دانشجو كه درباره اقدام عملي اصلاح‌طلبان براي اختصاص سهميه به زنان در ليست‌هاي انتخاباتي سوال كرده بود، گفت: «در جلسات دوستان اصلاح‌طلب من شاهد بوده‌ام كه درباره سهم قابل توجه زنان در ليست‌هاي انتخاباتي بحث مي‌شود، به عقيده من اين چيزي نيست كه فقط با حمايت آقايان محقق شود. خود خانم‌ها هم بايد تلاش كنند و از جايگاه واقعي خود در جامعه دفاع كنند. بايد اين اعتماد‌به نفس به‌گونه‌اي در خانم‌ها تقويت شود كه حداقل خود خانم‌ها به كانديداهاي خانم توانمند راي دهند.» وي ادامه داد: به اعتقاد من، پس از نظر نهايي شوراي نگهبان، در تنظيم ليست انتخاباتي اصلاح‌طلبان جهت انتخابات مجلس در حوزه‌هاي مختلف در سطح كشور، مي‌توان بر ترجيح و اولويت تخصص و تعهد بر جنسيت تاكيد كرد.»
عبدالله نوري همچنين درپاسخ به سوال ديگر اين دانشجو درباره حضور زنان در انتخابات مجلس خبرگان گفت: «اين يك مساله غير سياسي است و به نظر من بايد زنان اصلاح‌طلب و اصولگرا، اين موضوع را خودشان فارغ از بحث‌هاي سياسي پيگيري و كانديداهايي را معرفي كنند.»

دولت آقاي روحاني خوب عمل كرده است
عبدالله نوري همچنين در پاسخ به سوال يكي ديگر از دانشجويان درباره نسبت دولت روحاني با اصلاح‌طلبان و تكليف مطالبات بدنه اجتماعي اصلاح‌طلبان از دولت روحاني هم تصريح كرد: «به عقيده من دولت آقاي روحاني تاكنون در حد مقدوراتش، خوب عمل كرده است. البته نه اينكه همه انتظار‌ها را برآورده باشد، بلكه فكر مي‌كنم باوجود اينكه دولت خواستار اصلاحات جدي‌تري بود، اما بيش از آنچه تاكنون انجام شده، براي آن ممكن نبود.»

موانع پيش روي روحاني فقط سياسي نيست
نوري تصريح كرد: مسائل و گلايه‌هايي كه آقاي روحاني گهگاه در سخنراني‌هايش مطرح مي‌كند، نشان مي‌دهد كه با وجود انگيزه و خواست انجام برخي كارها، امكانش فراهم نيست، از اين‌رو ناچار است در حرف‌هايش، خواسته‌هاي خود را بيان كند. شايد شما و بسياري از مردم بگوييد به همين حرف‌هايي كه مي‌زند عمل كند، ولي محدوديت‌هايي دارد.
نوري ادامه داد: «موانع فراروي او تنها سياسي نيست، بلكه به لحاظ اقتصادي هم دست اين دولت بسته است، به‌طور مثال الان بسياري از سرمايه‌گذاران خارجي آمادگي سرمايه‌گذاري در كشور ما را دارند، ولي با چند موضع‌گيري يا ايجاد تشنج ممكن است احساس ناامني كرده، عقب‌نشيني كنند و لكن در عمل، اين آقاي روحاني است كه بايد پاسخگوي حل مشكلات باشد.» عبدالله نوري تاكيد كرد: «عملكرد آقاي روحاني فراتر از چيزي است كه من قبل از رياست‌جمهوري از ايشان انتظار داشتم و در عمل هم كساني كه درگير كار اجرايي بوده‌اند مشكلات او را بهتر درك مي‌كنند.»

روحاني فراتر از حد انتظار ظاهر شده است
عبدالله نوري گفت: «شرايط كشور ما واقعا سخت است و به عقيده من در اين شرايط آقاي روحاني مناسب‌ترين فردي است كه مي‌توانست مسووليت رياست‌جمهوري را به عهده بگيرد و تا اينجا هم در حد امكان خودش خوب عمل كرده است. او به عنوان كسي كه اصلا مدعي اصلاح‌طلبي نبود، فراتر از حد انتظار ظاهر شده و چه بسا همين موضع‌گيري‌ها و كارهايي كه كرده است، برايش محدوديت‌ها و مشكلاتي درست كرده باشد و خيلي محدوديت‌هاي ديگر هم برايش به وجود خواهد آورد. البته شايد با تغيير تركيب مجلس، فضا قدري تغيير كند.»

رهبري نظام مي‌خواهد ملت ايران با رفتار دوگانه امريكايي‌ها آشنا شوند
عبدالله نوري در ادامه و در پاسخ به اين پرسش كه چرا رهبري مواضع سختگيرانه نسبت به امريكا دارند؟ گفت: «نمي‌توان سرسختي‌هاي طرف مقابل را ناديده گرفت. به عنوان نمونه مي‌توان به مورد اخير، يعني مصوبه كنگره امريكا در ارتباط با محدوديت ويزا، اشاره كرد. اگر به حوادث تروريستي اروپا و امريكا و اقدامات تروريستي داعش در منطقه و مليت عاملان و حاميان اين اقدامات توجه شود، در تمام اين اتفاقات شايد يك ايراني هم وجود نداشته باشد. با وجود اين در همين شرايط، ايالات متحده امريكا، براي سفر به ايران محدوديت ايجاد مي‌كند و با كشورهايي كه خاستگاه فكري و اعتقادي اين تروريست‌ها و بزرگ‌ترين حاميان مالي و لجستيكي و تامين‌كننده نيروي انساني آنها هستند، برخوردي دوستانه دارد. اين نوع تصميم‌گيري‌ها چه معنايي دارد و از چه منطقي برخوردار است؟ و آيا منطق كساني كه مي‌گويند امريكايي‌ها دنبال تضعيف ايران و نهايتا براندازي هستند را تقويت نمي‌كند؟ در يك ارزيابي كلي‌تر از سياست خارجي امريكا مي‌توان به بررسي اين موضوع پرداخت كه قدرت سياسي، نظامي، اقتصادي، رسانه‌اي و تبليغاتي امريكا در جهت تقويت چه جريان و به دنبال تضعيف چه جرياني در سطح جهان است؟ وضعيت دموكراسي و حقوق بشر خاصي كه در امريكا مطرح است، موجب شده برخي سياست خارجي آن را با خوش‌بيني تحليل كنند، ولي در عمل چنين نيست، گرچه تناقضات فراوان و اختلافات گسترده‌اي هم داخل امريكا مشاهده مي‌شود. »
وي ادامه داد: «در هر حال امريكا براي خود، منافع ملي تعريف كرده و در جهت تامين آن در سطح جهان اقدام مي‌كند. در برخي از نقاط جهان، مانند فلسطين، نسبت به حقوق فراواني كه از ملت‌ها پايمال مي‌شود، نه تنها واكنش نشان نمي‌دهد كه با جنايتكاران همنوايي مي‌كند. دموكراسي‌خواهي او با ديكتاتوري‌هاي منطقه‌اي و حتي ديكتاتوري‌هاي قرون‌وسطايي كه هيچ فصل مشتركي با دموكراسي و ارزش‌هاي حقوق بشري ندارد، همخواني دارد و صلح‌طلبي او هم با كشتار هزاران انسان بي‌گناه در تعارض نيست. شعار او مبارزه با جريان‌هاي افراطي است و لكن با بنيانگذاران و تعزيه‌گردانان افراط هم‌پيمان است. برداشت من از سخنان رهبري اين نيست كه رهبري بناي جنگيدن با امريكا دارند، بلكه برداشتم اين است كه ملت ايران به عمق اهداف و برنامه‌ها و خط مشي‌هاي امريكا و رفتار دوگانه آن در مناسبات بين‌المللي آگاهي داشته باشد و براساس فهم و بصيرت كامل نسبت به رابطه با او بينديشد. به هر حال گاهي اوقات ايستادگي در مقابل زياده‌خواهي‌ها، حال از سوي هر كشوري كه باشد، در راستاي تامين منافع ملي است و گاه گفت‌وگو، مذاكره و تعامل. نمي‌توان با قاطعيت گفت كه هميشه، فقط يكي از اين شيوه‌ها درست است و ديگري غلط.»

افزودن نظر جدید